Linux Mint'te DirectX nasıl yüklenir?

Wine kurmadan Winetricks'le bir şeyeleri kurmak işe yaramayacaktır. Önce aşağıdaki komutlarla faudio ile ilgili bir depoyu sisteme ekleyin.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:cybermax-dexter/sdl2-backport
sudo apt-get update

Ardından aşağıdaki komutlarla Wine kurulumu yapabilirsiniz. Normalde Wine depoda mevcut, bu komutlar sadece daha güncel sürümü kurmaya yarıyor.

Kod:
sudo add-apt-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ bionic main'
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 76F1A20FF987672F
sudo apt update
sudo apt install --install-recommends winehq-stable

Ardından winetricks ile DirectX'i yeniden kurun. Winetrick ile kurulan doğal kütüphanelerdir, bu kurulmazsa tersine mühendislik ile elde edilmiş olan built-in kütüpheneler kullanılır.

@OzgunP hocam dediklerinizi yaptım ve winecfg yazınca doğal olarak görünüyor hepsi ancak winecfg yazınca şöyle bir hata da çıkıyor:
0034:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0034:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0060:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0060:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0068:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0068:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0070:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0070:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0068:errorle:start_rpcss Failed to start RpcSs service
002c:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
002c:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
00d4:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
00d4:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0024:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.
0024:fixme:font:get_name_record_codepage encoding 20 not handled, platform 1.

Winetricks'le corefonts yüklemeyi deneyin. Bu tür uyarı mesajları bazen gözardı edilebilir türdedir. Siz oyunun öncesine ve sonrasına göre nasıl çalıştığına bakın.

Winetricks'le corefonts yüklemeyi deneyin. Bu tür uyarı mesajları bazen gözardı edilebilir türdedir. Siz oyunun öncesine ve sonrasına göre nasıl çalıştığına bakın.
Uçbirime "winetricks corefonts" yazdım.

Göz ardı edip yükledim Lutris'i ve oyun açıldı sorunsuz bir şekilde fakat oynanamazlığını koruyor oyun. Yazılar da biraz tuhaf görünüyor oyunda. Performans anlamında kazanç hani vardır belki ama dediğim gibi oynamamazlığını sürdüyor malesef ki.

O zaman yapacak pek bir şey yok, çünkü bu seçenekteki betik DirectX 9'u da otomatik yüklüyormuş.

Wine Staging sürümü yükleyince, "Enable CSMT for better graphic performance" ve "Enable VAAPI as backend for DXVA2 GPU Decoding" seçenekleri kullanılabiliyormuş, bunlar daha iyi performans sunabiliyormuş. Lutris içinden Wine sürümü değiştirilebiliyor olabilir. Lutris ile ilgili çok fazla bilgim yok açıkcası.

O zaman yapacak pek bir şey yok, çünkü bu seçenekteki betik DirectX 9'u da otomatik yüklüyormuş.

Wine Staging sürümü yükleyince, "Enable CSMT for better graphic performance" ve "Enable VAAPI as backend for DXVA2 GPU Decoding" seçenekleri kullanılabiliyormuş, bunlar daha iyi performans sunabiliyormuş. Lutris içinden Wine sürümü değiştirilebiliyor olabilir. Lutris ile ilgili çok fazla bilgim yok açıkcası.
Teşekkürler yardımcı olmaya çalıştığınız için ki oldunuz da şimdiye kadar pek çok kez, kısmet değilmiş şimdilik ne yapalım. Bu işlerden bilgili birini biliyorsanız etiketlerseniz sevinirim.

Ben de kendim konuyu öne çıkaracağım ara sıra.

Yeni konular

Geri
Yukarı