Linux mint masaüstü tercihi?

mustafabafra

Hectopat
Linux mint sürümünü denemeye karar verdim fakat çeşit çeşit masaüstü versiyonu var.

-Gnome, KDE, Xfce, MATE, Cinnamon

En ünlüleri bunlar. Bunlar arasından windows'a en çok benzeyen kullanışlı ama görsel açıdan da gelişmiş hangisi tavsiyelerinizi bekliyorum:):)

Not: Sormayı unuttum ama Bu linux'u D sürücüsüne ikinci işletim sistemi olarak kurabilir miyim? Driver problemi yaşıyor mu? Yoksa otomatik tanıyor mu??
Çok soru sorduk ama kusura bakmayın:)

Son düzenleyen: Moderatör:
KDE tercih edin ama sorduğunuz sorulara bakarak söyleyebilirim ki Mint size göre değil. Ubuntu kurun.

Recep abicim Linux mint kde 64 bit iso'sunu indirdim. usb belleğe unetbootin ile iso yu attım. Şu anda D sürücüsüne kurabilir miyim? İkinci işletim sistemi olarak:redface:
Windows 8 C'de kurulu ona zarar gelmesinde.
D sürücüsü şu an boş .
Birde D sürücüsünün Ext3 veya Ext4 dosya sistemine göre düzenlemem mi gerekiyor. Yoksa D sürücüsü boş olduğu için kendisi ayarlıyor mu?
Kusura bakma Recep abi bende hep karışık sorular soruyorum:)

Son düzenleyen: Moderatör:
D sürücüsünü ext4 olarak biçimlendir. /'e bağlamayı unutma. Sistem ram'in yüksekse takas alanı oluşturmana gerek yok ama düşükse ram'inin 1,5 katı kadar bir takas alanı ayırman gerek. Windows'a zarar gelmez merak etme. Başlangıçta grub ekranı gelecek işletim sistemini seçmen için.

Mate kullanmıştım, hızlı bir masaüstü windows tarzı.

Ben ubuntu 12.04 lts kullanıyorum tavsiye ederim. Unity arayüzü biraz tuhafına gidebilir ilk başta ama alıştıktan sonra çok kullanışlı.

KDE' fazla sistem kaynağı istiyor ve ben pek ısınamadım.

D sürücüsünü ext4 olarak biçimlendir. /'e bağlamayı unutma. Sistem ram'in yüksekse takas alanı oluşturmana gerek yok ama düşükse ram'inin 1,5 katı kadar bir takas alanı ayırman gerek. Windows'a zarar gelmez merak etme. Başlangıçta grub ekranı gelecek işletim sistemini seçmen için.

Mate kullanmıştım, hızlı bir masaüstü windows tarzı.

Ben ubuntu 12.04 lts kullanıyorum tavsiye ederim. Unity arayüzü biraz tuhafına gidebilir ilk başta ama alıştıktan sonra çok kullanışlı.

KDE' fazla sistem kaynağı istiyor ve ben pek ısınamadım.

Dün gece netbook a kurmayı başardım. Ama Türkçe kurulum seçtiğim halde tam Türkçe olmadı. Wireless simgesi kayboldu internete de giremedim. İnternet olmayınca tam Türkçe yapamadım. Yeniden başlatıp Windows'a geçmeye çalıştım. HOoooooooop Windows'ta uçmuş. Bu gün tekrar Windows yükleyeceğim.
Türkçe'ye çevirme ve Wireless problemlerinden dolayı soğudum sistemden İngilizce de olsa denedim süper ama sıkıntı başladı soğudum biraz:):redface::matrix:

Türkçe desteğinin tam olarak gelmesi için dil paketini güncellemen lazım yoksa kısmen Türkçe olur.

Netbook kullanıyorsan sana tavsiyem Lubuntu veya Xubuntu kullanman. Bunlar hafif masaüstleridir ve sistemini fazla yormaz. Yeni 13.04 sürümü çıktı ubuntu'nun. İndirme bağlantılarını buradan, Ubuntu Flavours Release 13.04 Updates | OMG! Ubuntu! edinebilirsin. Dediğim gibi Lubuntu veya Xubuntu versiyonlarını dene.

Pek sürücü problemi çıkarmaz ama kara listede ki bir sürücüyse bilemiyorum. Yine de araştırmak lazım, hangi marka model netbook kullanıyorsun ona göre bakmak lazım sürücü desteğine.

Türkçe desteğinin tam olarak gelmesi için dil paketini güncellemen lazım yoksa kısmen Türkçe olur.

Netbook kullanıyorsan sana tavsiyem Lubuntu veya Xubuntu kullanman. Bunlar hafif masaüstleridir ve sistemini fazla yormaz. Yeni 13.04 sürümü çıktı ubuntu'nun. İndirme bağlantılarını buradan, Ubuntu Flavours Release 13.04 Updates | OMG! Ubuntu! edinebilirsin. Dediğim gibi Lubuntu veya Xubuntu versiyonlarını dene.

Pek sürücü problemi çıkarmaz ama kara listede ki bir sürücüyse bilemiyorum. Yine de araştırmak lazım, hangi marka model netbook kullanıyorsun ona göre bakmak lazım sürücü desteğine.

Asus EeePC T101MT var hanıma vermiştim. Hanım bilgisayar çok kasıyor demişti. O yüzden Linux kurayım demiştim. Bu gün usb'den

windows 7 home basic kurdum. diğer sürücüde linux mint duruyor olabilir. Ona da bir bakacağım sorunlarını çözebilirim belki. Hem de Linux ile ilgili daha çok şey öğrenmiş olurum. Teşekkürler kardeş yeni yeni şeyler öğreniyoruz sayenizde:)

Gnome 3 tavsiye ederim, çok stabil çalışıyor. KDE'de biraz takılma yaşadım. Ayrıca linux mint değil Debian kullan biraz işin mantığını öğrenebilirsin.

Debian'ı daha geçen gün denemek için kullandım(gnome), eski tip bilgisayarınız varsa boşa kurmayın yada Eski sürümlerini kurun :)

Bu işin babası Debiandır. Mint Pardus Ubuntu Debian dağıtımıdır. Benim amacım genel olarak linux daha doğrusu GNU Linux öğrenmek diyorsan Debian ama ben Windows gibi hiçbir şeyi command panelden yapmak istemiyorum görsel olsun diyorsan GNU Linux 'a geçme. Ayrıca bir ipucu linuxa mc kur %80 linuxu günlük kullanımını artırmış olursun.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı