Linux Mint kurulumda "ErrNo:30" hatası

rathma

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar,
Bilgisayarıma 16GB USB ile (Windows'un yanına) Linux Mint kuramaya çalışıyorum. Linux Mint Cinnamon 64bit ISO dosyasını indirdim. USB'ye Rufus yardımı ile yazdırdım. Bilgisayarı USB ile başlatıp kurulumu başlatıyorum ve Windows Boot Manager'ın yanına kur seçeneğini işaretliyorum. Diski ayırıyor fakat kurulum esnasında aşağıdaki hatayı alıyorum.
20200911_151035.jpg

Bu USB ile Kubuntu ve Kali Linux da yüklemeye çalıştım ama hiçbir Linux yükleyemedim. Ama iş Windows kurma olunca sorunsuz bir şekilde bu USB ile kurabiliyorum. Bu hata ne sebeple oluyor olabilir ?

DD modunda yazdırınca da diski ayırırken hata veriyor. HDD'mi hem cmd ile hem de HD Tune Pro ile test ettim ve hiçbir hata çıkmadı.

Son düzenleme:
İndirdiğiniz imajın dosya bütünlüğünü kontrol edin.

(Türkçeleştirme yapacağım.)

İmaj sorunsuz ise elle kurulum deneyelim.

Windows'ta "Hızlı Başlatma"nın ve UEFI/BIOS üzerinde "Secure Boot"un kapalı olduğundan emin olun.

Kurulum öncesi Windows'tan bölüm bölün ve böldüğünüz bölüm ayrılmamış alan olsun. Linux Mint kurulumunda "Windows Boot Manager'in yanına kur." yerine "Başka bir şey./Elle." seçeneğini seçin. Ayırdığınız alanı EXT4, birincil bölüm, bağlama noktası "/" olarak biçimlendirin ve kuruluma devam edin.

Son düzenleme:
Kurulum yaptım ve sorunsuzca hallettim ama şimdi de bilgisayarı açınca dual boot ekranı gelmiyor. Onu nasıl getiricem ?

Kurulum yaptım ve sorunsuzca hallettim ama şimdi de bilgisayarı açınca dual boot ekranı gelmiyor. Onu nasıl getiricem?
UEFI/BIOS üzerinden "Windows Boot Manager"i başa alın, istediğiniz zaman boot menüsünden "ubuntu(İsmi buydu sanırım.)" seçeneği ile Linux Mint'i açabilmeniz gerek.

İlla ki GRUB menüsünü göreceğim diyorsanız Linux Mint'e grub-customizer paketini kurup GRUB Customizer üzerinden listede olan işletim sistemlerini kontrol edebilirsiniz veya GRUB ekranının süresini ayarlayabilirsiniz.

Ubuntu diye bir şey BIOS'ta görünmüyor. BIOS ayarlarım şöyle;
20200911_170453.jpg

20200911_170531.jpg

Windows Boot Manager ile açınca da aşağıdaki hatayı alıyorum.
20200911_165723.jpg

Windows 10 da Kurtarma yazısını halletim Windows sorunsuz açılıyor artık. Yönetten baktığımda da Linux Mint için ayırdığım bölümü görebiliyorum. Acaba GRUB'u mu kuramadım ? Tekrardan USB ile başlatıp terminalden GRUB yükleyebilir miyim (veya Windows üzerinden) ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı