Linux Mint Kaldırma

Ramazan227

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarıma Windows 10 yanına Linux Mint kurdum. Ancak kaldırmak istiyorum. Boot repair disk programı ile kaldırsam. İndirdiğim bütün dosyalar, kurduğum bütün programlar vs. gider mi? Tertemiz olmasını istiyorum. Hepsi silinsin. Sonrasında Windows'a dönüp kaldırdığım Linux'un kalıntılarını temizlemem lazım. Ve ardından disk biçimlendirmeliyim. Biri anlaşılır ve basit bir şekilde yardımcı olabilir mi? acemiyim

Dosya Ekleri

• IMG_4215.jpg
    IMG_4215.jpg
    341,8 KB · Görüntüleme: 56
Yöntem 1:
Linux Mint'in bulunduğu bölümü sil.(Linux Mint'teki her şey silinir.) EFI bölümüne 3. parti bir bölümleme programı ile harf ata. İçine gir ve "ubuntu" klasörünü sil.(Boot menüsünde gözüken adı klasörün adı olacak.) Daha sonra EFI bölümüne atadığın harfi kaldır. UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa al ve bu kadar.

Yöntem 2:
USB'den Linux Mint çalıştırın ve aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak OS Uninstaller'i kurun.
Bash:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update; sudo apt-get install -y os-uninstaller && os-uninstaller

Kaldırmak istediğiniz işletim sistemini seçin ve kaldırın.

Not: Yöntem 2'yi kendim denemedim.

Ortaya çıkacak ayrılmamış alanı "C:"ye doğrudan ekleyemezsin çünkü arada başka bir bölüm var. Tahminimce Windows'a format atarken kurtarma bölümlerini silmediğin için oluşmuş onlar.

Alternatif olarak aşağıdaki rehber de işinizi görür.

Yöntem 1:
Linux Mint'in bulunduğu bölümü sil.(Linux Mint'teki her şey silinir.) EFI bölümüne 3. parti bir bölümleme programı ile harf ata. İçine gir ve "ubuntu" klasörünü sil.(Boot menüsünde gözüken adı klasörün adı olacak.) Daha sonra EFI bölümüne atadığın harfi kaldır. UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa al ve bu kadar.

Yöntem 2:
USB'den Linux Mint çalıştırın ve aşağıdaki komutları sırasıyla yazarak OS Uninstaller'i kurun.
Bash:

Ortaya çıkacak ayrılmamış alanı "C:"ye ekleyemezsin çünkü arada başka bir bölüm var. Tahminimce Windows'a format atarken kurtarma bölümlerini silmediğin için oluşmuş onlar.

Ben genelde diski silip ondan sonra C ile birleştiriyorum ve sonra klasörden ''ubuntu'' klasörünü siliyorum, bir şey olmaz değil mi ? (Şu ana kadar bundan dolayı bir sıkıntı yaşamadım)

Ben genelde diski silip ondan sonra C ile birleştiriyorum ve sonra klasörden ''ubuntu'' klasörünü siliyorum, bir şey olmaz değil mi? (Şu ana kadar bundan dolayı bir sıkıntı yaşamadım)
EFI'nin içindeki "ubuntu"yu siliyorsunuz sanırım. Aynısı zaten, sadece siz daha önce birleştiriyorsunuz. Fark etmez.

Eğer sistem legacy ise GNU/Linux'un bölümünü sildikten sonra sisteminiz açılmaz. Windows kurulum USB'si ile Windows'un bootloaderini tamir edersiniz.

D diskine mi kurulu ?
evet
Yöntem 1:
Linux Mint'in bulunduğu bölümü sil.(Linux Mint'teki her şey silinir.) EFI bölümüne 3. parti bir bölümleme programı ile harf ata. İçine gir ve "Ubuntu" klasörünü sil.(Boot menüsünde gözüken adı klasörün adı olacak.) Daha sonra EFI bölümüne atadığın harfi kaldır. UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa al ve bu kadar.

Yöntem 2:
Bash:

Ortaya çıkacak ayrılmamış alanı "C:"Ye doğrudan ekleyemezsin çünkü arada başka bir bölüm var. Tahminimce Windows'a format atarken kurtarma bölümlerini silmediğin için oluşmuş onlar.

Hocam USB'ye Boot repair disk programını yazdırıp OS-uninstaller ile Linux kaldırdım. Ancak BIOS ayarlarında hala Ubuntu diye görünüyor. Neleri silmem lazım?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı