Çözüldü Linux Mint Dual Boot yaparken bir sorun oluştu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mirzy

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar demin Dual Boot ile Linux Mint kuruyordum ve karşima böyle şeyler geldi. Ne yapmam lazim?

Dosya Ekleri

• 20210617_004606.jpg
    20210617_004606.jpg
    90,1 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yani Linux Mint ISO dosyasi Windows 10 kurulu olan alanda kalsa yine de alani olusturabilir miyim?

Zaten böyle yapman lazım, yoksa ayırdığın alan ISO dosyası tarafından kullanılır, ISO dosyası bu alan üstünde loop olarak bağlıdır.

Linux Mint yuklerken her videoda Free space alan gozukuyor ama bende gozukmuyor yoksa baska sorunum yok herkes alan ayirip yapmis o yuzden bende oyle yaptim

ISO dosyasının konumunu düzeltirsen ve bu disk bölümü biçimlendirilmemişse; boş alan ya da bilinmeyen olarak nitelendirilebilir. Şu an nasıl nitelendirildiğinden kaynaklı bir sorun yaşamıyorsun, o bölüm kullanıldığı için, kurulum aracı tarafından o bölümde bir işlem yapılamama sorunu yaşıyorsun.

ISO dosyasının konumunu düzeltince, ilgili disk bölümünü kurulum aracı üzerinde kullanabileceksin. Bu bölümü / (kök - root) olarak belirtince, kuruluma devam edebileceksin. Aşağıdaki kurulum rehberini takip edebilirsin.

Linux Mint’in bilgisayara kurulumu
Fsck %bölümünblockismi% -y

Hocam o kısmı çözdüm kendim eğer yöntem başka cihazda da olursa sizinle paylasirim kimseden gormeden yaptim. Şu an Linux Mint icinde gezebiliyor install dosyasina tikliyorum fakat Dual Boot kulanacagimdan kendime Linux için 75 GB yer ayirdim disk yonetimden fakat bu alan tiklayinca + sembolune tiklamamiz lazimmis ki Dual Boot olsun fakat bende + yeri kapali gozukuyor ayrica alan Free space degilde unknown olarak gozukuyor o sorunu cozebilirsem islemler bitti sayilir.

Hocam o kısmı çözdüm kendim eğer yöntem başka cihazda da olursa sizinle paylasirim kimseden gormeden yaptim. Şu an Linux Mint icinde gezebiliyor install dosyasina tikliyorum fakat Dual Boot kulanacagimdan kendime Linux için 75 GB yer ayirdim disk yonetimden fakat bu alan tiklayinca + sembolune tiklamamiz lazimmis ki Dual Boot olsun fakat bende + yeri kapali gozukuyor ayrica alan Free space degilde unknown olarak gozukuyor o sorunu cozebilirsem islemler bitti sayilir.
Linux Mint sana Windows'un yanına kurma seçeneği veriyor, ek bölüm açmana gerek yoktu. Birde gparted kullanarak mı bölümlendirme yaptınız ? "unknown" deyince şaşırdım bu ne diye.

Linux Mint sana Windows'un yanına kurma seçeneği veriyor, ek bölüm açmana gerek yoktu. Bir de Gparted kullanarak mı bölümlendirme yaptınız? "unknown" deyince şaşırdım bu ne diye.

Benim nasıl kurmaya calistigimi anlatayım o zaman hatami soylerseniz sevinirim.
Ilk once alan açtım ve oraya ISO dosyasini buraya koydum. Sonra easybcd ile olusturdugum 75 GB alani sectim ve Boot olarak gosterdim. Laptopta restart atinca bana 2 kecenek sundu hangisiyle başlasin diye bende ayirdigim yeri sectim ve devam ettim sonra bana 5 tane secenek cikti.

-Start Linux Mint.
-OEM kurulum.
-Ve hatirlamadigim 3 tane daha secenek cikti bende start Linux Mint dedim ve açıldı ana pencerede install Linux Mint vardi tikladim ve kuruluma başladım. Her şeyi yaptim fakat sona gelince disk alanini secmemi istiyor bana videolardaki gibi Windows 10 yaninda kurun secenegi cikmiyor. Disk secmem lazim fakat bende o ayirdigim 75 GB alan unknown yaziyor o yuzden oraya kurmama izin vermiyor hatta Windows'un üstüne bile yazmama izin vermiyor. Genelde şu hatayi veriyor "kök bulunamadi" diye bir hata veriyor. Kusura bakmayin cok cumle hatalarim olabilir hizlica yazmaya calisiyorum.

Benim nasıl kurmaya calistigimi anlatayım o zaman hatami soylerseniz sevinirim.
Ilk once alan açtım ve oraya ISO dosyasini buraya koydum. Sonra easybcd ile olusturdugum 75 GB alani sectim ve Boot olarak gosterdim.

Bu yöntemle, ISO dosyasını koyduğunuz disk bölümüne Linux Mint'i kuramazsınız. Çünkü disk bölümü ile ilgili değişiklikler için bu bölümün ayrılması gerek ve ISO dosyası bu bölümde olduğu için ayrılamıyor. Yine bu sebeplerle bahsettiğiniz değişilikleri yapamıyorsunuz.

EasyBCD ile ISO dosyasını açılışa eklemek için ayrı bir disk bölümüne koymanıza gerek yok, bunu düzeltirseniz kurulumu yapabilirsiniz. How to Boot from ISO Image File Directly in Windows

Bu yöntemle, ISO dosyasını koyduğunuz disk bölümüne Linux Mint'i kuramazsınız. Çünkü disk bölümü ile ilgili değişiklikler için bu bölümün ayrılması gerek ve ISO dosyası bu bölümde olduğu için ayrılamıyor. Yine bu sebeplerle bahsettiğiniz değişilikleri yapamıyorsunuz.

Easybcd ile ISO dosyasını açılışa eklemek için ayrı bir disk bölümüne koymanıza gerek, bunu düzeltirseniz kurulumu yapabilirsiniz. How to Boot from ISO Image File Directly in Windows

Yani Linux Mint ISO dosyasi Windows 10 kurulu olan alanda kalsa yine de alani olusturabilir miyim? Linux Mint yuklerken her videoda Free space alan gozukuyor ama bende gozukmuyor yoksa baska sorunum yok herkes alan ayirip yapmis o yuzden bende oyle yaptim.
Yani Linux Mint ISO dosyasi Windows 10 kurulu olan alanda kalsa yine de alani olusturabilir miyim? Linux Mint yuklerken her videoda Free space alan gozukuyor ama bende gozukmuyor yoksa baska sorunum yok herkes alan ayirip yapmis o yuzden bende oyle yaptim.

Şu anda 170 GB boş alan var 75 GB alani Linux Mint için açtım geri kalan Windows'un boş alani.

Yani Linux Mint ISO dosyasi Windows 10 kurulu olan alanda kalsa yine de alani olusturabilir miyim?

Zaten böyle yapman lazım, yoksa ayırdığın alan ISO dosyası tarafından kullanılır, ISO dosyası bu alan üstünde loop olarak bağlıdır.

Linux Mint yuklerken her videoda Free space alan gozukuyor ama bende gozukmuyor yoksa baska sorunum yok herkes alan ayirip yapmis o yuzden bende oyle yaptim

ISO dosyasının konumunu düzeltirsen ve bu disk bölümü biçimlendirilmemişse; boş alan ya da bilinmeyen olarak nitelendirilebilir. Şu an nasıl nitelendirildiğinden kaynaklı bir sorun yaşamıyorsun, o bölüm kullanıldığı için, kurulum aracı tarafından o bölümde bir işlem yapılamama sorunu yaşıyorsun.

ISO dosyasının konumunu düzeltince, ilgili disk bölümünü kurulum aracı üzerinde kullanabileceksin. Bu bölümü / (kök - root) olarak belirtince, kuruluma devam edebileceksin. Aşağıdaki kurulum rehberini takip edebilirsin.

Linux Mint’in bilgisayara kurulumu

Çözüm

Geri
Yukarı