Linux Mint kurarken EFI System Partition hatası

Umut198

Decapat
Windows laptopuma Linux ile Dual boot yaparken Linux için ayırdığım 30 GB ı bölümlere ayırdım ve tam simdi yükle diyecekken böyle bir hata aldım. İzledigim videoda eğer 1 adet harddiskiniz varsa root bölümüne kurmak gerektiğini söyledi ve ben önyukleyicinin yerini seçerken 1 adet 500 GB'lık bir HDD olduğunu gördüm.(Windows'tayken C ve D diski olarak 2 ayrı disk vardı toplam 500 GB)ben simdi tek disk olarak mı iki disk olarak mı kurmalıyım?(oyunların ve dosyaların silinmesini istemiyorum)

Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 20220130_184758.jpg
    20220130_184758.jpg
    181,5 KB · Görüntüleme: 92
  • IMG-20220130-WA0003.jpeg
    IMG-20220130-WA0003.jpeg
    502 KB · Görüntüleme: 86
Teyit için, şu komutları sırasıyla uçbirimde çalıştır ve komutların ürettikleri çıktıları foruma yapıştır.

Kod:
bootctl
sudo parted -l
lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Panelin sol kısmında uçbirim (terminal) kısayolu olmalı, uçbirimi açıp komutları sırasıyla uçbirime yazacaksın ve çalıştıracaksın. Komutu tek satır olarak yazdım aşağıya, bunu uçbirime yapıştır ve enter ile çalıştır, sonra çıktıları kopyala ve foruma yapıştır.

Kod:
bootctl ; sudo parted -l ; lsblk -o NAME,SIZE,TYPE,FSTYPE,MOUNTPOINT,UUID

Bir tane 512MB FAT32 EFI bölümü oluşturun ve geri kalanını / yani root bölümüne verin. RAM miktarınıza göre swap bölümü de oluşturabilirsiniz.

İki ayrı disk olarak kullanmak istiyorsanız /home klasörü için ayrı disk oluşturabilirsiniz. Ama 30 GB ile tek disk kullanın.

Bir tane 512MB FAT32 EFI bölümü oluşturun ve geri kalanını / yani root bölümüne verin. RAM miktarınıza göre swap bölümü de oluşturabilirsiniz.

İki ayrı disk olarak kullanmak istiyorsanız /home klasörü için ayrı disk oluşturabilirsiniz. Ama 30 GB ile tek disk kullanın.
4gb ramim var swap bölümüne ne kadar vermeliyim?

Peki 512MB FAT32 EFI bölümü oluşturup ve 4gb RAM swap bölümüne versem bu hata düzelir mi?
Hatanız EFI bölümü oluşturmamanızdan kaynaklı, swap olmamasından değil.
EFI bölümü oluşturun düzelir.

Swap, RAM'iniz dolarsa veya bilgisayarınızı derin uyku moduna sokmak isterseniz kullanılır.

Hatanız EFI bölümü oluşturmamanızdan kaynaklı, swap olmamasından değil.
EFI bölümü oluşturun düzelir.

Swap, RAM'iniz dolarsa veya bilgisayarınızı derin uyku moduna sokmak isterseniz kullanılır.
Tamamdır teşekkürler şimdi denicem.

Bunu yaparken fat 32 yi mi seçmeliyim yoksa efı sistem bölümünü mü ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı