Linux Mint dosya izinleri değiştirilmiyor

Yasinnxs

Hectopat
Merhaba resimdeki dosyanin izinlerini değiştirmem gerek. CMD'den chmod 777 ile denedim ama olumsuz dönüş aldım. İzinlerini nasıl değiştirebilirim? Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 16354474082205317628683529610670.jpg
    16354474082205317628683529610670.jpg
    158,7 KB · Görüntüleme: 42
Merhaba resimdeki dosyanin izinlerini değiştirmem gerek. CMD'den chmod 777 ile denedim ama olumsuz dönüş aldım. İzinlerini nasıl değiştirebilirim? Teşekkürler.
Dostum bu dosya "root"un. Şu komutu çalıştır chmod'dan önce:

sudo chown KULLANICIADINIBURAYAYAZMANLAZIM DOSYANINISMIBURAYA

Örn:
sudo chown enginar cokgizlidosya.txt

Dostum bu dosya "root"un. Şu komutu çalıştır Chmod'dan önce:

sudo chown KULLANICIADINIBURAYAYAZMANLAZIM DOSYANINISMIBURAYA

Örneğin:
sudo chown enginar cokgizlidosya.txt

Hocam dediğiniz ilk komutla root kilidi kalktı çok teşekkür ederim. Ama bir şey merak ediyorum bilginiz varsa. Okul hocası bize klasör oluşturmamizi ve içine Mount etmemizi vs. istemişti şimdi o klasörlere baktım onlarda root olarak gözüküyor. İlk resimdeki yazılım.img de ben oluşturmuştum. Her oluşturduğum neden bu şekilde kilitleniyor bilginiz var mı?

Dosya Ekleri

• 16354484084336626157831431964962.jpg
    16354484084336626157831431964962.jpg
    218,4 KB · Görüntüleme: 29
Hocam dediğiniz ilk komutla root kilidi kalktı çok teşekkür ederim. Ama bir şey merak ediyorum bilginiz varsa. Okul hocası bize klasör oluşturmamizi ve içine Mount etmemizi vs. istemişti şimdi o klasörlere baktım onlarda root olarak gözüküyor. İlk resimdeki yazılım.img de ben oluşturmuştum. Her oluşturduğum neden bu şekilde kilitleniyor bilginiz var mı?
Galiba klasörü oluştururken root olarak oluşturuyorsunuz ancak nedenini anlamadım, sudo mu kullanıyordunuz klasörleri açarken? /home/ kısmında sadece mount ederken kullanmanız yeterli sudo'yu. Onun için de önce lsblk komutu ile diskleri ve bölümleri listelersiniz:
Screenshot_2021-10-28_22-18-43.png

Örnek olarak böyle yapabilirsiniz mesela.

~ ev klasörünüz, resimdeki klasör ise mount edilecek yer.

Bir ihtimal de dosya yöneticisini yönetici olarak açman olabilir, dosya yöneticisini yönetici olarak açarsan yaptığı her işlemi root yapıyor gibi sayar.

Galiba klasörü oluştururken root olarak oluşturuyorsunuz ancak nedenini anlamadım, sudo mu kullanıyordunuz klasörleri açarken? /home/ kısmında sadece Mount ederken kullanmanız yeterli Sudo'yu. Onun için de önce lsblk komutu ile diskleri ve bölümleri listelersiniz:
Eki Görüntüle 1200859

~ Ev klasörünüz, resimdeki klasör ise Mount edilecek yer.

Bir ihtimal de dosya yöneticisini yönetici olarak açman olabilir, dosya yöneticisini yönetici olarak açarsan yaptığı her işlemi root yapıyor gibi sayar.

Benim hatam root yetkisi varken oluşturdum muhtemelen :( . Hocam bu chown komutu dosyalarda işe yariyor herhalde ben bu root yetkili kilitli klasörleri nasıl normal hale getirebilirim.
Galiba klasörü oluştururken root olarak oluşturuyorsunuz ancak nedenini anlamadım, sudo mu kullanıyordunuz klasörleri açarken? /home/ kısmında sadece Mount ederken kullanmanız yeterli Sudo'yu. Onun için de önce lsblk komutu ile diskleri ve bölümleri listelersiniz:
Eki Görüntüle 1200859

~ Ev klasörünüz, resimdeki klasör ise Mount edilecek yer.

Okul hocasi mkdir ile olusturmayi sonra sudo Mount Auto... Uzun şekilde Mount etmeyi gösterdi bu daha iyiymiş.

Benim hatam root yetkisi varken oluşturdum muhtemelen :( . Hocam bu chown komutu dosyalarda işe yariyor herhalde ben bu root yetkili kilitli klasörleri nasıl normal hale getirebilirim.

Okul hocasi mkdir ile olusturmayi sonra sudo Mount Auto... Uzun şekilde Mount etmeyi gösterdi bu daha iyiymiş.
CHOWN = Change Ownership = Sahiplik Değiştir.
Yani ROOT yetkileri gereken dosyayı düz kullanabileceğiniz bir hale getiriyorsunuz, dosya sizin oluyor.
Ayrıca unmount etmek için:
sudo umount /dev/sdDISKINDEVAMI
"DISKINDEVAMI" kısmı için önceki mesajımdaki lsblk komutundan yararlanabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı