Linux Mint İçin Bölüm Ayırma ve Kurulum Sorunu

BaraCuda

Hectopat
Linux Mint 19.1 sürümünü Windows 10 ile Dual Boot biçiminde kurmak istiyorum. Bunun için 120 GB SSD'nin 30 GB'lık bölümünü Windows 10 üzerinden ayırdım. Bu bölüm "Ayrılmamış" olarak gözüküyor. Ardından Linux Mint kurulumuna geçtiğimde bu böldüğüm 30 GB'lık kısmı kullanılmaz olarak gösteriyor ve bu yüzden bu bölümü "/, /swap ve /Boot" olarak bölemiyorum. Sebebi nedir? Bu arada SSD 30 GB'lık bölme işlemiyle beraber toplam 5 parçaya bölünmüş durumda.

Son düzenleyen: Moderatör:
MBR disklerde 5 parça olabilir. GPT disklerde 5 parçadan daha çok bölümleme yapabilirsin. Onu kontrol et.

Windows üzerinde disk yöneticisine girebilirsin. Yada Minitool Partition Wizard indir. Free sürümü iş görür. Onu açınca disklerin yanında GTP - MBR yazar.

Windows üzerinde disk yöneticisine girebilirsin. Yada Minitool Partition Wizard indir. Free sürümü iş görür. Onu açınca disklerin yanında GTP - MBR yazar.
Ayırdığım kısım unallocated olarak geçiyor. Programı indirip baktım.
Ve ayrıca no MBR slots hatası veriyor.

SSD MBR olduğu için daha fazla bölemezsin. Unallocated kısmını da ext4 olarak formatla.
Programdan alamıyorum. Nasıl ext4 olarak formatlayabilirim. Windows disk yönetiminde de yapamıyorum.
SSD MBR olduğu için daha fazla bölemezsin. Unallocated kısmını da ext4 olarak formatla.
Formatlarken no MBR slots hatası alıyorum.

Son düzenleme:
Demekki 6. bölüm oluyor o. Diski GPT'ye çevirebilirsin. Ama Windows'un zarar görebilir. Yada sıfırdan kurarım dersen formatlayıp gpt'ye çevir sonra Windows ve Linux kur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı