Linux hızlı başlat nasıl aktif edilir?

Hukumdar

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523065231
Merhaba arkadaşlar forum ve arama sitelerinde biraz bakındım ama bununla alakalı bir sonuca ulaşamadım. Bilgisayarımda hem Windows 10 kullanıyorum hem de Linux Mint Cinnamon son sürümünü. Windows 10 gayet hızlı açılıyor 3-4 sn ama bu Linux kağnı mübarek, açılmak bilmiyor (HDD kullanıyorum). Gerçi Linux'a geçtiğimden beri Windows'u açasım gelmiyor orası ayrı.

@viaccess arkadaşımızın 2015'teki konusunda ki komutları denedim lakin gedit, kate, kwrite, pluma gibi değişik terimlerle denememe rağmen uçbirime ulaşamadım.

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Teşekkürler, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde ki bilgisayarda neden gereksiz binlerce özellik barındırıpta gereksiz onlarca işlem yapan Windows, tertemiz saf Linux'tan 5 kat daha hızlı açılabiliyor bunu soruyorum.

İşte biz de bunun nedenini anlatmaya çalıştık, Windows'ta hızlı başlatı kapat denmiş, hızlı açılmasının nedeni odur denmiş.
Bir şeye çöp ibaresini yakıştırmıyorum. Çöp diyebilecek kişi daha iyisini yazabilecek durumda olan kişidir benim gözümde. Beğenirsin, beğenmezsin ona birşey diyemem ama çöp ibaresi hiçbirşeyin üzerinde iyi durmuyor.

İşletim sistemindeki bir özelliğe denmesinde üzerinize bu kadar alınacak ne var.
Bence siz boşuna alınmışsınız, eğer dediğiniz gibi art niyet olsa sizden önce ben tepki verirdim ama öyle bir şey asla göremiyorum.

Ayrıca burada arkadaşımız yerinde bir tavsiyede bulunmuş ve bunu kibarca söylemiş, bunun neresi dayak neresi kötek. Eski makinede ve HDD disklerde 3-4 saniyede açılmaz demiş ve doğru demiş. GNU/Linux bölümünde bulunanlar hep yardımcı olmaya çalışan insanlardır. Böyle bir gruba sahip olduğumuz için şahsen ben keyif alıyorum, buraya sık sık uğramam belki de buradaki güzel insanlar nedeniyledir.
Hiberboot ile 3 4 saniyede açılıyor hocam.

@Hukumdar Öncelikle neden senden o komutların çıktısını istediğimi açıklayayım, sistemini merak ettim eğer Windows'ta 3-4 saniyede masaüstüne geliyorsanız epey güçlü bir sisteminiz olmalı diye düşünüyordum. İlk komutun çıktısından çok eski bir sisteminiz olduğunu anladım, Windows'un o sistemde 3-4 saniyede açılması bir kere mantık dışı.
İkinci çıktı ile Linux'un kaç saniyede masaüstüne geldiğini görmüş oldum ve bu gayet normal bir zamanlama idi bana göre.
Üçüncü çıktıda ise başlangıca etki edenlere baktım ve secure boot'u gördüm arada. Biraz etki ediyordu ve kapatmanı istedim senden, diğerleri gereksiz servisler değillerdi.
Öncelikle senin kişinin yaşına göre ön yargılı davranman kendi olgunluk seviyeni gösteriyor ki kişiyi bilgisine göre değil yaşına göre yargılamaya çok meyillisin. Konuda bize yanlış bilgiler verip yanlış yönlendirdiğin için tepkimi koydum ortaya, bir de böyle bir geri dönüş alacağımı düşünsem baştan hiç yazmazdım zaten.

@Hukumdar Öncelikle neden senden o komutların çıktısını istediğimi açıklayayım, sistemini merak ettim eğer Windows'ta 3-4 saniyede masaüstüne geliyorsanız epey güçlü bir sisteminiz olmalı diye düşünüyordum. İlk komutun çıktısından çok eski bir sisteminiz olduğunu anladım, Windows'un o sistemde 3-4 saniyede açılması bir kere mantık dışı.
İkinci çıktı ile Linux'un kaç saniyede masaüstüne geldiğini görmüş oldum ve bu gayet normal bir zamanlama idi bana göre.
Üçüncü çıktıda ise başlangıca etki edenlere baktım ve secure boot'u gördüm arada. Biraz etki ediyordu ve kapatmanı istedim senden, diğerleri gereksiz servisler değillerdi.
Öncelikle senin kişinin yaşına göre ön yargılı davranman kendi olgunluk seviyeni gösteriyor ki kişiyi bilgisine göre değil yaşına göre yargılamaya çok meyillisin. Konuda bize yanlış bilgiler verip yanlış yönlendirdiğin için tepkimi koydum ortaya, bir de böyle bir geri dönüş alacağımı düşünsem baştan hiç yazmazdım zaten.

Öncelikle 27 saniyede açılmıyor bilgisayar Linux'u başlattığımda daha uzun sürede açılıyor. 3-4 saniyede açılmayabilir ama Linux'tan kat ve kat daha hızlı açıldığı aşikar. Casper yazısından sonra oturum geliyor direk. Buda Windows'un Hızlı başlat özelliği ile aktif. Eski bir bilgisayarın bu şekilde açılmasını sağlamaları gerçekten güzel.

Bir veya birkaç konu üzerinde bilgi sahibi olunması kişiyi olgun yapmaz. Olgunlaşan insan başkalarının elindekileri küçümsemez. Konuya yapmış olduğunuz ilk yorum da linux üzerinden olgunlaşmış olabileceğiniz izlenimini veriyor olsa da insanların elinde ki bir ürünü küçük görmek ve aşağılamak o denli olgun olmadığınız izlenimini veriyor. Bilginize ve becerinize diyecek birşeyim yok lakin empati yeteneğinizi de geliştirmenizi öneriyorum.

Ben yardım için buradayım siz yardım etmek(yardım almak da içinde olabilir). Forumun her ne kadar sizlere ihtiyacı varsa da bizlere de var. İnsanların hevesini kaçıracak cümlelerden kaçınmak hem karşı taraf hemde forum için en sağlıklı olanı olacaktır. Ben şahsen bu konudan sonra Linux'u sildim. Ufak bir hevesim vardı gitti, başkalarının da gitmesin.

Modlar konuyu kapatıp çöp kutusuna taşıyabilir ya da kalabilir.

Teşekkürler, iyi forumlar diliyorum.

Öncelikle 27 saniyede açılmıyor bilgisayar Linux'u başlattığımda daha uzun sürede açılıyor. 3-4 saniyede açılmayabilir ama Linux'tan kat ve kat daha hızlı açıldığı aşikar. Casper yazısından sonra oturum geliyor direk. Buda Windows'un Hızlı başlat özelliği ile aktif. Eski bir bilgisayarın bu şekilde açılmasını sağlamaları gerçekten güzel.

Bir veya birkaç konu üzerinde bilgi sahibi olunması kişiyi olgun yapmaz. Olgunlaşan insan başkalarının elindekileri küçümsemez. Konuya yapmış olduğunuz ilk yorum da linux üzerinden olgunlaşmış olabileceğiniz izlenimini veriyor olsa da insanların elinde ki bir ürünü küçük görmek ve aşağılamak o denli olgun olmadığınız izlenimini veriyor. Bilginize ve becerinize diyecek birşeyim yok lakin empati yeteneğinizi de geliştirmenizi öneriyorum.

Ben yardım için buradayım siz yardım etmek(yardım almak da içinde olabilir). Forumun her ne kadar sizlere ihtiyacı varsa da bizlere de var. İnsanların hevesini kaçıracak cümlelerden kaçınmak hem karşı taraf hemde forum için en sağlıklı olanı olacaktır. Ben şahsen bu konudan sonra Linux'u sildim. Ufak bir hevesim vardı gitti, başkalarının da gitmesin.

Modlar konuyu kapatıp çöp kutusuna taşıyabilir ya da kalabilir.

Teşekkürler, iyi forumlar diliyorum.
Ben size bir öneride bulunayım o zaman. Bu tarz bir konu açtığınızda yanına bir not olarak "Hızlı Başlat" aktif şeklinde yazın. Bu şekilde ne olup ne olmadığını anlamış oluruz, sisteminizi küçük düşürmek gibi bir amacım yok zira ben de iyi bir sistem kullanmıyorum. Yazıda Windows'un çok hızlı boot edip Linux'un çok hantal olduğunu söylediğinizde devreler karışıyor zaten insanda. Üstüne üstlük 3-4 saniye gibi bir değer verdiğinizde iyice kafa karışıklığına sokuyorsunuz. İlk sistem bilginizi aldığımda bu nedenle iğnelemek amaçlı o şekilde yazdım, rahatsız olduysanız kusura bakmayın. Linux kullanıp kullanmamak sizin tercihiniz tabi, ama hızlı başlatın ne olduğunu araştırmanızı da öneririm, iyi günler.

Yeni konular

Geri
Yukarı