Linux Mint paket yöneticisi dosyaların boyutu çok büyük

Swind123

Hectopat
Daha fazla  
Bir süre önce Linux Mint dualboot kurdum ancak her başlattığımda Windows geliyordu. BIOS'tan Linux'u açabiliyorum neyse bu bir sorun değil ancak paket yöneticisinden bir şey indirmek istediğimde örneğin Steam 2 GB WhatsApp 1.5GB VLC 1GB gibisinden saçma sapan boyutlu uygulamalarla karşılaştım. WhatsApp'ı indirdim 1 saat sürdü bir de inmesi server seçmeme rağmen ancak katlanılacak işkence değil. Webde araştırma yaptığımda bu dosya paketinin tüm gerekli şeyleri içerdiği bu yüzden büyük olduğuna dair bunun bir çözümü var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süre önce Linux Mint dualboot kurdum ancak her başlattığımda Windows geliyordu. BIOS'tan Linux'u açabiliyorum neyse bu bir sorun değil ancak paket yöneticisinden bir şey indirmek istediğimde örneğin Steam 2 GB WhatsApp 1.5GB VLC 1GB gibisinden saçma sapan boyutlu uygulamalarla karşılaştım. WhatsApp'ı indirdim 1 saat sürdü bir de inmesi server seçmeme rağmen ancak katlanılacak işkence değil. Webde araştırma yaptığımda bu dosya paketinin tüm gerekli şeyleri içerdiği bu yüzden büyük olduğuna dair bunun bir çözümü var mı?

Bir çılgınlık yapıp apt paket yöneticisi kullanabilirsiniz. Steam kuracaksanız flatpak kullanmanız aşırı saçma olur. Sorun devam ederse (bence gereksiz) farklı bir yazılım mağazası (GNOME software vb.) Kullanın.

Flatpack türü sistemlerde oluyor o iş.
Siz paket yöneticisinden düz programı indirirseniz boyutlarının ciddi oranda düşük olduğunu göreceksiniz.

Boot için de şuna bakabilrsiniz: Rehber: GRUB Customizer nasıl kullanılır?

Doğrusu "Flatpak" Ayrıca arkadaş zaten Flatpak paket yöneticisini kullanarak indirmiş.

Hocalarım apt ile inderemedim birkaç sorun oldu ben dualboot değil de diski ayırıp ayrı HDD'ye kurdum oradaki kısma da "/" yazdım belki farklı bir şey yazmam gerekiyordu bilmiyorum bir de sorunun Linux Mint'le bir alakası olabilir mi daha iyi bir OS öneriniz varsa açığım Windows 10 da kalmak 1 sene sonra pek mantıklı olmayacak gibi güncelleme biteceği için.

Hocalarım apt ile inderemedim birkaç sorun oldu ben dualboot değil de diski ayırıp ayrı HDD'ye kurdum oradaki kısma da "/" yazdım belki farklı bir şey yazmam gerekiyordu bilmiyorum bir de sorunun Linux Mint'le bir alakası olabilir mi daha iyi bir OS öneriniz varsa açığım Windows 10 da kalmak 1 sene sonra pek mantıklı olmayacak gibi güncelleme biteceği için.

Sisteminiz nedir?

HP 15-BC017NT 1TB HDD 250GB SSD. SSD'nin içinde Windows 10 sistemim yüklü HDD'nin 200GB'lik bir kısmını Linux Mint'e ayırmıştım HDDem yavaş olmasına rağmen süper çalıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

HP 15-BC017NT 1TB HDD 250GB SSD. SSD'nin içinde Windows 10 sistemim yüklü HDD'nin 200GB'lik bir kısmını Linux Mint'e ayırmıştım hddem yavaş olmasına rağmen süper çalıştığını söylemeden geçemeyeceğim.

Alternatif bir dağıtım arıyorsanız önerilerim:

Zorin OS Core (Pro sürümü paralı ama sadece destek sürümü zaten.)
Fedora.
Pop_os.
MX Linux

Eğer NVIDIA ekran kartınız varsa pop_os kurabilirsiniz, bu dağıtımlardan hoşunuza gideni gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı