Linux Mint 21.1 işletim sistemi nasıl FreeDOS yapılır?

Linux'ta Rufus vs olmayınca arkadaşın aklı karıştı galiba.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haklısınız hocam ben hayatımda hiç Linux veya başka işletim sistemleri kullanmadım sadece Windows 10 kullandım.

Linux'ta Rufus vs olmayınca arkadaşın aklı karıştı galiba.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam kusura bakmayın cezalıydım da ben FreeDOS yapıp Windows 10 kurmak istiyorum çünkü bana Linux'tan Windows'a geçmek zor geliyor kodla falan uygulama indirme bende böyle yapayım dedim.

Hocam bilgisayarı FreeDOS yaptığınız zaman sihirli bir şekilde Windows isonuz olmayacak ki.

Haklısınız hocam ben hayatımda hiç Linux veya başka işletim sistemleri kullanmadım sadece Windows 10 kullandım.

Hocam bu Linux Mint'in kaçıncı sürümü bende flashda biçimlendir diye bir seçenek yok.

Hocam bilgisayarı FreeDOS yaptığınız zaman sihirli bir şekilde Windows isonuz olmayacak ki.

Hocam önce flashıma atacağım zaten ISO'yu oradan kurcum Windows'u.

Hocam bu Linux Mint'in kaçıncı sürümü bende flashda biçimlendir diye bir seçenek yok.

Hocam önce flashıma atacağım zaten ISO'yu oradan kurcum Windows'u.

Tamam hocam. Sistemi FreeDOS'a geçirmeniz gereken bir durum yok. Ventoy indirin dedim. Girmeniz gereken tek bir satır kod yok. En ufak bir çaba göstermeden bir şeylerin olmasını bekliyorsunuz. FreeDOS'a geçince bir şey değişmeyecek. Aksine çok daha zorlanacaksınız. Linux Mint'te gerek WoeUSB gerek Ventoy ile rahatlıkla isonuzu USB belleğe aktarıp bilgisayarı yeniden başlatıp boot seçeneklerinden USB seçip devam edeceksiniz. Windows üzerinde de bir ISO hazırlamak istediğinizde Rufus kullanmanız dışında bütün adımlar aynı olacak.

Tamam hocam. Sistemi FreeDOS'a geçirmeniz gereken bir durum yok. Ventoy indirin dedim. Girmeniz gereken tek bir satır kod yok. En ufak bir çaba göstermeden bir şeylerin olmasını bekliyorsunuz. FreeDOS'a geçince bir şey değişmeyecek. Aksine çok daha zorlanacaksınız. Linux Mint'te gerek WoeUSB gerek Ventoy ile rahatlıkla isonuzu USB belleğe aktarıp bilgisayarı yeniden başlatıp boot seçeneklerinden USB seçip devam edeceksiniz. Windows üzerinde de bir ISO hazırlamak istediğinizde Rufus kullanmanız dışında bütün adımlar aynı olacak.

Tamam hocam sizi sinirlendirdiysem özür dilerim dediğinizi yarın uygulayacağım emeğiniz için teşekkür ederim.

Hocam son bir sorum olacak ama benim laptopum Dell inspirion N5040 ve BIOS sürümü de çok eski dediğinizi bir sıkıntı çıkmadan rahatlıkla yapabilirim değil mi?

Tamam hocam sizi sinirlendirdiysem özür dilerim dediğinizi yarın uygulayacağım emeğiniz için teşekkür ederim.

Sinirlendiğim bir durum yok. Eğer öyle bir izlenim verdiysem kusura bakmayın. Sadece eleştirmek istediğim birkaç noktaya değinmek istedim.

Kaçarak sorun çözemezsiniz. Ayrıca gnu/linux ve Windows birbirlerinden farklı iki oluşum. Windows'ta a yolundan çözdüğünüz sorunu Linux'ta b yolundan çözebilirsiniz. Bu ne Windows'u ne de Linux'u daha kolay ya da daha zor yapmaz.

Hocam son bir sorum olacak ama benim laptopum Dell inspirion N5040 ve BIOS sürümü de çok eski dediğinizi bir sıkıntı çıkmadan rahatlıkla yapabilirim değil mi?
Gerekirse laptopa çıkmış ilk BIOS sürümünü kullanın yine yapabilirsiniz.

Sinirlendiğim bir durum yok. Eğer öyle bir izlenim verdiysem kusura bakmayın. Sadece eleştirmek istediğim birkaç noktaya değinmek istedim.

Kaçarak sorun çözemezsiniz. Ayrıca gnu/linux ve Windows birbirlerinden farklı iki oluşum. Windows'ta a yolundan çözdüğünüz sorunu Linux'ta b yolundan çözebilirsiniz. Bu ne Windows'u ne de Linux'u daha kolay ya da daha zor yapmaz.

Tamamdır hocam emeğinize sağlık lütfen konuyu takipten bırakmayın yarın o işi halledebilirsem foruma yazacağım.

Gerekirse laptopa çıkmış ilk BIOS sürümünü kullanın yine yapabilirsiniz.
tamamdır teşekkürler hocam

/sys/firmware/efi nemoyu açıp üstbara çift tıklayın. Oraya bu yazıyı yapıştırın. Eğer bir klasör açılıyorsa BIOS'unuz UEFI desteğine sahiptir. Eğer hata veriyorsa BIOS'unuzda UEFI desteği yoktur.

Ventoy'u USB'nize kurarken eğer Biosunuz'da UEFI desteği yoksa MBR seçmelisiniz. Eğer BIOS'unuzda UEFI desteği varsa GPT seçmelisiniz.

GPT ile kurulunca Ventoy ve ventoyefi diye iki adet disk oluşacak. Siz ISO dosyanızı Ventoy içine atacaksınız.
@SocialCyber

Hocam Vento'yu indirdim kurmaya geldim fakat gördüğünüz hatayı alıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-09-02.png
    Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-09-02.png
    28,4 KB · Görüntüleme: 14
  • Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-09-25.png
    Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-09-25.png
    18,8 KB · Görüntüleme: 20
  • Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-10-04.png
    Ekran görüntüsü_2023-07-17_15-10-04.png
    11,2 KB · Görüntüleme: 15

Yeni konular

Geri