Çözüldü Linux Mint faresi sol üst köşede kayboluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

er4n

Hectopat
Makaleler
9
Daha fazla  
Linux Mint kullanıyorum ama en sol köşeye fareyi getirince fare kayboluyor. Nasıl çözerim? Şu anda ekran kartı sürücüsü yüklüyor. O yüklenince çözülür mü?

Çözüm
Sorunum çözüldü sistem güncelleme yaptıktan sonra sorun ortadan kalktı.
Paket yöneticisi başka bir işlem tarafından kullanılıyormuş. Böyle bir durumda paket yöneticisi kilitlenir, yani tek işlem tarafından kullanılabilir. Arka planda paket önbelleği güncelleniyor olabilir ya da yazılım yöneticisi ile bir uygulama yüklüyor olabilirsin. Böyle bir durumda diğer işlemin bitmesini beklemelisin.

Bazı eski sistemler Secure Boot özelliğine sahip değil, böyle olduğu için sorun yaşamamışsındır.

Her uygulamayı kapattım ama yine de böyle bir hata alıyorum.

Her uygulamayı kapattım ama yine de böyle bir hata alıyorum.

Her uygulamayı kapattığına eminsen, aşağıdaki komutu çalıştır, böylece sorun çözülür. Komutu kopyalayıp uçbirime yapıştır ve sonra uçbirimde çalıştır. Daha sonra önceki mesajda verdiğim komutu çalıştırırsın.

Kod:
sudo rm -f /var/lib/dpkg/lock /var/lib/dpkg/lock-frontend /var/lib/apt/lists/lock /var/cache/apt/archives/lock

Her uygulamayı kapattığına eminsen, aşağıdaki komutu çalıştır, böylece sorun çözülür. Komutu kopyalayıp uçbirime yapıştır ve sonra uçbirimde çalıştır. Daha sonra önceki mesajda verdiğim komutu çalıştırırsın.

Kod:
sudo rm -f /var/lib/dpkg/lock /var/lib/dpkg/lock-frontend /var/lib/apt/lists/lock /var/cache/apt/archives/lock

Yine aynı hata.

(Yukarıda verdiğin kodu girdikten sonra hiçbir şey yazmadı.)

Ekran Görüntüsü - 2021-07-09 00-08-04.png

Resim olarak paylaşmasan iyi olurdu, tam olarak görünmüyor hangi süreç olduğu. Sanırım paket bilgisini güncelleme daemonu girmiş devreye, sen lock dosyasını silince bu devreye girmiş. Bu arkaplanda çalışan bir uygulamadır, paketlerin bilgisi ile ilgili dosyaları günceller. Aşağıdaki komutu yeniden çalıştır çözülür sorun.

Kod:

Yeni konular

Geri
Yukarı