Linux kurulum sonrasında boot edilmiyor

Zivenefiks

Femtopat
Yer
Ötüken
Daha fazla  
Yaklaşık 2 gündür eski dizüstü bilgisayarıma Linux dağıtımları kurmaya çalışıyorum. Başta Mint denedim, olmayınca Android'e vesaire geçtim ancak kurulum sonrası kesinlikle BIOS içerisindeki boot menüsünde sistemin kurulu olduğu diski görmüyor. En son sırf denemek amacıyla Windows 10 kurdum ve sistem kendini her boot edişinde Windows 10 rahatlıkla açıldı. Şimdi ise test amaçlı farklı yollar denedim ve Android'i USB belleğime kurup bilgisayarı öyle boot edince çalıştı. Ancak USB bellek üzerinden işletim sistemi çalıştırmak olmaz, zaten Android olsa bile kasıyordu, o yüzden hard diske kurmak istiyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. Sorun yüksek ihtimal benden kaynaklı.

Not: Kurulumdan sonrası reboot yerine run seçeneğini seçtiğim zaman sorunsuz çalışıyordu ancak dediğim gibi sistemi yeniden başlatınca tekrar BIOS'a falan atıyor, aynı hikaye yani.

(Sistem UEFI)

Son düzenleme:
  1. CSM+UEFI moddan UEFI moda alın.
  2. Kurulum sırasında terminali açın ve
    1. HDD ise sudo fdisk /dev/sda
    2. M2 ise fdisk /dev/nvme1
    3. eMMC ise fdisk /dev/mmcblk1
  3. komutunu çalıştırın. 1 değeri ve sda'daki a değeri eğer sistemde birden fazla disk varsa değişebilir. fsisk -l ile diskleri görebilirsiniz.
  4. d yazın enter basın. Diskte partition kalmayana kadar tekrar edin.
  5. Düz kurulum yapın. Kururum sırasında disk bölümlendirmesini şöyle ayarlayın.
    1. 1 gb /boot ext4
    2. 100 mb /boot/efi ext4
    3. diskin kalanı /
  6. Kurulumdan sonra sistemi yeniden başlatmayın. ls /boot ve ls /boot/EFI komutlarının çıktılarını paylaşın.

Geri
Yukarı