Linux Mint hataları öğrenmek

Bu arada son gelen yeni sürüm Ulyassa kullanıyorum. Cinnamon ile birlikte update olarak geldi galiba birlikte bir sürüm?

Vsync kipinden mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse bir süredir var bu seçenek.

Ulyssa'dan bahsediyorsanız, bu 20.1 sürümün kod adı. Bununla birlikte Cinnamon sürümü de 4.8'e güncellendi.
Söylediklerinizi yaptım. Bir süre kullanımdan sonra tekrar olursa buraya yazarım. Ben aslında bu konuda çoğu olan hataları çözmek için açtım yani olan hatalar tek NVIDIA ekran kartımdan dolayı mı?

Başlangıçta görünen genellikle acpi ile ilgili oluyor, sistem çalışırken sorun yaşamıyorsanız gözardı edebilirsiniz. Bir de initramfs sıkıştırması ile ilgili bir mesaj basılabiliyor, bu da çok önemli değil.

Son düzenleme:
V-Sync kipinden mi bahsediyorsunuz? Eğer öyleyse bir süredir var bu seçenek.

Ulyssa'dan bahsediyorsanız, bu 20.1 sürümün kod adı. Bununla birlikte Cinnamon sürümü de 4.8'e güncellendi.

Başlangıçta görünen genellikle acpi ile ilgili oluyor, sistem çalışırken sorun yaşamıyorsanız gözardı edebilirsiniz. Bir de initramfs sıkıştırması ile ilgili bir mesaj basılabiliyor, bu da çok önemli değil.

Hayır, V-Sync ayarını zaten görmüştüm ama ne işe yaradığını internette bulamamıştım. Ben eğer kod verirseniz sorun çıkmaması için sürümü söylemek istedim. Peki şimdi bu NVIDIA sürümünde kalayım mı? Bir de hatalar sistem çalıştığında sorun olmuyor aslında ama kapanırken ve açılırken eski televizyon görüntülerinde olan karıncalı bir görüntü oluşuyor. Ha bir de bugün internet alışverişi yaparken saçma bir şekilde ve cinnamon uygulama vb. şeyleri durdurup yeniden başlatayım mı? Diye sordu. Keşke ekran görüntüsü alsaydım. Tüm cinnamon görünümleri sanırım en başta uyarladıkları çok eski sürüm ile gösterildi ama yeniden başlattığımda düzeldi.

Peki şimdi bu NVIDIA sürümünde kalayım mı?

Şimdilik mevcut sürümde kalın ve belirttiğim Vysnc seçeneği ile sonucu gözlemleyin.

Ha bir de bugün internet alışverişi yaparken saçma bir şekilde ve cinnamon uygulama vb. şeyleri durdurup yeniden başlatayım mı? Diye sordu.

Sistemi güncellerken sorduysa, güncelleme sırasındaki işlemlerdir. Paket güncellemesi sırasında bazı servislerin kapatılıp yeniden başlatılması ile ilgili onay sorulabiliyor.
ama kapanırken ve açılırken eski televizyon görüntülerinde olan karıncalı bir görüntü oluşuyor

Bu Nvidia sürücüsü ile alakalı bir durum, şu an bir önerim yok.

Şimdilik mevcut sürümde kalın ve belirttiğim vysnc seçeneği ile sonucu gözlemleyin.

Sistemi güncellerken sorduysa, güncelleme sırasındaki işlemlerdir. Paket güncellemesi sırasında bazı servislerin kapatılıp yeniden başlatılması ile ilgili onay sorulabiliyor.

Bu NVIDIA sürücüsü ile alakalı bir durum, şu an bir önerim yok.

Merhabalar, bir süre sonra fark ettim ki uygulamları kaydırırken yazıları 60Hz ekranımda rahat görebilirken 144Hz ekranımda aşırı bulanıklaşıyor. Y genellikle kullandığım uygulamlar;
Atom text editor, Firefox, Spotify, GNU octave. Hatta terminal ve sistem ayarlarında da böyle bir hissiyat var.

Merhabalar, bir süre sonra fark ettim ki uygulamları kaydırırken yazıları 60Hz ekranımda rahat görebilirken 144Hz ekranımda aşırı bulanıklaşıyor.

Cinnamon'da ekranların yenileme hızlarını ve kesirli ölçekleme gibi özellikleri birbirinden bağımsız olarak değiştirebiliyorsun. Ekran ayarlarından, sorun olan ekranın ayarların değiştirmeyi deneyebilirsin. Sistem ayarlarının genel bölümden farklı bir Vsync seçeneği atamak da denenebilir.

Cinnamon'da ekranların yenileme hızlarını ve kesirli ölçekleme gibi özellikleri birbirinden bağımsız olarak değiştirebiliyorsun. Ekran ayarlarından, sorun olan ekranın ayarların değiştirmeyi deneyebilirsin. Sistem ayarlarının genel bölümden farklı bir Vsync seçeneği atamak da denenebilir.
Hocam ayaları kurcalamaya çalışıyorum ve araştırıyorum ama genel yapılması gereken bir ayar bulamadım ve sorunu da çözemedim. Dp kablo ile bağladığım halde hdmi ile bağlanılan eski samsung ekranında böyle bir bulanıklı olmaması biraz da saçma geliyor... Herhalde yaptığım çoğu ayardan dolayı bir yenileme sorunu var. Tabii her ayarını 144Hz vsync vb. yapsam bile ayrıntılı olarak yapmadığım için de olabilir. Bildiğiniz ayrıntılı ayarlarını yapabileceğim bir makale var mı?

Bahsettiğiniz bulanıklık, web tarayıcılarında sayfayı kaydırırken vb. durumlarda mı oluyor?
Kusura bakmayın tam anlatamadım. Çift monitör kullanıyorum ve sık sık monitörlerde uygulamların yerlerini değiştiriyorum veya ana monitörde çıkan uygulamayı yana alıyorum. Uygulamaları kaydırırken, uygulamada yazan yazılar ana ekranım 144Hz olmasına rağmen 60Hz olan ekranımdan daha fazla bulanık oluyor. Bunu uygulamaları pencere modunda açıp fare imleci ile tutup dairesel bir şekilde test ettiğimde 60Hz de görüntü normal olmasına rağmen 144Hz ekranımda yazılar da değişik bir bulanıklık oluyor. Yani kısaca yenileme hızıyla alaka değil de sanırım başka bir sıkıntı var. Örnek olarak fare imlecimi de dairesel bir şekilde döndürerek iki monitörümde de test ettim ve ikisinin de yenileme hızları doğru. Sanırım bu yazıların kayması hatasının sadece ana monitörümde olduğunu söyleyebilirim.
Monitör: ViewSonic 23, 6" VX2458-C-MHD 1ms 144HZFreeSync/GSync

Bulanıklık sorunu yaşanan ekranın, yenileme hızını düşürmeyi ya da çözünürlüğü azalttmayı deneyin, bakalım bu durumda sonuç ne olacak?

Bir de aşağıdaki komutun çıktısını paylaşın.

Kod:
xrandr

Bir kaç kaynakta, çok kalite olmayan kabloların böyle bir soruna neden olabileceğini okudum. Çıkış yaptığınız türden ziyade, kablo kalitesine vurgu yapıyorlardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı