Linux masaüstü ortamı

zeynep_sema

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Son üç gündür Linux'a geçtim ve çok memnunum. Bir paylaşım yapayım dedim. Herkese iyi forumlar.
Ekran görüntüsü_2019-12-19_17-12-07.png

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_2019-12-19_17-18-38.png
    Ekran görüntüsü_2019-12-19_17-18-38.png
    481,1 KB · Görüntüleme: 81
  • Ekran görüntüsü_2019-12-19_17-47-40.png
    Ekran görüntüsü_2019-12-19_17-47-40.png
    451,7 KB · Görüntüleme: 74
Manjaro kullanıyorum fakat Arch veya Gentoo'ya geçmeyi düşünüyorum.
Şu an Lutris ve wine-staging 4.21'i dxvk ile birlikte kullanıyorum birçok oyunu 5-6 fps düşük olsa da oynayabiliyorum. Assassin's, Call Of Duty ve Far Cry serisini crack'li olanları indirip başarılı bir şekilde çalıştırabildim. Yani herhangi bir sorun yaşamadım tabii C++ ve Net Fram. paketlerini de kurmanız gerekiyor.

Manjaro kullanıyorum fakat Arch veya Gentoo'ya geçmeyi düşünüyorum.
Şu an Lutris ve wine-staging 4.21'i dxvk ile birlikte kullanıyorum birçok oyunu 5-6 fps düşük olsa da oynayabiliyorum. Assassin's, Call Of Duty ve Far Cry serisini crack'li olanları indirip başarılı bir şekilde çalıştırabildim. Yani herhangi bir sorun yaşamadım tabii C++ ve Net Fram. paketlerini de kurmanız gerekiyor.

Arch baya tavsiye ediyorlar. Uygun zamanda bende kurup deneyeceğim.

Arch baya tavsiye ediyorlar. Uygun zamanda bende kurup deneyeceğim.
Önceleri Ubuntu, Mint, Kali ve çeşitli KDE ortamlarını kullandım fakat Manjaro, Arch ve Gentoo daha çok derlemeye ve kişiselleştirmeye yönelik olduğu için bunlar çok daha hoşuma gittti. Hele bir de şu AUR Repo olayı beni bitirdi ve hemen buna geçtim.

Aklıma Core 2 Duo'lu LG laptopuma Linux Mint kurduğum zamanlar geldi. Windows 7'de bile kasan Youtube, Mint'te 1080p kasmadan oynatıyordu :)

Önceleri Ubuntu, Mint, Kali ve çeşitli KDE ortamlarını kullandım fakat Manjaro, Arch ve Gentoo daha çok derlemeye ve kişiselleştirmeye yönelik olduğu için bunlar çok daha hoşuma gittti. Hele bir de şu AUR Repo olayı beni bitirdi ve hemen buna geçtim.

Aslına bakarsanız Linux tabanlı sistemlerin Windows'a göre artıları fazla ama ülkemizde yaygın olarak Windows kullanıldığı için alışkanlıklarımızdan hemen vazgeçmemiz ona alışmamız zor oluyor zaman alıyor. Benim çekindiğim nokta sadece oyun performansı.

Aklıma Core 2 Duo'lu LG laptopuma Linux Mint kurduğum zamanlar geldi. Windows 7'de bile kasan Youtube, Mint'te 1080p kasmadan oynatıyordu :)
Linux gerçekten de güzel. performanslı ve stabil. Tabi dezavantajı olarak bu konuda bir iki küçük kitap bitirmeniz gerekiyor. Hele de İngilizce'niz yoksa böylesi yoğun derlemeli Linux dağıtımlarını kullanamıyosunuz.
Aslına bakarsanız Linux tabanlı sistemlerin Windows'a göre artıları fazla ama ülkemizde yaygın olarak Windows kullanıldığı için alışkanlıklarımızdan hemen vazgeçmemiz ona alışmamız zor oluyor zaman alıyor. Benim çekindiğim nokta sadece oyun performansı.
Oyun noktasında her oyunu açıyor desem yalan olur. Bu konuda sadece wine kurmanız da yetersiz kalıyor unix.stackexchange ve benzeri sitelerden de yardımlar alarak ek paketler kurmanız gerekiyor. Yani oyun noktasında ne kadar biliyorsanız o kadar iyi olur sizin için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı