Linux İçin Dağıtım Önerisi

• Konuyu başlatan meph
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 304

meph

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Ben Linux kullanmaya yeni başladım. Şu an Mint Cinnamon kullanıyorum ancak farklı bir dağıtıma geçmek istiyorum, Beğenmezsem Mint'e geri döneceğim. Aşağıda belirttiğim kriterlere uygun bir dağıtım biliyorsanız benimle paylaşmanıza çok sevinirim:
  • Ubuntu tabanlı olması tercihim ama olmazsa da çok önemli değil.
  • Stabil güncellemeler alsın.
  • Mint gibi, gerekli olan uygulamalarla ve paketlerle gelsin. Ancak Mint'ten daha minimal olabilir.
  • Sürücülerimi otomatik tanısın. Nvidia kullanmıyorum bu arada.
  • Günlük kullanım için uygun ve yeni kullanıcıların sıkıntı çekmeyeceği bir dağıtım olmalı.
  • Tercihim masaüstünün varsayılan olarak Windows'unkine benzemesi. Ama çok da önemli değil.
  • Tamamen ücretsiz olsun.
  • Çok iyi bir sistemim yok. Ve Ram'im 4 GB. En azından Mint Cinnamon gibi bir kullanımım olmasını isterim.
  • Çözünürlük ayarlama konusunda sıkıntısı mümkünse olmasın. Mint'in ayarlardan sadece iki seçeneği vardı ve bu biraz sıkıntı çıkardı.
Şimdiden teşekkürler.

Sistem Bilgisi:
System:
Kernel: 5.15.0-102-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 11.4.0
Desktop: Cinnamon 6.0.4 tk: GTK 3.24.33 wm: muffin dm: LightDM 1.30.0
Distro: Linux Mint 21.3 Virginia base: Ubuntu 22.04 jammy
Machine:
Type: Desktop Mobo: CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI A.S
model: CASPER NIRVANA NOTEBOOK v: 1.0 serial: <filter>
UEFI: American Megatrends v: 4.6.5 date: 01/15/2013
CPU:
Info: dual core model: Intel Core i3-3240 bits: 64 type: MT MCP
smt: enabled arch: Ivy Bridge rev: 9 cache: L1: 128 KiB L2: 512 KiB
L3: 3 MiB
Speed (MHz): avg: 1596 min/max: 1600/3400 volts: 1.6 V ext-clock: 100 MHz
cores: 1: 1596 2: 1596 3: 1596 4: 1596 bogomips: 27139
Flags: avx ht lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
Graphics:
Device-1: AMD Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
vendor: PC Partner driver: radeon v: kernel pcie: speed: 5 GT/s lanes: 16
ports: active: VGA-1 empty: DVI-I-1,HDMI-A-1 bus-ID: 01:00.0
chip-ID: 1002:68f9 class-ID: 0300
Display: server: X.Org v: 1.21.1.4 driver: X: loaded: ati,radeon
unloaded: fbdev,modesetting,vesa gpu: radeon display-ID: :0 screens: 1
Screen-1: 0 s-res: 1368x768 s-dpi: 96 s-size: 362x203mm (14.3x8.0")
s-diag: 415mm (16.3")
Monitor-1: VGA-0 mapped: VGA-1 res: 1368x768 hz: 60 size: N/A modes:
max: 1024x768 min: 640x480
OpenGL: renderer: AMD CEDAR (DRM 2.50.0 / 5.15.0-102-generic LLVM 15.0.7)
v: 4.5 Mesa 23.2.1-1ubuntu3.1~22.04.2 direct render: Yes
Audio:
Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio
vendor: Elite Systems driver: snd_hda_intel v: kernel bus-ID: 00:1b.0
chip-ID: 8086:1c20 class-ID: 0403
Device-2: AMD Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300/7300 Series]
vendor: PC Partner driver: snd_hda_intel v: kernel pcie: speed: 5 GT/s
lanes: 16 bus-ID: 01:00.1 chip-ID: 1002:aa68 class-ID: 0403
Sound Server-1: ALSA v: k5.15.0-102-generic running: yes
Sound Server-2: PulseAudio v: 15.99.1 running: yes
Sound Server-3: PipeWire v: 0.3.48 running: yes
Network:
Device-1: Realtek RTL810xE PCI Express Fast Ethernet vendor: Elite Systems
driver: r8169 v: kernel pcie: speed: 2.5 GT/s lanes: 1 port: d000
bus-ID: 03:00.0 chip-ID: 10ec:8136 class-ID: 0200
IF: enp3s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter>
Drives:
Local Storage: total: 577.55 GiB used: 69.13 GiB (12.0%)
ID-1: /dev/sda vendor: Western Digital model: WD5000AAKX-60U6AA0
size: 465.76 GiB speed: 3.0 Gb/s type: HDD rpm: 7200 serial: <filter>
rev: 1H18 scheme: GPT
ID-2: /dev/sdb model: JAMESDONKEY JD120 120GB size: 111.79 GiB
speed: 3.0 Gb/s type: SSD serial: <filter> rev: 19 scheme: GPT
Partition:
ID-1: / size: 108.98 GiB used: 18.75 GiB (17.2%) fs: ext4 dev: /dev/sdb2
ID-2: /boot/efi size: 511 MiB used: 6.1 MiB (1.2%) fs: vfat
dev: /dev/sdb1
Swap:
ID-1: swap-1 type: file size: 2 GiB used: 524.2 MiB (25.6%) priority: -2
file: /swapfile
USB:
Hub-1: 1-0:1 info: Full speed or root hub ports: 2 rev: 2.0 speed: 480 Mb/s
chip-ID: 1d6b:0002 class-ID: 0900
Hub-2: 1-1:2 info: Intel Integrated Rate Matching Hub ports: 4 rev: 2.0
speed: 480 Mb/s chip-ID: 8087:0024 class-ID: 0900
Device-1: 1-1.3:3 info: SiGma Micro Keyboard TRACER Gamma Ivory
type: Keyboard,HID driver: hid-generic,usbhid interfaces: 2 rev: 1.1
speed: 1.5 Mb/s power: 98mA chip-ID: 1c4f:0002 class-ID: 0300
Device-2: 1-1.4:4 info: Silicon Labs USB OPTICAL MOUSE type: Mouse
driver: hid-generic,usbhid interfaces: 1 rev: 2.0 speed: 1.5 Mb/s
power: 100mA chip-ID: 10c4:8108 class-ID: 0301
Hub-3: 2-0:1 info: Full speed or root hub ports: 2 rev: 2.0
speed: 480 Mb/s chip-ID: 1d6b:0002 class-ID: 0900
Hub-4: 2-1:2 info: Intel Integrated Rate Matching Hub ports: 6 rev: 2.0
speed: 480 Mb/s chip-ID: 8087:0024 class-ID: 0900
Sensors:
System Temperatures: cpu: 57.0 C mobo: 27.8 C gpu: radeon temp: 50.0 C
Fan Speeds (RPM): N/A
Repos:
Packages: 2536 apt: 2526 snap: 10
No active apt repos in: /etc/apt/sources.list
Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list
1: deb Repository - Linux Mint virginia main upstream import backport
2: deb Index of /ubuntu jammy main restricted universe multiverse
3: deb Index of /ubuntu jammy-updates main restricted universe multiverse
4: deb Index of /ubuntu jammy-backports main restricted universe multiverse
5: deb Index of /ubuntu jammy-security main restricted universe multiverse
Info:
Processes: 261 Uptime: 3h 21m wakeups: 0 Memory: 3.77 GiB
used: 2.34 GiB (61.9%) Init: systemd v: 249 runlevel: 5 Compilers:
gcc: 11.4.0 alt: 11/12 Shell: cinnamon-settin (sudo) default: Bash
v: 5.1.16 running-in: gnome-terminal inxi: 3.3.13

Son düzenleyen: Moderatör:
Zorin OS Lite kullanabilirsiniz. Core da kullanabilirsiniz ancak gereksiz ağırlık olur.

Hocam bu arada Mint kadar kolay olup da minimal dağıtım bulmak imkansız. Zorin OS de kolay ama Mint kadar bloat yok. İmkansız deme sebebim: zaten kolay olabilmesi için o kadar araç kurulu geliyor. Minimal bir şeyler isterseniz kendinizi zorlamanız ve basit olmayan dağıtımlara yönelmeniz gerekir.

Zorin OS Lite kullanabilirsiniz. Core da kullanabilirsiniz ancak gereksiz ağırlık olur.

Hocam bu arada Mint kadar kolay olup da minimal dağıtım bulmak imkansız. Zorin OS de kolay ama Mint kadar bloat yok. İmkansız deme sebebim: zaten kolay olabilmesi için o kadar araç kurulu geliyor. Minimal bir şeyler isterseniz kendinizi zorlamanız ve basit olmayan dağıtımlara yönelmeniz gerekir.
Minimalizm arayışım çok yok aslında. Demek istediğim Mint gibi gerekli şeyleri yüklesin fakat elzem olmayıp Mint'in yüklediği şeyler varsa yüklemesine gerek yok. Ve Zorin OS'e tam ısınamadım açıkçası, eğer başka bir dağıtım biliyorsanız, paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Minimalizm arayışım çok yok aslında. Demek istediğim Mint gibi gerekli şeyleri yüklesin fakat elzem olmayıp Mint'in yüklediği şeyler varsa yüklemesine gerek yok. Ve Zorin OS'e tam ısınamadım açıkçası, eğer başka bir dağıtım biliyorsanız, paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Isınamama sebebiniz nedir hocam? Temasından dolayı mı? Tema kendi kafanıza göre her dağıtımda aynı şekilde değiştirebileceğiniz bir şey. Sorun oysa anlatayım.

Debian yani Ubuntu'nun atasından üretilen Q4OS'u kullanabilirsiniz. Eski bilgisayarlar için Trinity, yeniler için Plasma sunar. Sizinkine yakın bir sistemle iki masaüstünde de sorunsuz kullandım.

KDE Neon: Bu da Plasma kullanıyor ve dağıtımı hazırlayanlar Plasma'nın geliştiricileri. Stabil güncelleme yapar, sadece Plasma masaüstüne hızlı güncelleme veriyor. Cinnamon'a yakın bir RAM kullanımı olacaktır. Plasma masaüstü üzerinde tek tıkla tema indirip kurma özelliği var.

Linux Lite. Kullanmadım ancak son 6-7 aydır fazlasıyla övülüyor.

Feren OS: Plasma masaüstü kullanır. Laptop kullanıcılarına yönelik bir dağıtım. Laptop kullandığınız için bunu da listeye eklemek istedim. Varsayılan seçimlerinden dolayı sevdiğim bir dağıtım değildir ancak sorunsuz bir dağıtım.

Rhino Linux: Xfce masaüstü, fazlasıyla hafif ve kolay. Rolling release ancak Ubuntu ile aynı stabillikte güncellemeler yayınlıyor. Bu dağıtımı bir kez kurduğunuzda yeni depo ekleme veya yeni ISO ile kurma zahmetine girmeyeceksiniz. Ayrıca Pacstall ile geliyor. Pacstall, ubuntu deposunda bulunmayan uygulamaları kurmak için olan bir topluluk deposu.

Debian. Hiç kullanmadım ama internette araştırma yaptığım zaman olumlu bakanlar var.
Debian iyi güzel ancak fazla minimal şekilde gelir. İhtiyaç duyduğu basit bir şeyde paket kurup halletmesi gerekecek ancak gereken paketi bilmediği için muhtemelen yapamayacak. Debian, Arch Linux'un daha kolay kurulan ve stabil hâli gibi bir şey. Kullanım zorluğu yeni başlayan biri için neredeyse aynı. Kurduğunuz masaüstleri ayarlanmış şekilde gelmez, minimaldir. Yeni kullanıcılar genelde bunla başa çıkamaz veya bu ne be deyip kötülerler. Onun dışında Debian bozması imkansız olan sayılı Linux dağıtımından biri. Güncellik sevmesem ben Debian kullanırdım.

Debian. Hiç kullanmadım ama internette araştırma yaptığım zaman olumlu bakanlar var.
Debian sanırım kurmam ama biraz daha bakıp düşüneceğim. Teşekkürler.

Isınamama sebebiniz nedir hocam? Temasından dolayı mı? Tema kendi kafanıza göre her dağıtımda aynı şekilde değiştirebileceğiniz bir şey. Sorun oysa anlatayım.

Debian yani Ubuntu'nun atasından üretilen Q4OS'u kullanabilirsiniz. Eski bilgisayarlar için Trinity, yeniler için Plasma sunar. Sizinkine yakın bir sistemle iki masaüstünde de sorunsuz kullandım.

KDE Neon: Bu da Plasma kullanıyor ve dağıtımı hazırlayanlar Plasma'nın geliştiricileri. Stabil güncelleme yapar, sadece Plasma masaüstüne hızlı güncelleme veriyor. Cinnamon'a yakın bir RAM kullanımı olacaktır. Plasma masaüstü üzerinde tek tıkla tema indirip kurma özelliği var.

Linux Lite. Kullanmadım ancak son 6-7 aydır fazlasıyla övülüyor.

Feren OS: Plasma masaüstü kullanır. Laptop kullanıcılarına yönelik bir dağıtım. Laptop kullandığınız için bunu da listeye eklemek istedim. Varsayılan seçimlerinden dolayı sevdiğim bir dağıtım değildir ancak sorunsuz bir dağıtım.

Rhino Linux: Xfce masaüstü, fazlasıyla hafif ve kolay. Rolling release ancak Ubuntu ile aynı stabillikte güncellemeler yayınlıyor. Bu dağıtımı bir kez kurduğunuzda yeni depo ekleme veya yeni ISO ile kurma zahmetine girmeyeceksiniz. Ayrıca Pacstall ile geliyor. Pacstall, ubuntu deposunda bulunmayan uygulamaları kurmak için olan bir topluluk deposu.

Debian iyi güzel ancak fazla minimal şekilde gelir. İhtiyaç duyduğu basit bir şeyde paket kurup halletmesi gerekecek ancak gereken paketi bilmediği için muhtemelen yapamayacak. Debian, Arch Linux'un daha kolay kurulan ve stabil hâli gibi bir şey. Kullanım zorluğu yeni başlayan biri için neredeyse aynı. Kurduğunuz masaüstleri ayarlanmış şekilde gelmez, minimaldir. Yeni kullanıcılar genelde bunla başa çıkamaz veya bu ne be deyip kötülerler. Onun dışında Debian bozması imkansız olan sayılı Linux dağıtımından biri. Güncellik sevmesem ben Debian kullanırdım.
Zorin OS'te pro versiyonun ücretli olması biraz hoşuma gitmemişti ama çok bir fark yoksa Zorin OS de kurabilirim emin değilim.
Şu anlık KDE Neon, Rhino Linux ve Zorin OS arasında kaldım. Hangisi daha çok yukarıda belirttiğim kriterlere uyar biliyorsanız, paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca sistemim Pop!_OS'u nasıl çalıştırır?

Son düzenleme:
Zorin OS'te pro versiyonun ücretli olması biraz hoşuma gitmemişti ama çok bir fark yoksa Zorin OS de kurabilirim emin değilim.
Zorin OS Pro'nun tek farkı fazladan düzen teması desteği. Farklı bir şey yok. Pro sürüm kullanıcısıyım oradan biliyorum.

Ayrıca sistemim Pop!_OS'u nasıl çalıştırır?
Pop OS önermem hocam. Çöp benim gözümde.

Şu anlık KDE Neon, Rhino Linux ve Zorin OS arasında kaldım. Hangisi daha çok yukarıda belirttiğim kriterlere uyar biliyorsanız, paylaşırsanız çok sevinirim.
Zorin OS en çok uyar hocam.

Zorin OS Pro'nun tek farkı fazladan düzen teması desteği. Farklı bir şey yok. Pro sürüm kullanıcısıyım oradan biliyorum.

Pop OS önermem hocam. Çöp benim gözümde.

Zorin OS en çok uyar hocam.
Bir Zorin OS deniyorum o zaman taze taze. Fikirlerimi yazacağım.

Denedim ve güzeldi. Muhtemelen kullanabilirim. Yalnız bir problem var. Mint'de olduğu gibi ekran kısmında yine sadece iki tane çözünürlük var. Çözünürlüğümü terminalden ekleyebiliyorum ve kalıcı hâle getirebiliyorum fakat giriş ekranı değişmiyor. Bu sorunun üstesinden Zorin OS'te nasıl gelebilirim ve bu ayarlarda neden kendi çözünürlüğümü bulamıyorum?

Son düzenleme:

Denedim ve güzeldi. Muhtemelen kullanabilirim. Yalnız bir problem var. Mint'de olduğu gibi ekran kısmında yine sadece iki tane çözünürlük var. Çözünürlüğümü terminalden ekleyebiliyorum ve kalıcı hâle getirebiliyorum fakat giriş ekranı değişmiyor. Bu sorunun üstesinden Zorin OS'te nasıl gelebilirim ve bu ayarlarda neden kendi çözünürlüğümü bulamıyorum?
Donanım uyumsuzluğu. Aynısını Debian tabanında yaşıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı