Çözüldü USB bellekten Linux açmak

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Soul Exploiter

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle selam. Şu an Windows 10 işletim sistemini kullanıyorum ve Linux'un nasıl olduğunu da denemek istiyorum açıkçası. Bu yıl yazılım konusu üzerinde kendimi geliştirmeyi düşünüyorum(daha doğrusu başlamayı) ve bunun için Linux'un daha iyi olacağını duydum. Bilgisayarıma format atmak istemiyorum sırf bir heves yüzünden. Elimde 32 GB'lık bir flash bellek var. Bunun içine herhangi bir Linux işletim sistemi kurup USB'den çalıştırıp sonrasında da bilgisayarın depolama alanında olan sisteme geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl yaparım yardımcı olur musunuz?

Çözüm
Arkadaşlar öncelikle selam. Şu an Windows 10 işletim sistemini kullanıyorum ve Linux'un nasıl olduğunu da denemek istiyorum açıkçası. Bu yıl yazılım konusu üzerinde kendimi geliştirmeyi düşünüyorum(daha doğrusu başlamayı) ve bunun için Linux'un daha iyi olacağını duydum. Bilgisayarıma format atmak istemiyorum sırf bir heves yüzünden. Elimde 32 GB'lık bir flash bellek var. Bunun içine herhangi bir Linux işletim sistemi kurup USB'den çalıştırıp sonrasında da bilgisayarın depolama alanında olan sisteme geçiş yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl yaparım yardımcı olur musunuz?
Ubuntu kullandığım için Ubuntu üzerinden örnek vereceğim.

Kurulum için bir USB'ye Ubuntu yazdığında bunu denemek için bir seçenek de var fakat bu seçenek ile veri saklayamazsın. Elinde başka bir USB var ise ona kurulumu yazıp diğer bir USB'ye Ubuntu kurman mümkün. Diğer bir seçenek de USB'yi 2 bölüme ayırmak.
Virtualbox yerine USB'ye kurman daha mantıklı olacak. Boşuna arka planda çalışan diğer işletim sistemi kaynağını kullanacak. Compile etme süreni de etkileyebilir yazılım için.

Ben Ubuntu ile çok rahat çalışmıştım. Yalnız Linux ortamında genel olarak C# tabanlı uygulamalar geliştiremezsin bilgin olsun. ASP.NET Core gibi bazı istisnalar da var.

Virtualbox yerine USB'ye kurman daha mantıklı olacak. Boşuna arka planda çalışan diğer işletim sistemi kaynağını kullanacak. Compile etme süreni de etkileyebilir yazılım için.

Ben Ubuntu ile çok rahat çalışmıştım. Yalnız Linux ortamında genel olarak C# tabanlı uygulamalar geliştiremezsin bilgin olsun. ASP.NET Core gibi bazı istisnalar da var.

Python kullanabilir miyim peki? C# tabanlı olup olmadığını bilmiyorum da.

Verileri saklayabilirsin. Persistent USB yöntemiyle bunu yapabilirsin.

Önce ihtiyacın olan şey hızlı bir USB bellek. Daha sonra Linux dağıtımı imajını YUMI kullanarak belleğe yazdırmaya çalışırken orada persistence ayarı olması lazım. Ne kadar alan ayırmak istiyorsanız seçin. Daha sonra yazma işlemi bitince belleği USB'den boot edin ve live sistemden başlatın kurulum yapmadan. Artık buradan kullanabilirsiniz sistemi.

Bilgisayarı kapatıp belleği çıkartsanız bile ihtiyaç olduğunda takıp kullandığınızda değişikliklerin kaybolmadığını, programların ve dosyaların durduğunu görebilirsiniz. Bir nevi belleğin kendisine kurulmuş gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı