Linux kurmak için USB bellekten nasıl boot edilir?

Jester625

Femtopat
Daha fazla  
Windows 10 kullanıyorum. Ubuntu kurmak için UEFI flash hazırladım ancak boot ekranında Flash'ı seçip install dediğimde siyah ekran gelip ardından Windows açılıyor. Flash'ı BIOS'tan en üst sıraya aldım bu sefer Install'a basınca siyah ekran gelip ardından tekrardan Flash'tan boot etmeye çalıştı ve Install ekranı yeniden karşıma gelmiş oldu. Hem Ventoy hem Rufus'tan oluşturmayı denedim, Linux Mint, Arch Linux, Fedora gibi farklı dağıtımları kurmayı denedim ama sonuç aynı. Install'a basınca boot etmiyor tekrardan siyah ekran gelip aynı Install sayfasına düşüyor.

Live olarak başlatıktan sonra oradan kurmayı deneyin hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Live olarak başlatıktan sonra oradan kurmayı deneyin hocam.

Hocam try or install kısmı hiç gelmiyor normalde. Biraz önce install(safe Graphics) modunu seçerek çözünürlüğü çok düşük bir ekranda Fedora ve Ubuntu kurulum ekranına ulaşabildim. Nedir bunun sebebi acaba.
Laptopumda RTX 3060 laptop GPU ve dahili AMD GPU'su var.

Windows 10 kullanıyorum. Ubuntu kurmak için UEFI flash hazırladım ancak boot ekranında Flash'ı seçip install dediğimde siyah ekran gelip ardından Windows açılıyor. Flash'ı BIOS'tan en üst sıraya aldım bu sefer ınstall'a basınca siyah ekran gelip ardından tekrardan Flash'tan boot etmeye çalıştı ve ınstall ekranı yeniden karşıma gelmiş oldu. Hem Ventoy hem Rufus'tan oluşturmayı denedim, Linux Mint, Arch Linux, Fedora gibi farklı dağıtımları kurmayı denedim ama sonuç aynı. Install'a basınca boot etmiyor tekrardan siyah ekran gelip aynı ınstall sayfasına düşüyor.

balenaEtcher kurup oradan USB'ye tekrar yazmayı dener misiniz? Ben hep oradan yaparım sorun olmadı. Bir kere Rufus'tan yazdım çalışmadı. BIOS ayarlarından Fast boot ve Secure Boot kapatın öyle USB bellekten boot edip kurun.

balenaEtcher kurup oradan USB'ye tekrar yazmayı dener misiniz? Ben hep oradan yaparım sorun olmadı. Bir kere Rufus'tan yazdım çalışmadı. BIOS ayarlarından Fast boot ve Secure Boot kapatın öyle USB bellekten boot edip kurun.

Hocam denedim sorun devam etti. Teşekkür ederim yardım etmeye çalıştığın için.

Hocam biraz uğraştırıcı olacak ama ChromeOS Flex'i Live olarak başlatmayı dener misiniz?
Ben şeyi merak ettim belki de sorun Driverlerdedir. ChromeOS Flex'i kurmayı deneyin eğer o da olmaz ise sorun galiba bilgisayarınız da.

Hocam biraz uğraştırıcı olacak ama ChromeOS Flex'i Live olarak başlatmayı dener misiniz?
Ben şeyi merak ettim belki de sorun driverlerdedir. ChromeOS Flex'i kurmayı deneyin eğer o da olmaz ise sorun galiba bilgisayarınız da.

Hocam driver konusunda haklı çıktın. NVIDIA driverlarında sıkıntı çıktığı için boot etmiyormuş. Install ekranında e tuşuna basarak komut satırına nouveau.modeset=0 ekledim. Bu şekilde kurulumu gerçekleştirdikten sonra NVIDIA proprietary driverlarını terminalden kurdum ve sorun çözüldü. Teşekkür ederim ilgilendiğin için.

Yeni konular

Geri
Yukarı