Linux için oturum kapatma komutu var mı?

Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kendine scriptler hazırlayacağım ve çalıştırıldıktan sonra hesaptan çıkış yapmasını istiyorum. Böyle komutlar mevcut mu Linux'ta? Debian temelli Linux Mint kullanıyorum. Bullseye tabanı üzerinde çalışıyor Linux Mint.

Son düzenleyen: Moderatör:
"cinnamon-session-quit" komutu ile oturum kapatma penceresini açabilirsin. Veya "/usr/local/sbin" klasöründe "çıkış.sh" diye bir metin dosyası oluşturup komutu içine yazarsan terminalden çıkış.sh yazdığında da oturum kapatma penceresi gelir.

"cinnamon-session-quit" komutu ile oturum kapatma penceresini açabilirsin. Veya "/usr/local/sbin" klasöründe "çıkış.sh" diye bir metin dosyası oluşturup komutu içine yazarsan terminalden çıkış.sh yazdığında da oturum kapatma penceresi gelir.
Teşekkürler hocam fakat pencere değil, direkt çıkmasını istiyordum. Biraz araştırınca ekran yöneticisini yeniden başlatmanın direkt giriş ekranına attığını gördüm. sudo systemctl restart lightdm'ı script'e ekleyince istediğim şey oldu. Mint'de gelen ekran yöneticisi LightDM, diğerlerinde nasıl yapılır bilmiyorum.

Geri
Yukarı