Çözüldü Linux Mint NVIDIA GPU'yu Tanımıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

princehybrid

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar,
ASUS K52jc model laptopuma Linux Mint kurdum. Cihazım Optimus özellikli yani hem Intel dahili grafik birimine hem de NVIDIA GPU'ya sahip. Kurulum esnasında veya sonrasında herhangi bir sorun yaşamadım fakat Mint benim NVIDIA GPU'yu asla tanımıyor. Bu nedenle driverını yükleyemiyorum ve kullanamıyorum. Linux konusunda bilgim olmadığı için 2 gündür internette Sosyal dahil araştırdım ama gerek yabancı gerek yerli kaynaklarda işe yarar bir çözüm bulamadım. Herkes Optimus kaynaklı bu sorunu kabul ediyor ve çözdüğünü ifade ediyor ama nasıl çözüldüğünü kimse doğru düzgün yazmamış. Bu konuyu da hem kandime bir yardım bulmak hem de ileride benimle aynı sorunu yaşayacaklara çözüm olması açısından açıyorum.

Çözüm
BIOS ayarlarını sıfırlayıp, kaydetmeyi deneyebilirsin. Windows'ta açlışan bir aygıt, Linux'ta en azından listelenir, yani sürücüsü olmasa bile lspci ya da lsusb gibi komutlar aygıtları listeler.
Yazdığım hususları kontrol etmeyi denedin mi? BIOS'ta şuna benzer bir kısım var mı diye kontrol et. Varsa, Nvidia Optimus seçeneğini etkinleştir.

Eki Görüntüle 1206259

Şunlar gibi bir bölümde olabilir. Bu durumda Swicthable Graphic seçeneğini seçeceksin.

Eki Görüntüle 1206262
BIOS'u tekrar kontrol ettim. Böyle veya benzer bir seçenek yok.
Ekran kartı gözükmüyor gerçektende ekran kartı Linux üzerinde NVIDIA ile takıştığını biliyordum ama bu kadarını beklemezdim

Tavsiyem ya başka bir Linux dağıtımı yükleyin veya Windows 10 kurun rahatlayın derim.

HDD bile olsa Windows 10 gayet iyi sürelerde açılıyor (bende var 160GB HDD ile E7500 sistemde 1 dk civarı açılıyor, i5 11400F sistem 1TB sistemde 1 dk civarı açılıyor. Biraz daha kısada sürebiliyor) HDD varsa hiç düşünmeden yükle gitsin eğer derdin buysa.

Eğer RAM çok kullanıyor dersen o zaman başka Linux dağıtımlarını dene derim (zaten Linux eğer algılarsa ekran kartını direk sürücüyü kuruyor Windows gibi)
Benim için Windows 10'un en büyük sorunu bellek tüketimi. Zaten 4 GB RAM var, onu da alıp yutuyor. Bu yüzden her şey sinir bozucu derecede yavaş çalışıyor.

BIOS'u tekrar kontrol ettim. Böyle veya benzer bir seçenek yok.

Acpi_call ya da bbswitch benzeri GPU'nun gücünü tam olarak kesebilen bir paket yükledin mi? Şunun çıktısını paylaş.

Kod:
lsmod | egrep "acpi| bbs"  ; dpkg -l | grep bumblebee

Şunu da dipnot olarak ekleyim; bu Geforce 310 M GPU, klasik masaüstü kullanımı için sisteme çok büyük performans farkı sağlamaz. "İllâ Linux kullanıcam" dersen, bu şekilde de devam edebilirsin.

Acpi_call ya da bbswitch benzeri GPU'nun gücünü tam olarak kesebilen bir paket yükledin mi? Şunun çıktısını paylaş.

Kod:
lsmod | egrep "acpi| bbs"  ; dpkg -l | grep bumblebee

Şunu da dipnot olarak ekleyim; bu Geforce 310 M GPU, klasik masaüstü kullanımı için sisteme çok büyük performans farkı sağlamaz. "İllâ Linux kullanıcam" dersen, bu şekilde de devam edebilirsin.
Bu kod herhangi bir çıktı vermiyor.

BIOS ayarlarını sıfırlayıp, kaydetmeyi deneyebilirsin. Windows'ta açlışan bir aygıt, Linux'ta en azından listelenir, yani sürücüsü olmasa bile lspci ya da lsusb gibi komutlar aygıtları listeler.

Çözüm
Arkadaşlar sorun çözüldü. Dün akşam BIOS ayarlarını varsayılana çevirdim. Kaydedip yeniden başlatınca lspci komutu ile kontrol ettim ve Nvidia GPU'nun tanındığını gördüm. Hemen Sistem Yöneticisini açtım ve Nvidia Driverını yükleme akranı geldi. Driver'ı yükledim ve yeniden başlattım.
Yeniden başlatınca Mint'in yeşil logosunun geldiği ekrandan sonra laptop'un ekranı kapandı. Biraz bekledim değişiklik olmayınca yeniden başlattım. Durum yine aynıydı. BIOS ayarlarında değişiklik olduğu için bir sorun oluştu diye düşünüp ufak tefek ayar değişiklikleri yapıp denedim sürekli. Ama yok, ne yaparsam yapayım gelmedi görüntü.
Bugün tekrar oturdum başına. Mint'i kurtarma modunda açayım dedim bari yine olmadı. Ben de son kez deyip tekrar sıfırdan yükledim Mint'i. Yükleme tamamlanınca Nvidia'nın tanındığını gördüm. Ekran ayarlarına girince gerçekte olmayan ikinci bir ekranın aktif olduğunu fark ettim. Bu ikinci ekranı deaktif edip yeniden başlatınca ekranın kapanması vs. olmadı. Yani sanırım bilgisayar önceden login ekranını o sanal ikinci ekranda açık benim laptop ekranını da kapatıyordu.
Sonuç olarak benim durumumda Nvidia GPU'nun Linux Mint tarafından tanınmasını engelleyen şey hala daha ne olduğunu bilmediğim bir BIOS ayarıymış. Güncellemeleri vs. yaptıktan sonra emin olmak için bir oyun testi yaptım. Nvidia GPU devreye giriyor. Gayet rahat kullanabildim. İnşallah ileride OS güncellemesiyle falan tekrar bozulmaz birşeyler.
BIOS konusuna yönelmemi sağlayan @OzgunP ve yardım eden diğer bütün arkadaşlara teşekkürler.
Konu başlığı [ÇÖZÜLDÜ] olarak düzenlenebilir.
Ekleme: Bu arada şu an Linux'a kararlı sürümü yayınlanan Edge kullanıyorum ama Chrome görünüyor. Edge gayet güzel çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı