Linux kurulu PC'ye Windows kurmak

Emirhan Yaka

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bir hata yapıp SSD'ye Linux kurdum. Ardından onu kaldıramayıp HDD'ye de Windows kurdum. Şimdi iste Linux'u SSD'den kaldırıp temiz bir Windows kurulumu yapmak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    36,7 KB · Görüntüleme: 35
CMD'yi açın > diskpart > list disk > disk X SSD hangisiyse onu secin > select disk 0 > clean.

Bu SSD'yi biçimlendirir.

Sonra SSD'ye Windows yüklerken Shift+F10 ile CMD'yi açın üsttekilerin aynısını HDD için yapın.

CMD'yi açın > diskpart > list disk > disk X SSD hangisiyse onu secin > select disk 0 > clean.

Bu SSD'yi biçimlendirir.

Sonra SSD'ye Windows yüklerken Shift+F10 ile CMD'yi açın üsttekilerin aynısını HDD için yapın.
windows ssd üzerinden boot görünüyor şuan ssd temizlersem windows kapanır mı? Ne olur ne olmaz diye önce win11 iso dosyasını yazdırıp ondan sonra disk temizleyim.

Yine dual boot yapacak mısınız?
SSD kaç GB?
Öncelikle HDD'de depolama bölümü var mı? Yoksa oluşturup size lazım olan dosyaları oraya taşıyın.
İki işletim sistemini de SSD'ye baştan kurabilirsiniz.
Önce Windows ile SSD'ye format atın. Formata başlarken HDD'deki EFI/MBR bölümünü ve Windows kurulu bölümü silin.
SSD'deki Windows formatı bitince dual boot GNU/Linux kurmak istiyorsanız onun için bir bölüm oluşturun.
GNU/Linux kurulumunda bu bölümü seçip;
Dosya tipi: ext4
Bağlama türü: "/" işaretleyip kaydedin.
EFI varsa yine SSD'nin başındaki EFI bölümünü seçip biçimlendirme yapmadan;
Nasıl kullanılacağı: EFI (/boot/EFI)
şeklinde OK deyip kaydedin.
GNU/Linux kurulumunu da böyle yapabilirsiniz.
Grub konumu olarak da SSD'nin genel adını seçin. Mesela SDA olarak görünebilir.

Yine dual boot yapacak mısınız?
SSD kaç GB?
Öncelikle HDD'de depolama bölümü var mı? Yoksa oluşturup size lazım olan dosyaları oraya taşıyın.
İki işletim sistemini de SSD'ye baştan kurabilirsiniz.
Önce Windows ile SSD'ye format atın. Formata başlarken HDD'deki EFI/MBR bölümünü ve Windows kurulu bölümü silin.
SSD'deki Windows formatı bitince dual boot GNU/Linux kurmak istiyorsanız onun için bir bölüm oluşturun.
GNU/Linux kurulumunda bu bölümü seçip;
Dosya tipi: ext4
Bağlama türü: "/" işaretleyip kaydedin.
EFI varsa yine SSD'nin başındaki EFI bölümünü seçip biçimlendirme yapmadan;
Nasıl kullanılacağı: EFI (/boot/EFI)
şeklinde OK deyip kaydedin.
GNU/Linux kurulumunu da böyle yapabilirsiniz.
Grub konumu olarak da SSD'nin genel adını seçin. Mesela SDA olarak görünebilir.
ssd 250gb hayır dual boot yapmayacağım.

Geri
Yukarı