Linux Mint indirme saatlerdir bitmiyor

Kontrol ettim daha önce, driverları yüklüyorum belki düzelir. Ayrıca official NVIDIA driverını mı önerirsiniz yoksa xserver-xorg-video-nouveau açık kaynak driver mı?
Noveau sürücüden bile sayılmaz. NVIDIA sürücülerini indirin. Mint onu otomatik bulur. Yine ayarlarda en altta sürücü indirme ile akalı bir kısım olacaktı. Sürücüyü yükledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Noveau sürücüden bile sayılmaz. NVIDIA sürücülerini indirin. Mint onu otomatik bulur. Yine ayarlarda en altta sürücü indirme ile akalı bir kısım olacaktı. Sürücüyü yükledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

NVIDIA sürücülerini indirdim hocam. Ayrıca Linux mükemmel bir şey. Terminal olayı çok iyi. Ufak yardımlar alarak Corsair K68 klavyemde Switch'i kırık olan "." tuşu sebebiyle kullanamadığım için ":" karakterini xmodmap ve sistemi kapatıp açtığımda tekrar çalışmasını sağlayan birkaç komut dosyası ile virgüle atadım. Yazılım öğrenmeye çalıştığım için ":" benim için önemli bir şey. Detaylı numpad düzeni ayarlarındada seçtiğim düzen sayesinde numpaddeki virgüle nokta atadım.

NVIDIA sürücülerini indirdim hocam. Ayrıca Linux mükemmel bir şey. Terminal olayı çok iyi. Ufak yardımlar alarak Corsair K68 klavyemde Switch'i kırık olan "." tuşu sebebiyle kullanamadığım için ":" karakterini xmodmap ve sistemi kapatıp açtığımda tekrar çalışmasını sağlayan birkaç komut dosyası ile virgüle atadım. Yazılım öğrenmeye çalıştığım için ":" benim için önemli bir şey. Detaylı numpad düzeni ayarlarındada seçtiğim düzen sayesinde numpaddeki virgüle nokta atadım.
Bir hafta ya da aylık deneyiminizi burada paylaşırsanız eğer belki önyargılı kişilerin önyargısını kırmada yardımcı olabilirsiniz. Adınıza sevindim.

Bu arada sırf meraktan, o kodu paylaşır mısınız? C# mı öğreniyorsunuz? @Fruki16

Bir hafta ya da aylık deneyiminizi burada paylaşırsanız eğer belki önyargılı kişilerin önyargısını kırmada yardımcı olabilirsiniz. Adınıza sevindim.

Bu arada sırf meraktan, o kodu paylaşır mısınız? C# mı öğreniyorsunuz? @Fruki16
C++ öğrenmeye çalışıyorum. Koddan kastınız tuş atamak için terminalde kullandığım terminal kodları ise şu şekilde

xev

bu kodu çalıştırdıktan sonra değiştirmek istediğim tuşa basıyorum ve terminalde çıkan loglarda 3. satırda keycode infosu ile keycode öğreniyorum. Örnek olarak virgül için benim keycode değerim 51 idi.
2023-07-25_18-32.png

xmodmap -pke

bu kodu çalıştırdıktan sonra karşıma klavyedeki tüm tuşlar ve bilgilerin listesi çıkıyor buradan seçtiğimiz tuşa atayacağımız tuşu buluyoruz bunun içinde xev komutunu kullanabiliriz (klavyemde . tuşu kırık olduğu için ben internet aracılığı ile buldum). Bulduktan sonra satırdaki bilgilendirmeler ve biraz ingilizce ile istediğimiz karakter adını buluyoruz. Örnek olarak keycode 51 satırında "keycode 51 = colon comma colon comma" yazıyor yani kullanmam gereken Karakter "colon comma" (bazı keycode satırları çok karışık olabiliyor internet üzerinden teyit edilmesi daha iyi olur).
2023-07-25_18-34.png

xmodmap -e "keycode 51 = colon comma"

keycode 51 yerine değiştireceğiniz tuşun keycode ve numarasını, colon comma yerine kendi atayacağınız tuşun karakter ismini giriyorsunuz. Bu komut keycode 51 tuşuna (virgüle) bastığımda ":" yazmasını sağlıyor.

Şimdi bunu kalıcı yapmak için yapmam gereken bazı şeyler var.

Öncelikle dosya yöneticisinden "ev dizini" kısmına gelip "Ctrl+H" ile gizli dosyaları görünür yapıyoruz. Diğer türlü yukarıdaki bar üzerinde "görünüm" yazısına tıklayıp ardından gizli dosyaları göster ile de yapabiliriz (garip şekilde görünüm kısmına tıklayınca açılan seçeneklerde ScreenShot alamıyorum).
2023-07-25_18-37.png
Ardından terminale giriyoruz ve bu komutu yazıyoruz

touch ~/.Xmodmap

Bu komut ev dizininde boş bir komut dosyası oluşturuyor ve bu varsayılanda gizli oluyor. Az önce yaptığımız işlem ise bu dosyayı görmemizi sağlıyor. Bu komutu yazdıktan sonra dosya yöneticisi üzerinden "ev dizini" bölümüne geliyoruz ve genelde en aşağıda komut dosyaları oluyor. Burada .Xmodmap adlı bir komut dosyası olması gerek.
2023-07-25_18-43.png
Buna çift tıklayıp açıyoruz (normalde klasik not defteri gibi açılmalı, eğer bir sorun çıkarsa her hangi bir not defteri düzenleyicisi ile açabiliriz). Ardından içine bu komutu yazıyoruz.

keycode 51 = colon comma
2023-07-25_18-43_1.png

Daha önce söylediğim gibi keycode 51 kısmına değiştirmek istediğiniz tuşun keycode ve numarasını, colon comma kısmınada atayacağınız tuşun karakter ismini yazıyorsunuz. Ardından dosyayı kaydedip kapatıyoruz. Tekrar terminali açıyoruz ve sırayla aşağıdaki komutları yazıyoruz.

mkdir -p ~/.config/autostart

Bu komut sistem başladığında devreye girecek komutlar için.

nano ~/.config/autostart/xmodmap.desktop

Bu komutu yazdıktan sonra terminalde arayüz gibi bir şey açılması lazım. Buraya aşağıdaki komutu yazıyoruz.

[Desktop Entry]Name=XmodmapExec=/usr/bin/xmodmap /home/kullanıcıadınız/.XmodmapType=ApplicationX-GNOME-Autostart-enabled=true
2023-07-25_18-45.png

Kullanıcı adınız kısmına Linux kullanıcı adınızı yazıyorsunuz (bilmiyorsanız ayrı bir terminal sayfası açıp whoami yazıp öğrenebilirsiniz). Aralarda boşluk varsa boşluk yerine "_" koymamız gerekiyor. Bu komutu yazdıktan sonra "Ctrl+O" ardından "Enter" ile kaydedip ardından "Ctrl+X" ile çıkıyoruz. Tüm bunları yaptıktan sonra son olarak bir komut daha giriyoruz.

chmod +x ~/.config/autostart/xmodmap.desktop

Tüm bunların ardından bilgisayar yeniden başladığında yaptığımız tuş atama komutu otomatik olarak çalışacak ve siz bir düzenleme yapana veya klavye düzeni değiştirene kadar atadığınız tuş aynı şekilde kalacaktır.

Hocam biraz uzun oldu ama muhtemelen bunu bir rehber şeklinde farklı bir başlık altında yayınlayacağım bu sebeple biraz daha detaylandırmak istedim. Rehber olarak paylaştığımda muhtemelen görselleride eklerim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı