Çözüldü Linux Mint 20.3 aniden donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

famineasylum

Femtopat
Merhabalar, Linux Mint kullanıcısıyım, bazı zamanlar aniden fare, ekran, ses dışında her şey donuyor ve fan birkaç saniyeliğine daha hızlı çalışmaya başlıyor, tabii ki bunun uygulamalar, RAM, hard disk veya onun dışında diğer donanımsal/yazılımsal sorunlar olabilir fakat sizce bunun nedeni ne olabilir? Ne deneyebilirim?
Çoğunlukla RAM'in yüzde 70'i kullanıma hazır oluyor,
Arkada pek fazla işlemci kullanan uygulamalar da çalıştırmıyorum,

Gerekirse:

DE: Cinnamon.
Memory: 2065MiB / 7857 MiB.

Teşekkürler :)

Çözüm
Önce aşağıdaki komutları çalıştır, bu şekilde intel_pstate yerine acpi'nin CPU salınım sürücüsü etkin olacak. Ardından sistemi yeniden başlatırsın.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX intel_pstate=disable"' | sudo tee /etc/default/grub.d/acpi-cpufreq.cfg
Kod:
LC_ALL=C sudo update-grub

Sistemi yeniden başlatıktan sonra aşağıdaki komutların çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -SMCsxx

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_{driver,governor,cur_freq}
Şu komutu uçbirimde çalıştırıp, çıktılarını forum yapıştırarak paylaşın. Resim olarak paylaşmayın.

Kod:
inxi -SGCIuxx

Şu komutu uçbirimde çalıştırıp, çıktılarını forum yapıştırarak paylaşın. Resim olarak paylaşmayın.

Kod:
inxi -SGCIuxx
Kod:
System:
Host: [gizledim] Kernel: 5.4.0-100-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
  v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.2.7 wm: muffin dm: LightDM
  Distro: Linux Mint 20.3 Una base: Ubuntu 20.04 focal
CPU:
  Topology: Dual Core model: Intel Core i5-7200U bits: 64 type: MT MCP
  arch: Amber Lake rev: 9 L2 cache: 3072 KiB
  flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx
  bogomips: 21599
  Speed: 603 MHz min/max: 400/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 500 2: 500
  3: 500 4: 500
Graphics:
  Device-1: Intel HD Graphics 620 vendor: Pegatron driver: i915 v: kernel
  bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:5916
  Device-2: NVIDIA GM108M [GeForce 940MX] vendor: Pegatron driver: nvidia
  v: 510.47.03 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10de:134d
  Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: modesetting,nvidia
  unloaded: fbdev,nouveau,vesa resolution: 1366x768~60Hz
  OpenGL: renderer: NVIDIA GeForce 940MX/PCIe/SSE2 v: 4.6.0 NVIDIA 510.47.03
  direct render: Yes
Partition:
  ID-1: / size: 915.40 GiB used: 58.33 GiB (6.4%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
  uuid: 3515b810-f9f3-437c-b800-ee2423626385
Info:
  Processes: 266 Uptime: 3h 39m Memory: 7.67 GiB used: 3.76 GiB (49.0%)
  Init: systemd v: 245 runlevel: 5 Compilers: gcc: 9.3.0 alt: 9 Shell: bash
  v: 5.0.17 running in: gnome-terminal inxi: 3.0.38

info kısmını da paylaştım hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şu komutla daha güncel bir çekirdek serisini kurup, sistemi yeniden başlatın.

Kod:
 sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Sistemde takas alanı göremedim, doğru mudur? Bu durumda takas alanı kullanıma başlamasında kaynaklı geçici duraksamaları gözardı edebiliriz.

Speed: 603 MHz min/max: 400/3100 MHz Core speeds (MHz): 1: 500 2: 500 3: 500 4: 500

Bir de CPU frekansı oldukça düşük seviyelerde, eğer çekirdek güncellemesi ile sorun çözülmezse, bunun frekans salınımı ile ilgili bir düzenleme yapılabilir. Intel CPU'lar varsayılan olarak intel_pstate sürücüsü ile güç yöneimi yapıyor, bunun yerine acpi-cpufreq için değişiklikler yapılabilir. Geri dönüşüne göre bir şeyler önerilebilir.

RAM kullanımı beklenenden fazlaysa, htop paketini kurun, sonra htop komutunu uçbirimde çalıştırıp RAM'ı neyin kullandığını gözleyebilirsin.

Öncelikle şu komutla daha güncel bir çekirdek serisini kurup, sistemi yeniden başlatın.

Kod:

Sistemde takas alanı göremedim, doğru mudur? Bu durumda takas alanı kullanıma başlamasında kaynaklı geçici duraksamaları gözardı edebiliriz.

Bir de CPU frekansı oldukça düşük seviyelerde, eğer çekirdek güncellemesi ile sorun çözülmezse, bunun frekans salınımı ile ilgili bir düzenleme yapılabilir. Intel CPU'lar varsayılan olarak intel_pstate sürücüsü ile güç yöneimi yapıyor, bunun yerine acpi-cpufreq için değişiklikler yapılabilir. Geri dönüşüne göre bir şeyler önerilebilir.

RAM kullanımı beklenenden fazlaysa, htop paketini kurun, sonra htop komutunu uçbirimde çalıştırıp RAM'ı neyin kullandığını gözleyebilirsin.
Sağ olun hocam yaptım, düzelirse düzenleme yapacağım.
Hocam swap alanı ne kadar olmalı?

Son düzenleme:
Takas alanı RAM azaldığında ya da belirli bir miktar kullanımı aştığında başvurulan, disk üstündeki bir bölüm ya da dosyadır. En temel amacı; RAM tamamen dolduğunda sistemin kilitlenmesini önlemek ve çalışmaya devam etmesini sağlamaktır.

Takas alanı mevcut olduğunda, RAM belirli bir kullanıma ulaştığında önbelleme vb. işlemler için kullanılmaya başlayabilir. SDD/HDD, RAM'dan daha yavaş çalıştığı için, bu tür kullanıma başlanması durumunda performans düşüşleri olabilir.

Bu ifadede; sizin sistemde takas alanı olmadığı için, performansa olası olumsuz etkisini gözardı edebileceğimizi söylemek istedim. Şu an için bunu gözardı edelim, çünkü bu konudaki duruma bir etkisi yok.

Takas alanı ile ilgili farklı sorular varsa, bu konuyu karıştırmamak adına yeni bir konudan devam edebilirsiniz. Eğer yeni bir konu açarsanız ve bu konuyla alakalı olursa, yine bu konuyu referans gösterebilirsiniz.

Kod:

hocam recommends linux generic kodunu yaptım fakat donmalar durmadı imleç hala donuyor, hala bilgisayar aniden donuyor ve fan normalden fazla çalışıyor acpi-cpufreq mi kurmamı öneriyorsunuz?

Önce aşağıdaki komutları çalıştır, bu şekilde intel_pstate yerine acpi'nin CPU salınım sürücüsü etkin olacak. Ardından sistemi yeniden başlatırsın.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX intel_pstate=disable"' | sudo tee /etc/default/grub.d/acpi-cpufreq.cfg
Kod:
LC_ALL=C sudo update-grub

Sistemi yeniden başlatıktan sonra aşağıdaki komutların çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -SMCsxx

cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_{driver,governor,cur_freq}

Çözüm

Geri
Yukarı