Linux hiç güvenli değil

die

Hectopat
Makaleler
1
Yok işte OpenSUSE, varsayılan kurulu gelmeyen RDP, UAC hizmetleri vs. vs.

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Bu görmüş olduğunuz liste, sıfırdan kurulmuş bir Ubuntu sunucuya kurulmuş güvenlik panelinin bana verdiği uyarılar. Ben basit bir masaüstü kullanıcısı olsam -ki- web sitemde insanların verilerini korumakla mükellefim hiç rahat hissettirmeyecek şeyler. Bu insanlar Linux'u güvenli diye savunurken neyin kafasını yaşıyor?

Bir kere işletim sistemi açık kaynak kodlu diye övünenler var. Bakın arkadaşlar, açık kaynak koduna erişim hiç sağlıklı bir şey değil. Herhangi bir virüs yapımcısı işletim sisteminin bütün çekirdek özelliklerine göre backdoor atabiliyor. Zamanında bir backdoor yüzünden web sitem hacklenmişti.

Bugün Windows'ta tehdit olarak algılayabileceğiniz tek şey, kullanıcı sayısı fazla olduğu için virüs yapımcılarının bu işletim sistemini hedef alması. Fakat Linux'te de işler o kadar basit mi sanıyorsunuz?

+Linux'te Windows kadar stok hizmet yok. Fakat yıl 2024 olduğundan, bu durum sizi daha güvende hissettirmemeli. Ben şahsen parasını verdiğim bir işletim sisteminin hakkını almak isterim. Kaynaktan yana hiçbir sıkıntı yok. İşime yarar şeyler kurabilirler.
+Windows'un fazla kaynak kullanıyor oluşu, onu güvenlik açısından zayıf hale getirmez.
+Windows'ta aktif hizmetlerden rastgele olarak dps hizmetini seçtim. Açılımı diagnostic policy service, bu hizmet bilgisayarı kullanırken olası donanım arızalarına karşı log tutuyor. Bunun için RAM harcıyorsa harcasın. Sizde aktif hizmetlere sağ Click yaparak hangi hizmetin neye yaradığını görebilirsiniz.
+Windows sunucularda backdoor kurma imkanınız yok. Fakat Backdoor'un ortaya çıkma sebebi Linux zaten!
+Günümüzde hiçbir tarayıcı siz izin vermediğiniz sürece bir dosya indirmiyor, tehlikeliyse açmanıza izin vermiyor.
+SmartScreen hizmeti, fudlanmış virüslerin riskli olabileceği konusunda sizleri uyarmak için icat edildi. Fakat bugün burada kaç kişi bu hizmeti kullanıyor?

Son olarak.

Linux, 5335 açığa sahip. Windows, 3079.

Windows tamamen mi güvenli? Hayır, bende şahsen Microsoft'a güvenmiyorum fakat emin olun bilgilerin bir hackerin eline geçmesindense Microsoft'u tercih ederim.

Linux'un Windows'tan daha iyi olduğunu düşündüğüm ne var?
Kullanıcı izinleri, sadece bu.

Not: Zamanında çeşitli gruplarda Defacer'dim. Linux sunucuları bir gecede hallederken, asla ulaşamadığımız Windows sunucular oldu. :)

Son düzenleme:
Bir kere işletim sistemi açık kaynak kodlu diye övünenler var. Bakın arkadaşlar, açık kaynak koduna erişim hiç sağlıklı bir şey değil. Herhangi bir virüs yapımcısı işletim sisteminin bütün çekirdek özelliklerine göre backdoor atabiliyor. Zamanında bir backdoor yüzünden web sitem hacklenmişti.

Hayır, gayet sağlıklı bir şey. Bir şeyin açık kaynak kodlu olması evet açıkların daha kolay tespitini sağlıyor ama bu bir güvenlik zaafiyetinden çok avantajı. Açığın daha kolay bulunabilir olması demek daha fazla kişi tarafından bulunması demek. Bu da açıkların ömrünün kapalı kaynak projelere kıyasla
Daha kısa olmasını sağlıyor. Daha hızlı tespit edilen açık, daha hızlı yama, daha az mağdur ve dolayısıyla işin başlangıcında olmasa bile sonunda daha güvenli bir proje.

Linux, 5335 açığa sahip. Windows, 3079.

Gene açık kaynak, kapalı kaynak muhabbeti.

+Windows sunucularda backdoor kurma imkanınız yok. Fakat Backdoor'un ortaya çıkma sebebi Linux zaten!

Nasıl imkanımız yok? Ortada kapalı kutu bir işletim sistemi varken üreticisinin bile koyma ihtimali varken nasıl imkansız?

+Linux'te Windows kadar stok hizmet yok. Fakat yıl 2024 olduğundan, bu durum sizi daha güvende hissettirmemeli. Ben şahsen parasını verdiğim bir işletim sisteminin hakkını almak isterim. Kaynaktan yana hiçbir sıkıntı yok. İşime yarar şeyler kurabilirler.

İşletim sisteminden hakkını almak stok hizmet sayısıyla alakalı bir durum değil ki Windows'un bu servislerinin gereksizliği hakkında bir sürü içerik var.

Windows tamamen mi güvenli? Hayır, bende şahsen Microsoft'a güvenmiyorum fakat emin olun bilgilerin bir hackerin eline geçmesindense Microsoft'u tercih ederim.

Linux'un Windows'tan daha iyi olduğunu düşündüğüm ne var?
Kullanıcı izinleri, sadece bu.

Microsoft da birçok sunucu projesinde Linux kullanıyor. Yani sizin mantığınızda gidersek Windows kullanılınca hem verileriniz toplanıyor hem de çalınıyor ama Linux kullanınca sadece çalınıyor. Sanki daha az zararlı gibi?

Kullanıcı izinleri başlı başına büyük bir fark. Sadece diyerek geçilemez bence. Windows tarafında sadece evet ve hayırdan ibaretken Linux tarafında bu çok daha gelişmiş durumda. Bu da güvenlik için çok büyük bir artı.

Herkes böyle diyor sizi en çok irite eden servisleri yazar mısınız?

Edge servislerini sayabilirim direkt. Varsayılan olarak gelmesiyle bir derdim yok ama silmenin zor olması ve sürekli kendini dayatması hiç hoş bir durum değil ki kendisini kullanmasanız bile veri toplamak için Chrome sekmelerinizi takip eden bir tarayıcı varsayılan olmasa ve zorluk çıkarmasa bile tercih edeceğim bir tarayıcı değil.

Edge servislerini sayabilirim direkt. Varsayılan olarak gelmesiyle bir derdim yok ama silmenin zor olması ve sürekli kendini dayatması hiç hoş bir durum değil ki kendisini kullanmasanız bile veri toplamak için Chrome sekmelerinizi takip eden bir tarayıcı varsayılan olmasa ve zorluk çıkarmasa bile tercih edeceğim bir tarayıcı değil.

Evet o kısım çok kötü ama performansı 8 GB RAM altına kadar fazla düşürmüyor diye biliyorum.

Evet o kısım çok kötü ama performansı 8 GB RAM altına kadar fazla düşürmüyor diye biliyorum.

Düşürüp düşürmemesi bir önem arz etmiyor benim için. Sistemimde 32 GB RAM ve R5 3600 işlemcisi mevcut zaten.

Düşürüp düşürmemesi bir önem arz etmiyor benim için. Sistemimde 32 GB RAM ve R5 3600 işlemcisi mevcut zaten.

Edge dışında da arkada çalışan çok şey var Ubuntu'da baktığımda daha az gözüküyordu Ubuntu tüm hizmetleri göstermiyor mu hizmetlerin farkı gözüktüğü gibi mi? Linux karşıtı gibi gözükmeyim bu arada animasyonları çok hoş. Animasyonların güzelliği falan derken Fedora kuruyorum yeniden. Ubuntu indirmeye üşendim 5 GB Fedora daha küçük. Bunun nedeni ne RPM daha mı küçük?

Edge dışında da arkada çalışan çok şey var Ubuntu'da baktığımda daha az gözüküyordu Ubuntu tüm hizmetleri göstermiyor mu hizmetlerin farkı gözüktüğü gibi mi? Linux karşıtı gibi gözükmeyim bu arada animasyonları çok hoş. Animasyonların güzelliği falan derken Fedora kuruyorum yeniden. Ubuntu indirmeye üşendim 5 GB Fedora daha küçük. Bunun nedeni ne RPM daha mı küçük?

RPM'den kaynaklı bir fark değil. Dağıtımın ISO içerisine yüklediği paketlerle alakalı bir durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı