Linux işletim sistemi yaratmak?

Ümit Şahin87

Hectopat
Yer
Afyonkarahisar
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarım
Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ara deneme şansı istiyorum fakat Windows'a o kadar yapışmışım ki Windows dışı işletim sistemi düşünemiyorum, 2 hafta Linux kullanıp Linux'u çok sevmeye başladım ama, Windows'a bağımlı olduğumuz için Linux kullanmak zor.
Linux dağıtımlar halen tam anlamıyla oturmuş değil. Bazı Linux kullanan arkadaşlar bana katılmayacak ama ben böyle düşünüyorum. Daha bu hafta yayınlamayı düşündüğüm PiluX v1.3 sürümünü bile birkaç büyük problem ortaya çıktığı için minimum 2 hafta erteledim. Yayınlamadan önce en az 3 saat test etme huyum var. O 3 saat içerisinde ne sorunlar çıkıyor bir bilseniz...

Bu arada problemler Ubuntu repo'yla kaynaklı. Standart Ubuntu'da çok hatalar var.

PiluX kullanacak bir insan bir tanecik bile sorun yaşasın istemiyorum. Tabi böyle bir şey mümkün değil ama hedefim sorunları minimuma indirerek en stabil ve en güzel çalışan sade bir Linux dağıtımı yapmak.

(BETA programına katılmış tüm takipçilerime gönülden tekrar teşekkür ediyorum <3 Bana sorunları bildirdikleri için.)

Linux dağıtımlar halen tam anlamıyla oturmuş değil. Bazı Linux kullanan arkadaşlar bana katılmayacak ama ben böyle düşünüyorum. Daha bu hafta yayınlamayı düşündüğüm PiluX v1.3 sürümünü bile birkaç büyük problem ortaya çıktığı için minimum 2 hafta erteledim. Yayınlamadan önce en az 3 saat test etme huyum var. O 3 saat içerisinde ne sorunlar çıkıyor bir bilseniz...

Bu arada problemler Ubuntu repo'yla kaynaklı. Standart Ubuntu'da çok hatalar var.

PiluX kullanacak bir insan bir tanecik bile sorun yaşasın istemiyorum. Tabi böyle bir şey mümkün değil ama hedefim sorunları minimuma indirerek en stabil ve en güzel çalışan sade bir Linux dağıtımı yapmak.

(BETA programına katılmış tüm takipçilerime gönülden tekrar teşekkür ediyorum <3 Bana sorunları bildirdikleri için.)
Oyun oynamayı bırakınca herhalde ben de, Linux ile ilgilenmeye başlarım gibime geliyor, en az 3 senesi var ama bu işin.

Linux işletim sistemi internet sunucuları ve pek cok bilgisayar ekipmaninda yaygin olarak kullanilmaktadir. Mac Os ile de Unix’ ten esinlenmeleri nedeniyle benzerlikleri vardır.

@181272 bence bu eleştiriyi üstünüze alınıp daha iyisini ortaya koymak için çabalayın. Ayrıca konu sahibinin kullandığı dili kınıyorum. İnsanlar emek harcayarak bir değer ortaya çıkarmaya çalışıyorlar böyle bir dil ancak vazgeçirmek için kullanılır. Teşvik ediniz efendim.

GNU/Linux özgür yazılımlarla meydana geldiği için yeteneği olan herkese açıktır.
Bir GNU/Linux dağıtımını her şeyiyle yapmak topluluk işidir, örneğin, Debian, Ubuntu gibi.
Bir Debian tabanıyla dağıtım yapmak nispeten daha kolaydır.
Ancak her iki türlü de olsa dağıtım yapmak zor hem de pek zordur.
Örneğin bir hafta önce başladığım sistemin gece-gündüz uğraştığım halde daha temel işlevlerini dahi bitiremedim.
Yani şöyle düşünün, bir sistemin on binlerce noktasını yapmak, denemek, özelleştirmek, hepsine uyum kazandırmak ve minumum sorunsuz duruma getirmekle sorumlusun.

Yeni konular

Geri
Yukarı