Linux From Scratch ile sıfırdan Linux işletim sistemi nasıl yapılır?

Merhaba ben Linux kullanarak kendi işletim sistemmi kurmak istiyorum Welcome to Linux From Scratch! sitesine uzun uzun göz attım ama bir şey anlayamadım. Temel olarak HTML, C#, C++ biliyorum. Yardım edebilir misiniz?
Sanırım bu iş görür, resmi systemd ile LFS kurma talimatı. Eğer önceden Linuxda deneyimli değilseniz çok başınız ağrıyacak onu söyleyeyim. Ben daha denemeye cesaret edemedim daha Ubuntuya dde kuramıyorum :D

Bende küçükken kendi İşletim Sistemimi inşa etmeye merak salmıştım. Öncelikle LFS ile bir Linux dağıtımı inşa etmek istiyorsanız size tavsiyem daha önce Linux deneyiminizi genişletin en azından bu konuda bir eksiklik görüyorsanız. Bunun içinde temel kullanımdan başlayarak gitgide farklı dağıtımlar ve yapılarla kendinizi deneyebilirsiniz. (Arch Linux, Void ve Gentoo gibi) Hepsinin kendi sitelerinde geniş bir dokümantasyonları bulunuyor. Ek olarak İngilizce anlama kısmında rahat hissetmiyorsanız sanırsam birileri LFS'nin eski versiyonunu Türkçeye çevirmişti. Buna ek olarak İngilizcem iyi ama ben bir Linux dağıtımı değil de ciddi anlamda bir işletim sistemi geliştirmek istiyorum diyorsanız. Tek başınıza bunu yapmanız çok zor olacaktır ama size şu kaynağı önerebilirim;

Expanded Main Page - OSDev Wiki

Buradan bildiğim kadarıyla detaylıca işletim sistemlerinin nasıl geliştirildiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak sanırsam belli bir seviyede bir Assembly bilgisi istiyor.

Linux bilginizin olması lazım. Ayrıca iyi bir donanıma, yeterli depolama alanına sahip olmanız gerekiyor. LFS ile sadece basic bir sistem inşa ediyorsunuz. Dağıtım için araçlar, paket yöneticisi falan da yapmanız lazım.

Linux From Scratch bir program değil, bir kitap zaten ve içeriğinde de neyin nasıl yapılacağı detaylı bir şekilde açıklanıyor. Eğer GNU/Linux konusunda yeniysen, az da olsa İngilizce bilmiyorsan ve daha da önemlisi internet sitesine girdiğinde bir şey anlamadıysan bu işlere başlamaya hazır değilsin demektir.

Önce hazır bir dağıtım kullanabilirsin. Biraz İngilizce ve Bash programlama dilini öğrenebilirsin. Terminal üzerinden kaynak koddan program derlemeyi ve ayarlarını yapmayı öğrenebilirsin. Ubuntu gibi kullanımı kolay dağıtımlara alıştıktan sonra Arch, Slackware, Gentoo gibi biraz daha ileri seviye GNU/Linux bilgisi olan kişilere uygun dağıtımlara geçebilir ve bir süre de onları kullanabilirsin.

Yani tır ve otobüs ehliyeti almak için bile önceden araba ehliyetinin olması gerekiyor. Daha hiç ehliyet almamış ve hiç direksiyon başına geçmemiş kişilere tır ya da otobüs kullandırmıyorlar. GNU/Linux dünyası da biraz böyle. Önce alış ve öğren. Sonra daha zor işlere bakarsın.

Gentoo kurmak, Linux From Scratch ile dağıtım yapmak çok zevkli hobiler bu arada. Meraklılarına tavsiye ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı