Linux Mint "errno5 input/output error" hatası

oeufeggei

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhabalar,

Bilgisayarıma dualboot atmaya çalışsam da USB üzerine kurmaya çalışsam da bu hatayı alıyorum.

Başlangıçta dualboot denedim fakat olmayınca başka bir USB ile kullandığım USB'ye kurmaya çalıştım her seferinde bu hatayı alıyorum.

Galiba sanal bilgisayarlar ile de USB üzerine kurulum yapılabiliyormuş ancak sanal bilgisayar çalıştırmaya çalışırken de hata alıyorum. Şu anda kullanabileceğim başka bir bilgisayar yok.

Daha önce Linux deneyimim olmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Girdi/Çıktı hatası donanımla ilgili bir sorunu işaret eder. ISO dosyası ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum. Bir de bazı ISO yazdırma araçları bu tür hatalara sebep olabiliyor. ISO dosyasını bir de etcher isimli araçla yazdırmayı deneyin.

Teşekkür ederim indirdim şu an. 20.1 sürümünü indirmesi devam ediyor. İndikten sonra bu programla yazmayı deneyeceğim.

Ayrıca ilk hatadan beri hem indirme şeklim hem indirdiğim sürüm hem de ISO yazdırma programım değişmiş olacak. Sorunu çözersem hangisinin yaradığını tespit etmem gerekiyor mu belirtmek için acaba? Ona göre ayrı ayrı denemem gerekebilir de.
Uzun zaman geçse de şu şekilde oldu diyebilirim.

ISO dosyasını doğruladıktan sonra Linux Mint sitesindekiyle eşleşmediğini fark ettim. Arkasından 20.1 sürümünü (başlangıçta 20 sürümünü deniyordum.) Torrent olarak indirdim ve etcher uygulamasını kullanarak USB belleğime yazdırdım ve bu sefer kurulumu yaparken bu hata ile karşılaşmadım.

USB bellek üzerine kurmaya çalışıyordum ve hata almadan kurduktan sonra USB ile Boot etmeyi denedim ancak bilgisayarı başlattıktan sonra bir Linux Mint logosu gelmiyordu. Ben de tekrar kurayım dedim ancak sanırım kurulumda bir hata yaptım ve daha sonrasında bilgisayarı açmayı denediğimde işletim sistemi bulunamadı gibi bir hata ile karşılaştım ve bilgisayara format attım.

Bundan dolayı bir süre Linux'tan ve özellikle Linux Mint'ten soğudum ancak daha sonra kde arayüzü diye bir şey olduğunu öğrendim ve oldukça güzel geldi. Tekrar denedim ve sorunsuz şekilde USB belleğime feren OS'u kurdum. Daha sonra biraz sıkıntı yaşadığımdan dolayı kde neon dağıtımına geçtim ve birkaç gündür sorunsuz kullanıyorum.

Konudan biraz sapsam da deneyimli bir kullanıcı olmadığımdan ve tam olarak hangi aşamada çözüme ulaşıtığımı bilmediğimden böyle uzun uzun anlattım. Umarım aynı sorunu yaşayan biri olursa işine yarar.
Uzun zaman geçse de şu şekilde oldu diyebilirim.

ISO dosyasını doğruladıktan sonra Linux Mint sitesindekiyle eşleşmediğini fark ettim. Arkasından 20.1 sürümünü (başlangıçta 20 sürümünü deniyordum.) Torrent olarak indirdim ve etcher uygulamasını kullanarak USB belleğime yazdırdım ve bu sefer kurulumu yaparken bu hata ile karşılaşmadım.

USB bellek üzerine kurmaya çalışıyordum ve hata almadan kurduktan sonra USB ile Boot etmeyi denedim ancak bilgisayarı başlattıktan sonra bir Linux Mint logosu gelmiyordu. Ben de tekrar kurayım dedim ancak sanırım kurulumda bir hata yaptım ve daha sonrasında bilgisayarı açmayı denediğimde işletim sistemi bulunamadı gibi bir hata ile karşılaştım ve bilgisayara format attım.

Bundan dolayı bir süre Linux'tan ve özellikle Linux Mint'ten soğudum ancak daha sonra kde arayüzü diye bir şey olduğunu öğrendim ve oldukça güzel geldi. Tekrar denedim ve sorunsuz şekilde USB belleğime feren OS'u kurdum. Daha sonra biraz sıkıntı yaşadığımdan dolayı kde neon dağıtımına geçtim ve birkaç gündür sorunsuz kullanıyorum.

Konudan biraz sapsam da deneyimli bir kullanıcı olmadığımdan ve tam olarak hangi aşamada çözüme ulaşıtığımı bilmediğimden böyle uzun uzun anlattım. Umarım aynı sorunu yaşayan biri olursa işine yarar.
Çözüm buradan başlıyor. Önceki mesajla birleşmiş sanırım.
Bildiğim kadarıyla bu hatanın sebebi USB'de veya HDD'de sıkıntı olması. Kurmaya çalıştığınız USB'de sıkıntı olabilir. Mümkünse başka bir USB'ye kurmayı deneyin, yüksek ihtimalle çözülecektir.

Dualboot için uğraşırken 32 GB SanDisk USB ile denemiştim. Daha sonra USB üzerine kurmak istediğimde SanDisk'i biçimlendirip 8 GB HP USB ile denedim. İkisinde de aynı sorunla karşılaşıyorum.

Dualboot için uğraşırken 32 GB SanDisk USB ile denemiştim. Daha sonra USB üzerine kurmak istediğimde SanDisk'i biçimlendirip 8 GB HP USB ile denedim. İkisinde de aynı sorunla karşılaşıyorum.
8 GB'lık belleğe kurulum yapabileceğinizi sanmıyorum, çok az bir boyut.

Kurulum yaptığım 32 GB olandı. 8 GB olan USB'ye ISO dosyasını yazmıştım.

Farklı bir ISO dosyası ile denemem işe yarayabilir mi? Cinnamon yerine farklı bir arayüz gibi.
Onunla pek bir alakası olduğunu sanmıyorum ancak deneyebilirsiniz. :) Kurulum yaptığınız 32 GB'lık bellekte sıkıntı olmadığından emin misiniz?

Onunla pek bir alakası olduğunu sanmıyorum ancak deneyebilirsiniz. :) kurulum yaptığınız 32 GB'lık bellekte sıkıntı olmadığından emin misiniz?

Sıkıntı olup olmadığını anlayabileceğim bir yöntem var mıdır acaba?

Windows 10 bilgisayara USB'yi taktığım zamanlarda "tara ve düzelt" uyarısı çıkıyor ancak hata bulunamıyor. Ayrıca dosya aktarımında da sorunsuz şekilde çalışıyor.
ISO'yu doğruladınız mı?

Nasıl yapacağımı bilmiyorum ki. Ama dosyayı Linux Mint'in kendi sitesindeki Türkiye linkinden indirdim.

Sıkıntı olup olmadığını anlayabileceğim bir yöntem var mıdır acaba?

Windows 10 bilgisayara USB'yi taktığım zamanlarda "tara ve düzelt" uyarısı çıkıyor ancak hata bulunamıyor. Ayrıca dosya aktarımında da sorunsuz şekilde çalışıyor.
Dosya aktarımında sıkıntı yoksa bellekte bir sıkıntı yoktur büyük ihtimalle. Bu hatayı nerede alıyorsunuz tam olarak? Kurulum sırasında mı?

Dosya aktarımında sıkıntı yoksa bellekte bir sıkıntı yoktur büyük ihtimalle. Bu hatayı nerede alıyorsunuz tam olarak? Kurulum sırasında mı?

Kurulum başladıktan bir süre sonra çıkıyor. Bu hatanın ardından yükleme başarısız oldu gibisinden bir hata çıkıyor tam olarak hatırlayamadım şimdi.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı