Linux masaüstü deneyimi için dağıtım önerisi

Hiç kullanmadım Discord.
Dolayısı ile bilgim yok.
Ama şöyle bir göz attım bu meseleyi çözen bayağı video var YouTube'da.
Videoların yarısı aynı sorunu Windows 10-11 de çözmek için.
Linux masum köylü yani 😎

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Dostlar her şey iyi hoş ama en çok kullandığım uygulama olan Discord'un ekran paylaşımında ses verememesi gibi bir durum var Linux tarafında. Discord topluluğu üzerinde yaklaşık 4 yıldır çözümlenmemiş :)

Hocam siz istemediniz mi Linux dağıtım önerisini?

Hocam siz istemediniz mi Linux dağıtım önerisini?
Okuduğunuzu anlamıyorsunuz bari yorum yapmayın size zahmet. Orada neden önerdiniz mi yazıyor? Hayır sadece yaşadığım bir deneyim yazıyor.

Fedora veya Arch tabanlı herhangi bir distro ile başlayabilirsin. Arch tabanlı distrolardan Endeavour OS en rahat alıştığım dağıtım olabilir. Daha öncesinde aşırı Linux deneyimim yoktu benimde Endeavour OS kullandığımda ve kesinlikle zorlanmadım. Arch'ın kendisi için install scriptler falan varda, daha en baştan TTY ile başlamak gözünü korkutabilir diye arch dağıtımlarından birini öneriyorum.

Fedora kullanıyorum ben şuan aktif olarak, sırf Valorant oynuyorum diye ve her seferinde secure boot ile uğraşmayayım diye Fedora kurdum. Fedora'nın ve Ubuntu'nun secure boot lisansları var, o yüzden secure boot kapatmana gerek kalmıyor kurabilmek için. Arch kernel'i vs imzalanabiliyor da, uğraştırıyor. Fedora ek olarak Arch'a kıyasla oldukça stabil bir dağıtım.

Önce Mint ile ayağın alışsın.
Sonra Fedora veya Arch dene.
Bence Ubuntu'ya heç bulaşma.
Ama başkası da belki der ki Ubuntu en cüzeli.
Ubuntu tabanlıdan Fedora'ya, oradan da Arch'a mı?

Arch + istedigin DE.

Baska bir DE istiyorsan da onu yukleyip switch edebilirsin. Benim favorim MATE ve Gnome.

Arch tavsiyemin sebebi de distroyu makul seviyede kendin olusturuyor olman. Sacma sapan paketlerin hazir gelmemesi avantaj.

Yeni konular

Geri
Yukarı