Linux Mint Cinnamon dondu

293674

Hectopat
Bugün Windows'un yanına Linux Mint kurdum Elementary OS'i sildikten sonra. Kurulum tamamlandı, bende kurduktan sonra biraz tarayıcı kullanayım dedim. Sosyal'de gezinirken bir konuya tam basacağım anda sistem tam anlamıyla dondu, kısayol falan da çalışmıyordu, tam anlamda dondu yani sistem. Bende güç tuşuna basılı tutarak sistemi kapattım, sonra yeniden başlatım önce Windows'a sonra da yeniden Linux Mint'e döndüm. Şu an sorun yok, yazıyı da Linux Mint'den yazıyorum. Ama neden böyle bir şey oldu hiçbir fikrim yok, o yüzden böyle bir konu açtım. Buna ne sebep olabilir sizce? Hiç anlamadım gerçekten neden böyle olduğunu.

Sistemde az RAM varsa, tarayıcı kullanımından dolayı RAM dolduğu için sistem kilitlenmiş olabilir. Sisteminde kurulumdan önce oluşturduğun takas alanı yoksa, böyle olması muhtemel. Bir de Nvidia GPU varsa, açık kaynak sürücüden kaynaklanmış olabilir. Diğer bir ihtimal sistemde Ryzen CPU olması, çekirdek 5.8 öncesinde bu tür donma sorunlarına rastlanabiliyordu. Güncel çekirdekle gelen Edge sürümü buna benzer sebeplerle hazırlamışlardı. Şunun çıktısını paylaş bakalım.

Kod:
inxi -SGMxx

Sistemde az RAM varsa, tarayıcı kullanımından dolayı RAM dolduğu için sistem kilitlenmiş olabilir. Sisteminde kurulumdan önce oluşturduğun takas alanı yoksa, böyle olması muhtemel. Bir de Nvidia GPU varsa, açık kaynak sürücüden kaynaklanmış olabilir. Şunun çıktısını paylaş bakalım.

inxi -SGMxx
Bence ram'den dolayı olmamıştır ama neyse efendim buyrun:

System: Host: araz-HP-Laptop-15-ra0xx Kernel: 5.4.0-74-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.0.4 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.2 Uma base: Ubuntu 20.04 focal Machine: Type: Laptop System: HP product: HP Laptop 15-ra0xx v: Type1ProductConfigId serial: <superuser/root required> Chassis: type: 10 serial: <superuser/root required> Mobo: HP model: 832C v: 25.56 serial: <superuser/root required> UEFI: Insyde v: F.68 date: 07/22/2021 Graphics: Device-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Integrated Graphics vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:22b1 Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 400 (BSW) v: 4.6 Mesa 20.2.6 compat-v: 3.0 direct render: Yes

Device-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Integrated Graphics vendor: Hewlett-Packard driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0

Şurada bahsedilen sebepten olmuş olabilir. Güncel çekirdek sürümlerinde bu sorun çözüldü, aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü günceleyebilirsin. Ardından sistemini yeniden başlat.

Kod:
LC_ALL=C apt update ;  apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge

Son düzenleme:
Şurada bahsedilen sebepten olmuş olabilir. Güncel çekirdek sürümlerinde bu sorun çözüldü, aşağıdaki komutla çekirdek sürümünü günceleyebilirsin. Ardından sistemini yeniden başlat.

Kod:
LC_ALL=C apt update ; apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04-edge

Hocam Wi-Fi gitti kurup yeniden başlattıktan sonra.

Geri
Yukarı