Çözüldü Linux Dual Boot'ta GRUB EFI'nin içine girerek kaldırılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MetinÖzdemir

Decapat
Yer
Kireçburnu
Daha fazla  
Merhabalar.
GRUB bildiğim kadarıyla EFI bölümü içinde. Linux Dual Boot kaldırırken GRUB'u silmek gerekiyor galiba. Acaba GRUB bu şekilde EFI'nin içine girip oradaki GRUB dosyalarını silerek kaldırılabilir mi?
Yoksa GRUB buradaki dosyalar gibi bir şey değil mi?

Çözüm
Kök erişimi alıp /boot/efi/EFI içine girin. Burada dual boot kullandığınız için Microsoft, Boot gibi klasörler olacak. GRUB genelde kendi adıyla yerleşir. rm -r /boot/efi/EFI/GRUB ile GRUB'u silebilirsiniz. Eğer bu dosya/klasör yoksa, dizine girip hangi klasörler var bakın. Dağıtım adı gibi bir şey görürseniz silebilirsiniz.

Tabi bu anlattıklarım dediğiniz gibi Linux'un bootloaderını kaldırmak için. Sorunuzun cevabı kısaca evet, uzun olarak kısmen evet. :)
Kök erişimi alıp /boot/efi/EFI içine girin. Burada dual boot kullandığınız için Microsoft, Boot gibi klasörler olacak. GRUB genelde kendi adıyla yerleşir. rm -r /boot/efi/EFI/GRUB ile GRUB'u silebilirsiniz. Eğer bu dosya/klasör yoksa, dizine girip hangi klasörler var bakın. Dağıtım adı gibi bir şey görürseniz silebilirsiniz.

Tabi bu anlattıklarım dediğiniz gibi Linux'un bootloaderını kaldırmak için. Sorunuzun cevabı kısaca evet, uzun olarak kısmen evet. :)

Çözüm
Kök olarak bağladığınız diski dual boottan diğer işletim sistemine geçtiğinizde direkt formatlayıp silebilirsiniz. Zaten EFI kalıntısını temizlediğiniz için sistemde herhangi bir yerde dosyası bulunmayacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı