Linux Mint hataları öğrenmek

Bu uygulamalar diğer dağıtımlara da kurulabilir. Farklı bir masaüstü ortamı ile farklı bir dağıtım deneyin. Zaten birçoğu çalışan ISO dosyalarıdır, yani kurmadan çalışan ortam ile aynı sonucun yaşanıp yaşanmadığını görebilirsiniz.

En kısa zamanda deneyeceğim. Bir de şu sıralar her kernel güncellemesinde grub bozulması normal mi? Her zaman Boot-repair ile tekrar grub kurmak zorunda kalıyorum.
Bu arada belki de linux mint hatalarımı usb hasarlı olduğu için alıyor olabilir miyim? Linux yüklerken eski bir usb ile yüklemiştim ve normal şekilde hata alıyorken advenced modda yüklemeyi başarabilmiştim.

Son düzenleme:
Bir de şu sıralar her kernel güncellemesinde grub bozulması normal mi?

Normal değil tabii ki. Boot Repair uygulamasını kurulu sistemden çalıştırmayın, sistemi kurduğunuz çalışan ortam ile başlatıp, boot-repair uygulamasını kullanının. Uygulamayı aşağıdaki komutla Türkçe olarak başlatırsanız, daha anlaşılır olur.

Kod:
LANGUAGE=tr boot-repair

Gelişmiş ayarları açıp; önyükleyiciyi yenilerken, Grub konumu kısmını doğru ayarladığınızdan emin olun. Boot dizini ayrı bir disk bölümüyse bunu da gelişmiş ayarlardan belirtin. Yine bu bölümden EFI disk bölümünü de doğru ayarladığınızdan emin olun. Grub seçenekleri kısmından, önyükleyici yüklemeden önce ayarları sıfırla seçeneğini seçin. Aslında bu kısım biraz yanlış çevrilmiş, doğru manası Grubla ilgili paketlerin kaldırılıp yeniden kurulmasını ifade ediyor. Bu şekilde bir deneyin, sorun çözülmezse yeni konu açarsanız, daha uygun olur.

Normal değil tabii ki. Boot Repair uygulamasını kurulu sistemden çalıştırmayın, sistemi kurduğunuz çalışan ortam ile başlatıp, boot-repair uygulamasını kullanının. Uygulamayı aşağıdaki komutla Türkçe olarak başlatırsanız, daha anlaşılır olur.

Kod:
LANGUAGE=tr boot-repair

Gelişmiş ayarları açıp; önyükleyiciyi yenilerken, Grub konumu kısmını doğru ayarladığınızdan emin olun. Boot dizini ayrı bir disk bölümüyse bunu da gelişmiş ayarlardan belirtin. Yine bu bölümden EFI disk bölümünü de doğru ayarladığınızdan emin olun. Grub seçenekleri kısmından, önyükleyici yüklemeden önce ayarları sıfırla seçeneğini seçin. Aslında bu kısım biraz yanlış çevrilmiş, doğru manası Grubla ilgili paketlerin kaldırılıp yeniden kurulmasını ifade ediyor. Bu şekilde bir deneyin, sorun çözülmezse yeni konu açarsanız, daha uygun olur.
Manjaro xfce live olarak denedim ve Mint'te olan yazı kaymaları yine oluyor ama daha az diyebilirim. Ana monitörde bahsettiğim uygulamaları kaydırırken oluşan bulanıklık manjaroda hiç gözüme çarpmadı. Manjaroyu live olarak açılırken herhangi bir hata ile karşılaşmadım ve direk live ekranına geçti. Linux mint ve ubuntu kurulumlarında intiramps... diye bir hata alıyordum tam adını kaydetmiştim ama şu an çok da gerek yok. Aslında şu an gerçekten manjaroya geçmek istiyorum ama live kullandığım için mi? Ram kullanımı 1.5GB olarak başladı bilmiyorum.
Şimdi boot-repair gelişmiş seçenekleri karıştırırken farkettim ki secureboot seçeneği tik ile işaretlenmiş. Genellikle linux için bunun kapalı olması öneriliyor ve sanırım linux'un açılmamasına sebep oluyormuş. Bende bu sürekli açık olduğu halde nasıl çalışıyor ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı