Linux Mint Dual Boot'ta fabrika ayarlarına geri dönmek

Teşekkürler, çoğu ayarlar eski haline geldi. Şu an boşta 2 GB tüketiyor. Sizce fazla mıdır? Daha düşük görenler var ama ben ayarlarını değiştirdiğim için böyle olduğunu düşünüyordum ama tekrardan kurulum olmadan çözemeyeceğim sanırım.

Bu kullanım fazla tabii ki, htop gibi bir uygulama yükleyin ve RAM'ı neyin kullandığını tespit etmeye çalışın.

Kod:
htop -s PERCENT_MEM

Ben de Cinnamon kullanıyorum, bazı ögeleri pasifleştirdim ve boşta 600-650 MB. civarı kullanım mevcut.

Yeni bir kullanıcı oluşturup, sistemi yeniden başlattıktan sonra yeni kullancı ile oturum açmayı deneyin. Eğer yeni kullanıcı ile de RAM kullanımı aynıysa, sorun kullanıcı ayarlarından ziyade, sistemle ilgili yaptığınız bir değişiklikten kaynaklanıyordur.

@OzgunP Bu komut bütün Linuxlarda çalışıyor mu?

Komut dconf ayarlarını sıfırlar, dconf-cli yüklü olması gerekebilir. Çoğu masaüstü değişiklikleri dconf üzerinden yaptığı için; böylece masaüstü ortamı ayarları, uygulama ayarlarına dokunulmadan sıfırlanabiliyor. Xfce'de işe yaramaz, Xfce kendi aracı Xfconf kullanıyor.

Bu kullanım fazla tabii ki, htop gibi bir uygulama yükleyin ve RAM'ı neyin kullandığını tespit etmeye çalışın.

Kod:
htop -s PERCENT_MEM

Ben de cinnamon kullanıyorum, bazı ögeleri pasifleştirdim ve boşta 600-650 MB. Civarı kullanım mevcut.

Yeni bir kullanıcı oluşturup, sistemi yeniden başlattıktan sonra yeni kullancı ile oturum açmayı deneyin. Eğer yeni kullanıcı ile de RAM kullanımı aynıysa, sorun kullanıcı ayarlarından ziyade, sistemle ilgili yaptığınız bir değişiklikten kaynaklanıyordur.

Komut dconf ayarlarını sıfırlar, dconf-cli yüklü olması gerekebilir. Çoğu masaüstü değişiklikleri dconf üzerinden yaptığı için; böylece masaüstü ortamı ayarları, uygulama ayarlarına dokunulmadan sıfırlanabiliyor. Xfce'de işe yaramaz, Xfce kendi aracı xfconf kullanıyor.

Yeni kullanıcı açtığımda değerler daha fazla arttı. 2.79GB falan kullanım yapıyor boşta. Kendi ilk açtığım kullanıcı da 1.89-2GB arası kullanım yapıyor. Bir de disk ayarlarında disk sağlıklı (89° C / 192° f) gibi bir yazı gördüm. Yani bunun olması imkansız. Eğer böyle bir şey olsaydı sistem donardı diye gidip hddtemp ile baktığımda 36C olduğunu gördüm. Sanırım benim Linux kurulumu pek düzgün olmadı. Decoding failed hatasını aldığımdan sonra pek hayırlı bir işletim sistemi olmayacağı belliydi. Şimdi yeni bir USB ile tertemiz Dual Boot kurulum yapsam belki sorun çözülür ama nasıl temiz bir şekilde Linux'u kaldırırım?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video da ki ayarları yaparak kurulumu gerçekleştirmiştim. Bu şekilde silersem doğru olur herhalde?
Gerçi benim Windows 10 sistemim de 2 GB ve üzeri RAM tüketiyor. Belki de benim RAM sorunu olduğundan böyle yapıyordur? Çünkü bir tane RAM'i sadece tek bir slotta kullanabiliyorum ve diğer slotlarda çalışmıyor. Diğer RAM her slotta çalışıyor.
Sisteminiz 1.50 saattir açık gözüküyor. Cinnamon arayüzüne hakim olmadığım için RAM kullanımı konusunda bir şey diyemeyeceğim ama bana biraz da olsa fazla gibi geldi.

Eğer RES'e tıklarsanız size büyükten küçüğe şeklinde RAM kullanan uygulamaları sıralar.
Baktım ki çoğu RAM'i clamav kullanıyormuş. Hemen servislerini kapattım. Zaten onu tek tarama için kullanıyordum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Decoding failed hatasını aldığımdan sonra pek hayırlı bir işletim sistemi olmayacağı belliydi.

Bu initramfs'in sıkıştırma türü ile alakalı bir mesaj sadece. Yani sistemin çalışmasında sorun çıkartan bir faktör değil. Htop komutu ile kontrol edin, çok zor değil. Bununla sistem kaynağını neyin kullandığını kolayca tespit edebilirsiniz.

Bahsettiğiniz bu yüksek kaynak kullanımı sistemi yeni açtığınızda, herhangi bir uygulama başlatılmadığı halde oluyor, değil mi?

Bu Initramfs'in sıkıştırma türü ile alakalı bir mesaj sadece. Yani sistemin çalışmasında sorun çıkartan bir faktör değil. Htop komutu ile kontrol edin, çok zor değil. Bununla sistem kaynağını neyin kullandığını kolayca tespit edebilirsiniz.

Bahsettiğiniz bu yüksek kaynak kullanımı sistemi yeni açtığınızda, herhangi bir uygulama başlatılmadığı halde oluyor, değil mi?

Yeni başlattığımda neyin sebep olduğunu buldum. Clamav her yeni başlangıçta tekrar açılmaya ayarlanmış. Her girdiğimde servislerini kapatmam gerekiyor. Tamamen kapatıp sadece tarama yapmak için kullanmak istiyorum. Bunun için kod biliyor musunuz? Bir de grub bozulduktan sonra boot-repair yaptıktan sonra ikinci ekranımı main yapıyor. Yani tüm plank vb. ikinci ekranımda çıkıyor. Sanırım tek sorun bunlar kaldı.
1610193249900.png

Linux Mint yazılarda kayma ve titreme Ha bir de bu sorunumu çözememiştim. Belki bir fikriniz varsa buraya bırakayım.

Son düzenleme:
Yeni başlattığımda neyin sebep olduğunu buldum. Clamav her yeni başlangıçta tekrar açılmaya ayarlanmış. Her girdiğimde servislerini kapatmam gerekiyor. Tamamen kapatıp sadece tarama yapmak için kullanmak istiyorum. Bunun için kod biliyor musunuz?

Bununla ilgili olarak aşağıdaki komutun çıktısını foruma yapıştırın.

Kod:
systemctl list-units | grep clam

Bir de grub bozulduktan sonra boot-repair yaptıktan sonra ikinci ekranımı main yapıyor. Yani tüm plank vb. ikinci ekranımda çıkıyor.

Aşağıdaki komutu çalıştırıp, oturumu kapatıp açın.

Kod:
rm -f ~/.config/*monitors*

Linux Mint yazılarda kayma ve titreme Ha bir de bu sorunumu çözememiştim. Belki bir fikriniz varsa buraya bırakayım.

Şunu uygulayacaksın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı