Linux kurulumunda nelere dikkat edilmeli?

Eutku

Picopat
Daha fazla  
Yakın zamanda programlama öğrenmeye başladım ve Windows 10 lisanssız içeren bilgisayarıma Linux kurmaya karar verdim. Henüz hangi dağıtımı kullanacağıma karar vermedim fakat karar verdiğimi varsayarak kurulum için nereden başlamam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini ve nelere dikkat etmem gerektiği hakkında bilgi almak istiyordum, cevaplarınız için çok teşekkürler. Bir de duyduğum kadarıyla bilgisayarımda halihazırda olan bilgileri işletim sistemini kurduğumda gitmemeleri için harici bir belleğe taşımam gerekiyor, bu ne kadar doğru? Doğruysa bir alternatifi var mıdır?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehber ile dilediğiniz Linux dağıtımını kurabilirsiniz. Kurulum ekranında değişiklikler olabilir tabii.

Kurulum esnasında disk formatlandığı için doğak olarak diskteki dosyaları hepsi silinir. Önemli dosyalarınızı yedeklemekte fayda var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu rehber ile dilediğiniz Linux dağıtımını kurabilirsiniz. Kurulum ekranında değişiklikler olabilir tabii.

Kurulum esnasında disk formatlandığı için doğak olarak diskteki dosyaları hepsi silinir. Önemli dosyalarınızı yedeklemekte fayda var.

Başlangıç için Linux Mint dağıtımına bakabilirsiniz.

@Cliff_Burton hocamın da dediği gibi 4 GB+ RAM'iniz varsa cinnamon, daha az belleğiniz varsa Xfce vya Mate tercih etmeniz daha iyi olur.

Alternatifi, diske farklı bir bölüm oluşturup oraya taşıyabilirsiniz. Format atarken de o bölüme dokunmazsınız.

Debian, Ubuntu veya OpenSUSE ile Linux ile pek uğraşmadan Linux kullanabilirsiniz.
"Farklı bir bölüm oluşturmak" işlemini açabilir misiniz? Bunu nasıl yapabileceğimi nereden öğrenebilirim veya işlemin adı nedir öğrenebilir miyim ki araştırabileyim

Linux, açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve birçok farklı dağıtımı bulunmaktadır. İşte genel bir Linux kurulum süreci hakkında bilgi:

1. Dağıtım seçimi: İlk adım, kullanmak istediğiniz Linux dağıtımını seçmektir. Ubuntu, Fedora, Debian, CentOS gibi popüler dağıtımlar arasından birini seçebilirsiniz. Dağıtım seçimi, kullanıcı dostu arayüz, paket yönetimi ve belgelendirme gibi faktörlere dayanabilir.

2. İndirme: Seçtiğiniz Linux dağıtımının web sitesinden indirme işlemini gerçekleştirin. Genellikle ISO dosyası olarak sunulur ve USB belleğe yazdırmanız gerekebilir.

3. USB belleğe yazdırma: ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak için Rufus, Etcher, Ventoy, WoeUSB, UNetbootin gibi bir yazılım kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar, ISO dosyasını USB belleğe yazdırarak boot edilebilir bir Linux kurulum ortamı oluşturmanıza yardımcı olur.

4. Kurulum ortamını başlatma: USB belleği bilgisayarınıza takın ve bilgisayarı yeniden başlatın. BIOS veya UEFI ayarlarında önyükleme sırasını değiştirerek USB bellekten başlatmayı sağlayın.

5. Kurulum sihirbazı: Linux kurulumu başladığında, genellikle bir kurulum sihirbazıyla karşılaşırsınız. Sihirbaz size dil seçimi, klavye düzeni, saat dilimi ve disk bölümleme gibi seçenekler sunar. Bu adımları takip ederek tercihlerinizi yapılandırın.

6. Disk bölümleme: Linux kurulumunda, disk bölümleme seçeneklerini yapmanız gerekebilir. Bu, Linux'un kurulacağı ayrı bir bölüm oluşturmanızı veya mevcut bir işletim sistemini koruyarak çift önyükleme (Dual boot) yapmanızı sağlayabilir.

7. Kurulum: Kurulum sihirbazındaki adımları tamamladıktan sonra, kurulum işlemi başlar. Bu işlem, seçtiğiniz dağıtıma ve ayarlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kurulum genellikle birkaç dakika sürer.

8. Başlangıç ve yapılandırma: Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Linux'u başlangıçta seçin. İster masaüstü ortamınızı yapılandırın, ister ek sürücüler yükleyin veya güncellemeleri yapın, Linux'unuzun kullanıma hazır hale getirilmesi için bazı adımları takip etmeniz gerekebilir.

Bu yeterli olacaktır diye düşünüyorum hocam.

WoeUSB Linux kurulumlarında sorun çıkartabiliyor. Yapay zekaya güvenmeyin her zaman.

Yakın zamanda programlama öğrenmeye başladım ve Windows 10 lisanssız içeren bilgisayarıma Linux kurmaya karar verdim. Henüz hangi dağıtımı kullanacağıma karar vermedim fakat karar verdiğimi varsayarak kurulum için nereden başlamam gerektiğini, ne yapmam gerektiğini ve nelere dikkat etmem gerektiği hakkında bilgi almak istiyordum, cevaplarınız için çok teşekkürler. Bir de duyduğum kadarıyla bilgisayarımda halihazırda olan bilgileri işletim sistemini kurduğumda gitmemeleri için harici bir belleğe taşımam gerekiyor, bu ne kadar doğru? Doğruysa bir alternatifi var mıdır

Ubuntu, hem masaüstü hem de sunucu versiyonlarıyla kullanıcı dostu bir Linux dağıtımıdır. Büyük bir kullanıcı topluluğuna ve geniş bir yazılım deposuna sahiptir. Ubuntu, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kullanıcılar için uygun bir seçenektir.

Linux Mint, Ubuntu tabanlı bir dağıtım olup, daha geleneksel bir masaüstü deneyimi sunar. Kolay kullanılabilir arayüzü ve stabilitesiyle bilinir. Linux Mint, özellikle Windows'a benzeyen bir kullanıcı deneyimi arayanlar için iyi bir seçenektir.

Diğer popüler dağıtımlar arasında Fedora, Debian ve openSUSE gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu dağıtımlar daha fazla özelleştirme ve daha teknik bir deneyim sunabilir, bu nedenle daha deneyimli kullanıcılar için daha uygundur.

Sonuç olarak, Ubuntu veya Linux Mint gibi kullanıcı dostu dağıtımlar, Linux'a yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç noktası bence iyi bir tercih olabilir.

"Farklı bir bölüm oluşturmak" işlemini açabilir misiniz? Bunu nasıl yapabileceğimi nereden öğrenebilirim veya işlemin adı nedir öğrenebilir miyim ki araştırabileyim
Disk bölümü, partition, oluşturacaksınız. Windows'da "sabit disk" bla bla diye bir program var.

Yeni konular

Geri
Yukarı