Linux Lubuntu kaç MB RAM yer?

100 MB nasıl tüketiyor acaba?

Boşta 100MB tüketmiyor. Eğer ağır RAM harcayan uygulamaları açarsanız sistem bazı şeyleri RAM'den çıkartıyor. Resimdeki 18.04 sürümü Minecraft oynamıştım. Bütün RAM Minecraft'a ayrılıp bazı şeyler RAM'den çıkartılıyor. 20.04 ile RAM kullanımı feci arttı.

1613653062356.png

Lubuntu'yu USB'ye atıp kuracağım ama bir arkadaş 100 civalarda MB tüketir diyor. Sistemim kötü değil ama oyun performansı artsın diye geçiş yapacağım. Lubuntu kaç MB RAM tüketir bilginiz var mı?
Sizin için Linux Mint XFCE, Linux Lite gibi işletim sistemlerini kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. Bu arada şu konuya açıklık getirmek istiyorum, hafif dağıtım aramanın günümüz için çok mantıklı bir hareket olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine o dağıtımda kullanmak istediğiniz programların daha hafif alternatiflerini tercih etmenizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta ne kadar hafif bir dağıtım tercih ederseniz edin kullandığınız programlar ile beraber üç aşağı beş yukarı genel olarak hep aynı sistem kullanım yüzdelerini tespit edeceksiniz(DDE vb. ağır masaüstü ortamlarını kullanıyorsanız durum değişir 😄). Bu yüzden genel olarak hafif dağıtım avına çıkmak yerine kullanacağınız programların hafif alternatiflerine göz gezdirmekte fayda var. Mesela Firefox yerine Chromium kullanabilirsiniz, örnekler tabii ki çoğaltılabilir.

Sizin için Linux Mint Xfce, Linux Lite gibi işletim sistemlerini kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. Bu arada şu konuya açıklık getirmek istiyorum, hafif dağıtım aramanın günümüz için çok mantıklı bir hareket olduğunu düşünmüyorum. Bunun yerine o dağıtımda kullanmak istediğiniz programların daha hafif alternatiflerini tercih etmenizin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta ne kadar hafif bir dağıtım tercih ederseniz edin kullandığınız programlar ile beraber üç aşağı beş yukarı genel olarak hep aynı sistem kullanım yüzdelerini tespit edeceksiniz(dde vb. ağır masaüstü ortamlarını kullanıyorsanız durum değişir 😄). Bu yüzden genel olarak hafif dağıtım avına çıkmak yerine kullanacağınız programların hafif alternatiflerine göz gezdirmekte fayda var. Mesela Firefox yerine Chromium kullanabilirsiniz, örnekler tabii ki çoğaltılabilir.

Belirtim Chromium virüslüdür.

Belirtim Chromium virüslüdür.
O zaman yeni Edge yani namı diğer Chromium Edge, Opera, Google Chrome vb. bütün tarayıcılar virüs yuvası öyle mi? Sonuçta hepsi Chromium tabanlı. Lütfen bir şey hakkında yorum yapmadan önce detaylı olarak araştırın, Chromium bir virüs değil açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır.

O zaman yeni Edge yani namı diğer Chromium Edge, Opera, Google Chrome vb. bütün tarayıcılar virüs yuvası öyle mi? Sonuçta hepsi Chromium tabanlı. Lütfen bir şey hakkında yorum yapmadan önce detaylı olarak araştırın, Chromium bir virüs değil açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısıdır.

Chromium'da kolaylıkla virüs bulaşır açık kanaklı kodları diledikleri değiştirilip virüs bulaşır diğer tarayıcılar ise kodları diledikleri gibi değiştiremeyip kolay virüs bulaşmaz. Chromium'u araştırıp yorum yapın lütfen.
Ayrıca dediğin konuyla alakasız ben Linux Lubuntu kaç MB yer diyorum.

Chromium'da kolaylıkla virüs bulaşır açık kanaklı kodları diledikleri değiştirilip virüs bulaşır.
Ayrıca dediğin konuyla alakasız ben Linux Lubuntu kaç MB yer diyorum.
Yani şimdi buraya bir şey yazmamak için kendimi zor tutuyorum. 100-150 MB yiyor.

Geri
Yukarı