Linux işletim sistemli Laptop önerisi

AdminAdmin

Femtopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Özellikle maksimum 2 kg ağırlığında, Linux ortamını daha rahat görmek adına bilgisayarıma yakın bir özelliklere sahip bir Linux bilgisayar almayı düşünüyorum. Ve şu anda kullandığım bilgisayar 24 GB RAM ile çalışmakta, bu yüzden 8 GB RAM bilgisayar almam beni gerçekten yavaşlatacağını düşündüğümden dolayı aşağıdaki kriterlere uygun, uygun bir bilgisayar arıyorum fakat bulamadım. Sıfır almayı düşünüyorum.

Eski bilgisayarımın özellikleri:
Monster Tulpar T7 v5.X
İşlemci: Intel Core i7 (6.nesil)
RAM: 24 GB.
Sabit disk (HDD): 1 TB.
Sabit disk (SSD): 512 GB.
Ekran kartı (VRAM): 6 GB.
Ekran boyutu: 17.3"
Çözünürlük: 1920 X 1080 (Full HD)
Durumu: İkinci el.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.
Hız: ~4 GHz.
Sabit disk: SSHD- 8 GB.
Monitör yenileme hızı: 60 Hz (1 saniyede değişen görüntü sayısıdır)

Bu yüzden alacağım bilgisayarın da bu bilgisayara yakın bir hızda ve özellikle olmasını istiyorum.

Linux işletim sistemli laptop almayı düşünüyorum ki alacağım.

İşlemci: Intel Core i7 || AMD Ryzen 7
RAM: 16 GB.
Sabit disk (HDD): 512 GB.
Sabit disk (SSD): 512 GB.
Ekran boyutu: ~15"
Çözünürlük: ~1920 X 1080 (Full HD)

İşletim sistemi: Linux.

Son düzenleyen: Moderatör:

Son attığınız linkin donanımı ne açıdan düşük? intel i-5 olduğundan dolayı mı?

Ben de özellikle intel i7 ve amd ryzen seçmeye çalıştım fakat bunların fiyatları da oldukça bir alt işlemci fiyatlarına göre yüksek.

intel i5 ve i7 arasında ne fark olabilir?

Eski bilgisayarım donanımına yakın bir özellikte bilgisayar düşünüyorum. Çünkü daha alt model ve yavaş bir bilgisayar olursa, çalışma hızımı ve motivasyonumu etkiler.

Son attığınız linkin donanımı ne açıdan düşük? intel i-5 olduğundan dolayı mı?

Ben de özellikle intel i7 ve amd ryzen seçmeye çalıştım fakat bunların fiyatları da oldukça bir alt işlemci fiyatlarına göre yüksek.

intel i5 ve i7 arasında ne fark olabilir?

Eski bilgisayarım donanımına yakın bir özellikte bilgisayar düşünüyorum. Çünkü daha alt model ve yavaş bir bilgisayar olursa, çalışma hızımı ve motivasyonumu etkiler.
Son attığım laptopta daha düşük bir işlemci ve ekran kartı olduğu için düşük dedim. Diğer attığım laptoplar freedos ile geliyor fakat kendiniz Linux kurabilirsiniz.

Geri
Yukarı