Çözüldü Linux Mint NVIDIA GPU'yu Tanımıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

princehybrid

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
ASUS K52jc model laptopuma Linux Mint kurdum. Cihazım Optimus özellikli yani hem Intel dahili grafik birimine hem de NVIDIA GPU'ya sahip. Kurulum esnasında veya sonrasında herhangi bir sorun yaşamadım fakat Mint benim NVIDIA GPU'yu asla tanımıyor. Bu nedenle driverını yükleyemiyorum ve kullanamıyorum. Linux konusunda bilgim olmadığı için 2 gündür internette Sosyal dahil araştırdım ama gerek yabancı gerek yerli kaynaklarda işe yarar bir çözüm bulamadım. Herkes Optimus kaynaklı bu sorunu kabul ediyor ve çözdüğünü ifade ediyor ama nasıl çözüldüğünü kimse doğru düzgün yazmamış. Bu konuyu da hem kandime bir yardım bulmak hem de ileride benimle aynı sorunu yaşayacaklara çözüm olması açısından açıyorum.

Çözüm
BIOS ayarlarını sıfırlayıp, kaydetmeyi deneyebilirsin. Windows'ta açlışan bir aygıt, Linux'ta en azından listelenir, yani sürücüsü olmasa bile lspci ya da lsusb gibi komutlar aygıtları listeler.
Gündelik işlerimi yapabildiğim için en azından çok fazla sıkıntı yaşamıyorum aslında. Ama zaten eski bilgisayar olduğu için grafik işlemci isteyen yazılımlar ve doğal olarak oyunlar konusuda çok başarılı değil ve Nvidia GPU'yu da kullanamayınca bu konularda tamamen işlevsiz kalıyor.

Gündelik işlerimi yapabildiğim için en azından çok fazla sıkıntı yaşamıyorum aslında. Ama zaten eski bilgisayar olduğu için grafik işlemci isteyen yazılımlar ve doğal olarak oyunlar konusuda çok başarılı değil ve Nvidia GPU'yu da kullanamayınca bu konularda tamamen işlevsiz kalıyor.
lspci komutunun ciktisini gorebilir miyiz?

Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştır ve çıktılarını foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.

Kod:
inxi -SGxx
dkms status
mokutil --sb-state
prime-select query

lspci komutunun ciktisini gorebilir miyiz?
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DRAM Controller (rev 18) 00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller (rev 18) 00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset HECI Controller (rev 06) 00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06) 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 06) 00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 06) 00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 2 (rev 06) 00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 06) 00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 06) 00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev a6) 00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM55 Chipset LPC Interface Controller (rev 06) 00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA AHCI Controller (rev 06) 00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset Thermal Subsystem (rev 06) 02:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01) 03:00.0 System peripheral: JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller (rev 80) 03:00.2 SD Host controller: JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller (rev 80) 03:00.3 System peripheral: JMicron Technology Corp. MS Host Controller (rev 80) 03:00.4 System peripheral: JMicron Technology Corp. xD Host Controller (rev 80) 03:00.5 Ethernet controller: JMicron Technology Corp. JMC250 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03) ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-core Registers (rev 05) ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 05) ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 05) ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor QPI Physical 0 (rev 05) ff:02.2 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor Reserved (rev 05) ff:02.3 Host bridge: Intel Corporation 1st Generation Core i3/5/7 Processor Reserved (rev 05)
Aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştır ve çıktılarını foruma yapıştır, resim olarak paylaşma.

Kod:
inxi -SGxx
dkms status
mokutil --sb-state
prime-select query
cem@cem-K52Jc:~$ inxi -SGxx System: Host: cem-K52Jc Kernel: 5.4.0-89-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.0.6 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.2 Uma base: Ubuntu 20.04 focal Graphics: Device-1: Intel Core Processor Integrated Graphics vendor: ASUSTeK driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:0046 Display: x11 server: X.Org 1.20.11 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa resolution: 1366x768~60Hz OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics (ILK) v: 2.1 Mesa 21.0.3 direct render: Yes cem@cem-K52Jc:~$ cem@cem-K52Jc:~$ dkms status cem@cem-K52Jc:~$ cem@cem-K52Jc:~$ mokutil --sb-state This system doesn't support Secure Boot cem@cem-K52Jc:~$ cem@cem-K52Jc:~$ prime-select query 'prime-select' komutu sistemde bulunamadı. Ama şununla kurulabilir: sudo apt install nvidia-prime

Ekran kartı gözükmüyor gerçektende ekran kartı Linux üzerinde NVIDIA ile takıştığını biliyordum ama bu kadarını beklemezdim

Tavsiyem ya başka bir Linux dağıtımı yükleyin veya Windows 10 kurun rahatlayın derim.

HDD bile olsa Windows 10 gayet iyi sürelerde açılıyor (bende var 160GB HDD ile E7500 sistemde 1 dk civarı açılıyor, i5 11400F sistem 1TB sistemde 1 dk civarı açılıyor. Biraz daha kısada sürebiliyor) HDD varsa hiç düşünmeden yükle gitsin eğer derdin buysa.

Eğer RAM çok kullanıyor dersen o zaman başka Linux dağıtımlarını dene derim (zaten Linux eğer algılarsa ekran kartını direk sürücüyü kuruyor Windows gibi)

Hibrit GPU sistemler muxed ve muxless olmak üzere iki farklı yapıya ayrılır. Modern sistemlerin çok büyük kısmı muxless yapıda ve bu tür GPU'la sadece 3D işlemeye yarıyor, çıkış aygıtı fonksiyonları yok. Eski nesil ve bazı daha kaliteli sistemlerde muxed harici GPU bulunuyor. Muxed GPU bulunan sistemlerde, ekran kartının çıkış aygıtı fonksiyonu da oluyor. Muxed GPU sistemlerdeki erkan kartları ayrıca, BIOS'tan açılıp kapatılabiliyor ya da geçiş (switchable) özelliği etkinleştirilip pasifleştirilebiliyor.

Şu an ki çıktılarda Nvidia GPU listelenmiyor. Eğer sisteminde gerçekten Nvidia GPU varsa ve eski bir sistemse (Nvidia 200 ya da 300 serisi gibi); harici GPU muxed yapıda olabilir. Bu durumda GPU'nun BIOS'tan kapatılmış ya da geçiş özelliğinin pasifleştirilmiş olup olmadığını kontrol etmeyi denersin.

Yaşadığın sorunun dağıtımla bir ilgisi yok.

Hibrit GPU sistemler muxed ve muxless olmak üzere iki farklı yapıya ayrılır. Modern sistemlerin çok büyük kısmı muxless yapıda ve bu tür GPU'la sadece 3D işlemeye yarıyor, çıkış aygıtı fonksiyonları yok. Eski nesil ve bazı daha kaliteli sistemlerde muxed harici GPU bulunuyor. Muxed GPU bulunan sistemlerde, ekran kartının çıkış aygıtı fonksiyonu da oluyor. Muxed GPU sistemlerdeki erkan kartları ayrıca, BIOS'tan açılıp kapatılabiliyor ya da geçiş (switchable) özelliği etkinleştirilip pasifleştirilebiliyor.

Şu an ki çıktılarda Nvidia GPU listelenmiyor. Eğer sisteminde gerçekten Nvidia GPU varsa ve eski bir sistemse (Nvidia 200 ya da 300 serisi gibi); harici GPU muxed yapıda olabilir. Bu durumda GPU'nun BIOS'tan kapatılmış ya da geçiş özelliğinin pasifleştirilmiş olup olmadığını kontrol etmeyi denersin.

Yaşadığın sorunun dağıtımla bir ilgisi yok.
10 yıldır kullandığım laptopum. Geforce 310m gpu var içerisinde. Windows ile sorunsuz kullanabiliyorum.

HDMI ile bağlantıda dahili GPU mu kullanılıyor, kullanılıyorsa 1440p ve üzeri çözünürlüklerde performansı fazlasıyla etkilemez mi?

Muxless sistemlerde HDMI vb. çıkış için de dahili GPU kullanılıyor. Muxless yapıda olanlar için dahi bunun cevabı "etkilemez". Bu tür sistemlerde harici GPU sadece görüntü işler ve işlediği görüntüyü dahili GPU üzerinden aktarır. Zaten bu sebeple çıktılarda 3D Renderer olarak görününür. Dahili GPU'lar genel kullanım için yeterince güçlüdür, bu tür klasik kullanımda yüksek çözünürlük bir sorun çıkarmaz. Yüksek çözünürlük ve 3D işleme bir arada olduğunda, elbette harici GPU gerekir. Harici GPU'nun işlediklerini, dahili üzerinden aktarması bazı durumlarda kısıtlara neden olabilir, ama yüksek işleme gücü gerektiren işlemlerde FPS düşüsü olarak yansıma yapmaz. Bazı basit test uygulamalarında, harici GPU tarafından işlenen görüntünün dahili GPU üzerinden aktarılması sonucu FPS farkları görülebilir, ama gerçek güç isteyen uygulamalarda pratik bir olumsuzluk oluşturmaz.

10 yıldır kullandığım laptopum. Geforce 310m gpu var içerisinde. Windows ile sorunsuz kullanabiliyorum.

Yazdığım hususları kontrol etmeyi denedin mi? BIOS'ta şuna benzer bir kısım var mı diye kontrol et. Varsa, Nvidia Optimus seçeneğini etkinleştir.

76476_0002.jpg

Şunlar gibi bir bölümde olabilir. Bu durumda Swicthable Graphic seçeneğini seçeceksin.

76476_0002.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı