Linux Mint 20 "ulyana./install-sh: No input file specified" hatası

Ben de sorunsuz derlendi, ama sistemimde bir dolu geliştirici paketi var. Sadece build-essential bile yeterli olmayabilir derleme için. Ayrıca bu şekilde kurulum, sistemdeki varsayılanı değiştirirse, sistemdeki çoğu öge kullanılamaz olabilir. Bu sebeple derlendikten sonra kurulum yapmadım.

Aşağıdaki komutlarla bir PPA deposundan kolayca kurulum yapabilirsiniz. Bu tür depolar kullanıcı depolarıdır, resmi depolar gibi güvenlik garantisi olmaz. Bununla birlikte sorun olacağını da sanmam.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:deadsnakes/ppa
sudo apt-get update
sudo apt install python3.5

Bu şekilde kurunca, python3 yerine python3.5 şeklinde çağıracaksınız. python3 varsayılan sürümü çağırır.

Kod:
$ python3
Python 3.8.5 (default, Jul 28 2020, 12:59:40)
[GCC 9.3.0] on linux
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>>
$ python3.5
Python 3.5.10 (default, Sep  8 2020, 23:19:44)
[GCC 9.3.0] on linux
>>>

Compiler olarak gcc mi kullanıyorsun?
Bash:
sudo apt install gcc
İle kurup bir daha dener misin?

Yok olmuyor Mint 20 ulyana cins Ubuntu'nun yan dalı olduğu için sorun çıkartıyor Ubuntu 20 kurarım zengin kaynak kodları var, fazla fazla forum sitelerinde soru cevap falan var birkaç ay sonra kurarım muhtemelen zaten Ubuntu'yla Mint arasında gittim Mint'te çok zorlanmam gibi geldi aksine çok sorun çıkarttı genede sağol.

Bende de sorunsuz derlendi ve kurulumu da hata almadan uyguladım. Büyük ihtimalle eksik bağımlılıklardan kaynaklı yaşanılan sorun dediğiniz gibi.
Yok olmuyor Mint 20 ulyana cins Ubuntu'nun yan dalı olduğu için sorun çıkartıyor Ubuntu 20 kurarım zengin kaynak kodları var, fazla fazla forum sitelerinde soru cevap falan var birkaç ay sonra kurarım muhtemelen zaten Ubuntu'yla Mint arasında gittim Mint'te çok zorlanmam gibi geldi aksine çok sorun çıkarttı genede sağol.
@OzgunP 'nin dediği gibi depodan kurmayı dener misin? Böyle vazgeçip gitmen sadece vakit kaybı olur.

Yok olmuyor Mint 20 ulyana cins Ubuntu'nun yan dalı olduğu için sorun çıkartıyor Ubuntu 20 kurarım zengin kaynak kodları var

Linux Mint'le Ubuntu'nun bir farkı yok bu hususlar için. Dal, gövde ya da yaprakla ilgili değil yani yaşadığın durum. Linux Mint'e kuramadıysan aynı şekilde, Ubuntu'ya da kuramazsın. Hangi dağıtımı istiyorsan onu kurabilirsin.

Ben de sorunsuz derlendi, ama sistemimde bir dolu geliştirici paketi var. Sadece build-essential bile yeterli olmayabilir derleme için. Ayrıca bu şekilde kurulum, sistemdeki varsayılanı değiştirirse, sistemdeki çoğu öge kullanılamaz olabilir. Bu sebeple derlendikten sonra kurulum yapmadım.

Aşağıdaki komutlarla bir PPA deposundan kolayca kurulum yapabilirsiniz. Bu tür depolar kullanıcı depolarıdır, resmi depolar gibi güvenlik garantisi olmaz. Bununla birlikte sorun olacağını da sanmam.

Kod:
sudo apt-get update

Bu şekilde kurunca, python3 yerine python3.5 şeklinde çağıracaksınız. python3 varsayılan sürümü çağırır.

Kod:
$ python3
Python 3.8.5 (default, Jul 28 2020, 12:59:40)
[GCC 9.3.0] on linux
>>>
$ python3.5
Python 3.5.10 (default, Sep  8 2020, 23:19:44)
[GCC 9.3.0] on linux
>>>
Bir tane video buldum yabancı kaynak eğer o olursa beğeni atarım oldu diye fakat install-sh sürekli sorun çıkartıyor dediğim gibi bunun bir çözüm yolu yokmu

fakat install-sh sürekli sorun çıkartıyor

installsh dediğiniz dosya büyük ihtimalle makefile tarafından kullanılan bir dosya, yani doğrudan kurulum yapmaya yaramıyor. Size nasıl kolayca yükleneceğini anlattım, ama siz dikkate dahi almıyorsunuz.

Python 3.5 çok elzemse, Ubuntu 16.04 tabanlı bir dağıtım kurun, bu tabanda Python 3.5 varsayılan olarak geliyor.

Zaten aldığın ders Python 3.8 ile sorun çıkartacaksa, güncelliğini kaybetmiş bir dersi alıyorsun demektir. 3-5 değişiklik dışında sürümler arasında bir fark yok aslında.

Ben daha fazla uğraşmayacağım, size kolay gelsin.

Sadece install-sh-no-input-file-specified hatasını nasıl halledebilirim karşıma çıktığında bunu anlatsanız kafi hata veriyor falan kafam allak bullak oldu bi py bi bu hata, pythonu halletmek üzereyim yabancı kaynakyan birden çok py kurulum vs sadece bu install-sh-no-input-file-specified hatasının çözümünü detaylı anlatsanız kafi hata veriyor çünkü.

install-sh-no-input-file-specified hatasının çözümünü detaylı anlatsanız kafi

Yukarıda söyledim zaten, bu bir kurulum dosyası değil. Bunu Makefile dosyası kurulum için kullanıyor.

Kod:
$(INSTALL_SCRIPT) $(srcdir)/install-sh $(DESTDIR)$(LIBPL)/install-sh

Konuyu takip etmiyorum artık. Yeteri kadar bilgi verdiğimi düşünüyorum.

Bir tane video buldum yabancı kaynak eğer o olursa beğeni atarım oldu diye fakat install-sh sürekli sorun çıkartıyor dediğim gibi bunun bir çözüm yolu yokmu
Install-sh dosyası senin manuel olarak kurman için değil. Make ile kurarken install-sh dosyasını kullanıyor ama sen configure edemediğin için make dosyası oluşmuyor. Make dosyası oluşmadığından o install-sh dosyasını da kullanamıyorsun. Sorunu anladığını farzedip devam ediyorum.
@OzgunP sana kısa bir şekilde çözümü yazmış, onun cevabından alıntı yapıyorum.
Kod:
sudo apt-get update
Bu komutlar ile python 3.5'i rahatlıkla kurabilirsin, sen kaynak kodundan derlemeye çalışmışsın ama compiler ve dev-kit'lerin eksikliğinden derleyememişsin. Buradan kurarsan derlemen için gerekli bağımlılıkları paket yöneticin tespit edip kendisi kuracak ve bu sayede hata ile karşılaşmayacaksın. Bu mesajdan sonra anlaşılmayacak bir nokta bırakmadığımı düşünüyorum, artık gerisi sana kalmış.

Geri
Yukarı