Linux Mint dualboot kaldırma

yalnizca

Decapat
Daha fazla  
Pardus+Windows 10 dualboot vardı. Bunlara Linux Mint ekleyip tripleboot yaptım. Şimdi Pardus'u silip Mint+Windows 10 dualboot kalsın istiyorum. Nasıl yaparım?

En son Linux Mint'i yüklediysen, doğrudan Pardus'un kurulu olduğu disk bölümünü silebilirsin. Ardından aşağıdaki komutu çalıştır.

Kod:
sudo update-grub

Her ihtimale karşı elinin altına Linux Mint kurulum ortamı olsun. Eğer sorun yaşarsan, sistemi bununla açıp, boot-repair ile önyükleyiciyi onarırsın.

Bu komutu çalıştırmak yeterli mi yoksa Pardus'un EFI bölümünü de silmeli miyiz? update-grub komutu kendisi siliyor mu yoksa?

Bu şekilde EFI girdisi silinmez, ama önce kurulan dağıtım Grub'tan kaldırılır. EFI girdisinin kalıp kalmaması Grub menüsü açısından çok önemli değil, illa ki kaldırmak istiniyorsa efibootmgr ile silinebilir.

En son Linux Mint'i yüklediysen, doğrudan Pardus'un kurulu olduğu disk bölümünü silebilirsin. Ardından aşağıdaki komutu çalıştır.

Kod:
sudo update-grub

Her ihtimale karşı elinin altına Linux Mint kurulum ortamı olsun. Eğer sorun yaşarsan, sistemi bununla açıp, boot-repair ile önyükleyiciyi onarırsın.
Sildim ve ardından komutu yazdım sonra yeniden başlattım, grub error verdi. Maalesef mint usb yok şu anda. Yarın hazırlarım. Mint USB ile nasıl boot-repair yapacğaım biraz detay verebilir misiniz?

Bu arada PisiLinux usb varmış ondan boot edip sildiğim partitiona pisi kurdum ama yine grub çalışmıyor.

Sildim ve ardından komutu yazdım sonra yeniden başlattım, grub error verdi. Maalesef mint usb yok şu anda. Yarın hazırlarım.

BIOS ayarlarına girip, EFI girdileri ile ilgili seçeneği bulun. Varsayılan EFI girdisi olarak Linux Mint için Ubuntu'yu seçin.

Mint USB ile nasıl boot-repair yapacğaım biraz detay verebilir misiniz?

Boot repiar zaten sizi yönlendiriyor, önerilen (recommended) seçeneğini çalıştrırsınız.

Kurulum sırasında Linux Mint'in önyükleyicisini ya kurmamışsınızdır, ya da Linux Mint için EFI girdisi varsayılan olmamıştır. Aksi halde bu tür sorun yaşanmazdı.

BIOS ayarlarına girip, EFI girdileri ile ilgili seçeneği bulun. Varsayılan EFI girdisi olarak Linux Mint için Ubuntu'yu seçin.

Boot repiar zaten sizi yönlendiriyor, önerilen (recommended) seçeneğini çalıştrırsınız.

Kurulum sırasında Linux Mint'in önyükleyicisini ya kurmamışsınızdır, ya da Linux Mint için EFI girdisi varsayılan olmamıştır. Aksi halde bu tür sorun yaşanmazdı.
Teşekkürler. Mint live usb ile boot-repair yaptım sorun çözüldü.
Grub'da ubuntu olarak görünmüştü , bir iki yeniden başlat yapınca eskisi gibi mint yazmaya başladı.

Geri
Yukarı