Linux Mint kapatırken donuyor

Hocam, Chrome OS kurdum şimdi de :D. Sonuçta kullanılmayan PC, zamanım da var. Ama elimde hala 19.3 ve son sürüm Linux Mint duruyor. Chrome OS memnun kalmazsam Linux'a döneceğim. Gariptir ki BIOS a giremiyorum şimdi de. Bu da yeni çıktı.
Linux geçersem hemen deneyeceğim, çok teşekkürler :D.
Aslında siz acele etmeseniz, belki bir çözümünü bulabilirdik. Bazen sorunların çözümü çok kolay tespit edilebilirken bazen görece uzun müddet alabiliyor.
Hocam Linux geçiyorum. 19.3 mü indireyim yoksa 20.1 mi? ikisi de elimde ISO olarak bekliyor.
Sizin yaşadığınız sorun durumunda zarar gelmesi daha az olası, çünkü disk bölümleri ayrılmış oluyor, yani disk kullanımı minimuma inmiş durumda. Bu sebeple, böyle bir durumda disklerden dolayı bir sorun ortaya çıkma olasılığı çok düşüktür. Tabii bu HDD için geçerli, SSD için olasılık HDD'ye göre çok daha düşük. Diğer donanımların ise böyle bir durumdan zarar göreceğini sanmıyorum.

Aslında siz acele etmeseniz, belki bir çözümünü bulabilirdik. Bazen sorunların çözümü çok kolay tespit edilebilirken bazen görece uzun müddet alabiliyor.

Bu arada sorunun BIOS'tan kaynaklanma ihtimali de var, eğer bir daha Linux kullanmaya karar verirseniz, eğer mevcutsa Windows altında BIOS güncellemesi yaparsınız. Bazı sorunlar doğrudan donanımsal olabiliyor.

Benzer bir donanımda aynı sorunu yaşayan birisi, sorunu ilginç biçimde açılışa noefi değişkeni ekleyerek çözmüş. Bana sorunu çözmesi ilginç geldi, ama yine de faydası olabilir diye kaynağı buraya ekledim. Ubuntu 18.04 LTS freeze on reboot/shutdown

Aynı işlemi aşağıdaki komutlarla yapabilirsiniz.

echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX noefi"' | sudo tee /etc/default/grub.d/noefi.cfg

sudo update-grub
1613519252581.png

2. komutu yazınca şifremi de girdiğimde bu şekilde kalıyor. Beklemem mi lazım? Yoksa bir yeri yanlış mı yaptım?

Son düzenleme:
2. komutu yazınca şifremi de girdiğimde bu şekilde kalıyor. Beklemem mi lazım? Yoksa bir yeri yanlış mı yaptım?

Komutu eksik kopyalamışsınız. Satırın tamamını seçip kopyalayın, yapıştırın ve çalıştırın.

Kod:
echo 'GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX noefi"' | sudo tee /etc/default/grub.d/noefi.cfg

Sonra 2. komutu çalıştıracaksınız.

Kod:
sudo update-grub

Komutu eksik kopyalamışsınız. Satırın tamamını seçip kopyalayın, yapıştırın ve çalıştırın.

Kod:

Sonra 2. komutu çalıştıracaksınız.

Kod:
sudo update-grub
Hocam, siz kralsınız kral :D. Sorun çözüldü, denemek için iki kez kapatıp açtım, ikisinde de oldu. ne kadar teşekkür etsem azdır beni bu problemden kurtardığınız için. Sağlıcakla kalın hayırlı günler.

Geri
Yukarı