Çözüldü Linux Mint donuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

416274

Hectopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Sistemime Linux Mint Xfce 64 Bit kurdum. Sadece Chromium ve Discord açıkken imleç kasarak ilerliyor ya da ekran 2-3 saniyeliğine donuyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bahsettiğniz hususlar, takas alanı kullanımına bağlı gecikmelere benziyor. Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırın, böylece sistem takas alanı kullanımına daha geç başvuracaktır.

Kod:
echo 'vm.swappiness = 10' | sudo tee  /etc/sysctl.d/10-swappiness.conf
sudo sysctl -p

Ayrıca aşağıdaki komutla zram-config paketini kurarak, zram kullanımını da etkinleştirebilirsiniz. Zram'ın ne olduğuna kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

Kod:
sudo apt install zram-config
Ekran kartınız NVIDIA ise kapalı kaynak sürücülerini kurmayı deneyin, düzelmezse donanım hızlandırmayı kapatın.

Chromium>Ayarlar>Arama kısmı:

1611252093849.png

Discord>Ayarlar:

1611252104950.png

Dual Boot yaparak kurdum Linux Mint işletim sistemini. Linux Mint 20.1 Ulyssa sürümü. Donma esnası sonrası Görev Yöneticisini açıp baktığımda CPU kullanımı 80-90 oluyor.
Sistem özelliklerim
Intel I3 370m
2 GB RAM (1.87 Kullanabilir)
Ekran Kartı ismi Core I3 olarak gözüküyor

Son düzenleme:
Dual Boot yaparak kurdum Linux Mint işletim sistemini. Linux Mint 20.1 ulyssa sürümü. Donma esnası sonrası görev yöneticisini açıp baktığımda CPU kullanımı 80-90 oluyor.
Sistem özelliklerim.
Intel i3 370M.
2 GB RAM (1.87 kullanabilir)
Ekran kartı ismi Core ı3 olarak gözüküyor.

Sistemin tam sistem gereksinimlerini bilmiyorum ama RAM yetersiz kalıyor olabilir.

Geri
Yukarı