Linux Mint "error: No such partiion"

Grub silinmiş, eğer sistem de silinmemişse grub yüklemek için alttaki adımları uygulayın.
-USB'ye yazılmış bir canlı (Live) dağıtım.
-Canlı oturumda uçbirime alttaki komutları sırayla girin.
Kod:
sudo -i
Kod:
fdisk -l

Kurulu sistem hangi bölümdeyse 3 rakamını onunla değişin ve komutun hepsini uçbirime bir defada girin.
Kod:
mount /dev/sda3 /mnt &&
mount --bind /dev /mnt/dev &&
mount --bind /dev/pts /mnt/dev/pts &&
mount --bind /proc /mnt/proc &&
mount --bind /sys /mnt/sys

Kurulu sistemin içine girelim.
Kod:
chroot /mnt

Şimdi grub kurmak için karşımızda üç tane komut var, sisteminize göre hangisi uygunsa onu uçbirime girin.
Sisteminiz UEFI değilse bunu uçbirime girin.
Kod:
grub-install /dev/sda;update-grub

Sisteminiz UEFI ise alttaki komut ile grubu kurun.
Kod:
apt install --reinstall grub-common grub-pc grub-pc-bin grub2-common;update-grub

Şayet sisteminiz UEFI olduğu halde yukarıdaki komut iş görmezse alttaki komutu girin.
Kod:
apt-get install grub2-common grub-efi grub-efi-amd64 grub-efi-amd64-bin grub-pc-bin;update-grub

Alttaki komutun tamamını bir defada uçbirime girerek çıkış yapalım.
Kod:
exit &&
sudo umount /mnt/sys &&
sudo umount /mnt/proc &&
sudo umount /mnt/dev/pts &&
sudo umount /mnt/dev &&
sudo umount /mnt

Bilgisayarı yeniden başlatın, grubun gelmesi gerekiyor.

Windows dualboot Manjaro kullanıyordum ve legacy Qubes OS kurulumu yaptım. Sistem dosyaları duruyor ama dediklerinizi yapsam da bir türlü grub gelmiyor. Manjaro'nun kurulduğu bölümü de Windows'un EFI bölümünü de denedim ama olmadı. Manjaro'nun EFI bölümü Windows'un yanında. Uefı moda alınca disk kayboluyor. Legacy modda grub rescue giriyor. Kodlarla kurtarmayı denedim ama o da işe yaramadı. Bu arada live system olarak gparted kullandım. Elimde tek o vardı ama yarın uyarsa boot repairi usb yazdıracağım.
Tekrar Manjaro kurulumu yaparak sorunu çözdüm ve Linux'u kaybetsem bile Windows'ta dosyalarım yerinde duruyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20210619_232852.jpg
    IMG_20210619_232852.jpg
    220,6 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı