Linux hiç güvenli değil

Linux exploit edilemez değil tabii ki. Açık kaynak kodlu olmasını bahane etmek saçma geliyor. Açığı iyi adam değil de kötü adam bulursa ne olacak? “Linux kullanıyorum çünkü virüs bulaşmıyor” diyenler çok garip geliyor. Backdoor konusu ilginç geldi bana.

Daha kısa olmasını sağlıyor. Daha hızlı tespit edilen açık, daha hızlı yama, daha az mağdur ve dolayısıyla işin başlangıcında olmasa bile sonunda daha güvenli bir proje.
Daha fazla açık.. Döngüyü başlatan şey, daha fazla açık olması.
Nasıl imkanımız yok? Ortada kapalı kutu bir işletim sistemi varken üreticisinin bile koyma ihtimali varken nasıl imkansız?
Öncelikle backdoor nedir araştırın bence.
İşletim sisteminden hakkını almak stok hizmet sayısıyla alakalı bir durum değil ki Windows'un bu servislerinin gereksizliği hakkında bir sürü içerik var.
Kime göre neye göre? Bana göre şuanda Windows 10'umda arkaplan çalışan her hizmetten memnunum.
Microsoft da birçok sunucu projesinde Linux kullanıyor. Yani sizin mantığınızda gidersek Windows kullanılınca hem verileriniz toplanıyor hem de çalınıyor ama Linux kullanınca sadece çalınıyor. Sanki daha az zararlı gibi?

Kullanıcı izinleri başlı başına büyük bir fark. Sadece diyerek geçilemez bence. Windows tarafında sadece evet ve hayırdan ibaretken Linux tarafında bu çok daha gelişmiş durumda. Bu da güvenlik için çok büyük bir artı.
C1 bypassın ortaya çıkmasının sebebi yine bu izinler durumu.

Edge servislerini sayabilirim direkt. Varsayılan olarak gelmesiyle bir derdim yok ama silmenin zor olması ve sürekli kendini dayatması hiç hoş bir durum değil ki kendisini kullanmasanız bile veri toplamak için Chrome sekmelerinizi takip eden bir tarayıcı varsayılan olmasa ve zorluk çıkarmasa bile tercih edeceğim bir tarayıcı değil.
Bomboş bir yorum. Bomboş. Ben daha kurulur kurulmaz ekrana açılan Ubuntu Pro'yu konuya eklemedim?
Silmek zor değil, 10 saniye. Video çekip gösterebilirim. Linux kullanmaktan Windows'ta nasıl program kaldırılır unutmuşsunuz terminale yaza yaza. :D Chrome sekmelerinizi takip falan etmiyor. Kendi kendinize bir şeyler uydurmayın. Kendini dayattığı bir durumda yok.

Daha fazla açık. Döngüyü başlatan şey, daha fazla açık olması.

Öncelikle backdoor nedir araştırın bence.

Kime göre neye göre? Bana göre şu anda Windows 10'umda arka plan çalışan her hizmetten memnunum.

C1 bypassın ortaya çıkmasının sebebi yine bu izinler durumu.

Bomboş bir yorum. Bomboş. Ben daha kurulur kurulmaz ekrana açılan Ubuntu Pro'yu konuya eklemedim?
Silmek zor değil, 10 saniye. Video çekip gösterebilirim. Linux kullanmaktan Windows'ta nasıl program kaldırılır unutmuşsunuz terminale yaza yaza. :D Chrome sekmelerinizi takip falan etmiyor. Kendi kendinize bir şeyler uydurmayın. Kendini dayattığı bir durumda yok.

Tek Linux dağıtımı Ubuntu mu? Ubuntu hakkında herhangi bir şey dedim mi?

Dualboot olarak Windows ve Arch kullanıyorum hocam. AtlasOS geçmeden önce Revo Uninstaller ile kaldırdığımda ilk güncellemede geri gelmişti Edge.

Chrome hakkında aşağıdaki habere bakabilirsiniz.

Windows'un hizmetlerinden memnunsanız ne ala. Kullanmaya devam edebilirsiniz.

Peki ben şu anda Edge yükleyip arka planda çalışmadığını kanıtlarsam forumu kalıcı olarak terk eder misiniz?

Terk etmem. Başka soru?

Tek Linux dağıtımı Ubuntu mu? Ubuntu hakkında herhangi bir şey dedim mi?

Dualboot olarak Windows ve Arch kullanıyorum hocam. AtlasOS geçmeden önce Revo Uninstaller ile kaldırdığımda ilk güncellemede geri gelmişti Edge.

Chrome hakkında aşağıdaki habere bakabilirsiniz.

Windows'un hizmetlerinden memnunsanız ne ala. Kullanmaya devam edebilirsiniz.
Olaya bak biz silince gelmeyen program başkasında gizlice geliyormuş.. Attığınız linki de okuyup atın bunun güncelleme hatası olup nasıl düzelteceğinizi de anlatıyor adamlar.

Sizin hizmetlerden başka kozunuz yok zaten farklı cevaplar beklemiyordum.

Yok işte OpenSUSE, varsayılan kurulu gelmeyen RDP, UAC hizmetleri vs. vs.

Eki Görüntüle 2203065

Eki Görüntüle 2203066

Eki Görüntüle 2203067

Bu görmüş olduğunuz liste, sıfırdan kurulmuş bir Ubuntu sunucuya kurulmuş güvenlik panelinin bana verdiği uyarılar. Ben basit bir masaüstü kullanıcısı olsam -ki- web sitemde insanların verilerini korumakla mükellefim hiç rahat hissettirmeyecek şeyler. Bu insanlar Linux'u güvenli diye savunurken neyin kafasını yaşıyor?

Bir kere işletim sistemi açık kaynak kodlu diye övünenler var. Bakın arkadaşlar, açık kaynak koduna erişim hiç sağlıklı bir şey değil. Herhangi bir virüs yapımcısı işletim sisteminin bütün çekirdek özelliklerine göre backdoor atabiliyor. Zamanında bir backdoor yüzünden web sitem hacklenmişti.

Bugün Windows'ta tehdit olarak algılayabileceğiniz tek şey, kullanıcı sayısı fazla olduğu için virüs yapımcılarının bu işletim sistemini hedef alması. Fakat Linux'te de işler o kadar basit mi sanıyorsunuz?

+Linux'te Windows kadar stok hizmet yok. Fakat yıl 2024 olduğundan, bu durum sizi daha güvende hissettirmemeli. Ben şahsen parasını verdiğim bir işletim sisteminin hakkını almak isterim. Kaynaktan yana hiçbir sıkıntı yok. İşime yarar şeyler kurabilirler.
+Windows'un fazla kaynak kullanıyor oluşu, onu güvenlik açısından zayıf hale getirmez.
+Windows'ta aktif hizmetlerden rastgele olarak dps hizmetini seçtim. Açılımı diagnostic policy service, bu hizmet bilgisayarı kullanırken olası donanım arızalarına karşı log tutuyor. Bunun için RAM harcıyorsa harcasın. Sizde aktif hizmetlere sağ Click yaparak hangi hizmetin neye yaradığını görebilirsiniz.
+Windows sunucularda backdoor kurma imkanınız yok. Fakat Backdoor'un ortaya çıkma sebebi Linux zaten!
+Günümüzde hiçbir tarayıcı siz izin vermediğiniz sürece bir dosya indirmiyor, tehlikeliyse açmanıza izin vermiyor.
+SmartScreen hizmeti, fudlanmış virüslerin riskli olabileceği konusunda sizleri uyarmak için icat edildi. Fakat bugün burada kaç kişi bu hizmeti kullanıyor?

Son olarak.

Linux, 5335 açığa sahip. Windows, 3079.

Windows tamamen mi güvenli? Hayır, bende şahsen Microsoft'a güvenmiyorum fakat emin olun bilgilerin bir hackerin eline geçmesindense Microsoft'u tercih ederim.

Linux'un Windows'tan daha iyi olduğunu düşündüğüm ne var?
Kullanıcı izinleri, sadece bu.

Not: Zamanında çeşitli gruplarda Defacer'dim. Linux sunucuları bir gecede hallederken, asla ulaşamadığımız Windows sunucular oldu. :)

Microsoft'a veri vermektense Linux'u kullanırım daha iyi.

Microsoft'a veri vermektense Linux'u kullanırım daha iyi.

Evet sözünüzün erisiniz Microsoft'a veri vermektense hackera vermişsiniz. Siz Linux'ten devam edin, size daha uygun.

Evet sözünüzün erisiniz Microsoft'a veri vermektense hackera vermişsiniz. Siz Linux'ten devam edin, size daha uygun.

Yan bilgisayarım başka konular burada açılmaz ve o bilgisayarsa hiçbir hesabım açık değil ve Linux kurdum ona da ve .bat virüsü o yani veri topliyamiyor.

Ve desteği kesilmiş.

Olaya bak biz silince gelmeyen program başkasında gizlice geliyormuş. Attığınız linki de okuyup atın bunun güncelleme hatası olup nasıl düzelteceğinizi de anlatıyor adamlar.

Sizin hizmetlerden başka kozunuz yok zaten farklı cevaplar beklemiyordum.

Attığım linki siz bir okuyun derim. Nasıl oluyor da bir güncelleme ile başka tarayıcıdaki sekme kullanıcıdan herhangi bir izin almadan Edge tarayıcısına geçiyor? Sadece bu bile bir dayatma değil mi?

Silinme noktasında İnternette biraz okusan görürsün aslında. Bu sorunu sadece ben yaşamadım. AtlasOS gibi projeler de boşuna Edge kaldırmak için seçenek eklemiyor playbooklarına.

Ortada koz sunulan bir durum yok. Linux güvenli değil dediniz ve Ubuntu'nun tavsiyelerini argüman olarak sundunuz. Bu ne kadar tutarlı?

Açık kaynak noktasına değindiniz bunun kötü olduğunu söylediniz ben de bunun böyle olmadığını aksine iyi bir şey olduğunu söyledim. Nedenimi de sundum. Ek olarak açık kaynak uzun vadede bahsettiğiniz gibi kapalı kaynaktan daha tehlikeli olsaydı o kadar sunucu ve sunucu sağlayıcısı Linux kullanmaz veya Linux'a destek sağlamakla uğraşmazdı.

Yeni konular

Geri
Yukarı