Linux kullanıcısı olmak istiyorum

Kucağımızı açtık bekliyoruz.

1- İstediğiniz dağıtımın sitesine girip (Örnek) .iso dosyasını indirin. Örneğin Linux Mint Cinnamon .iso dosyasını indirdiniz,
2- Rufus adlı yazılım ile bir flash belleğe yazdırın. Yanlış hatırlamıyorsam en az 4 GB olması gerekiyor.
3- BIOS'dan flash belleği en üste alın. Eğer BIOS eskiyse, Boot menüsünde External Device Boot ayarı varsa aktifleştirin, Boot sırasında en üste External Device'ı alın.
4- BIOS ayarı sırasında veya ardından belleği çıkarmamış olmanız lazım. Bilgisayarı bu şekilde başlatın. Kurulum ekranı gelecek.
5- Sözel

Hocam çok eski bir laptop, sanırım 4 GB RAM ve i5 3. nesil işlemci bulunuyor.

Windows 10 sistem gereksinimleri.
32 Bit için 1 GB RAM 64 Bit için 2 GB RAM.
1GHz işlemci.
İsterseniz Windows 10 veya 8.1 kurabilirsiniz ama Linux isterseniz dağıtımın ISO dosyasını indirip Rufus ile flash belleğe yaz sonra o flash bellek ile Boot et sonrası zaten kolay.
1610303506900.png

Windows 10 Bilgisayar Sistemi Teknik Özellikleri ve Gereksinimlerini Denetleme - Microsoft
Windows 10'u İndirin
Windows 8.1 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir (microsoft.com)

Artı -2 Eksi
Windows 10 sistem gereksinimleri.
32 Bit için 1 GB RAM 64 Bit için 2 GB RAM.
1GHz işlemci.
İsterseniz Windows 10 veya 8.1 kurabilirsiniz ama Linux isterseniz dağıtımın ISO dosyasını indirip Rufus ile flash belleğe yaz sonra o flash bellek ile Boot et sonrası zaten kolay.
Eki Görüntüle 828470
Windows 10 Bilgisayar Sistemi Teknik Özellikleri ve Gereksinimlerini Denetleme - Microsoft
Windows 10'u İndirin
Windows 8.1 Disk Görüntüsünü (ISO Dosyası) İndir (microsoft.com)
Windows 10 çok ağır bir işletim sistemi, düşük donanımlı bilgisayarlarda. Ondan dolayı kullanmıyorum, yoksa çoktan koruması olmayan Windows 7'yi bile bırakmıştım.

@Herixa sistemin çok eski değil, evet eski ama dediğiniz kadar değil.

Ben size MX Linux öneririm. Debian tabanlı ve stabil bir dağıtım. Debian tabanlı olduğu için, deb dosyalarını çift tıklama ile kurabiliyorsun.
Aslında biraz sade olmasından yanayım, çünkü kardeşim canlı derslerini o laptoptan hallediyor. Ben de kendi bilgisayarımdan. Bu aralar çok fazla donma, takılma gibi sorunlar olunca Linux'a geçme gereksiniminde bulundum. Kısacası hem sade hem de kullanışlı bir şey istiyorum, herkes farklı bir şey önerince kafam karıştı. :D

Aslında biraz sade olmasından yanayım, çünkü kardeşim canlı derslerini o laptoptan hallediyor. Ben de kendi bilgisayarımdan. Bu aralar çok fazla donma, takılma gibi sorunlar olunca Linux'a geçmek gereksiniminde bulundum. Kısacası hem sade hem de kullanışlı bir şey istiyorum, herkes farklı bir şey önerince kafam karıştı. :D.

Sadelik, hız ve stabillik istersen Debian var. Debian'a bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı