Çözüldü Linux Mint'te Firefox takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Fortress Vader
Linux'a yeni geçtim. FireFox'ta özellikle kaydırırken hafif hafif donuyor gibi oluyor. W10'da Edge tarayıcısına girdiğim zaman akıcı bir şekilde kaydırabiliyorum. Bunun sebebi ne olabilir? FireFox harici bir uygulamada kasma hissine rastlamadım.
Sistemim:
i7 6700HQ
960M
8 GB RAM
240 GB SSD

Linux Mint Cinnamon kurdum. 30 GB yer verdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia-465 sürücüsünü kurmayı dener misin? Ardından sistemi yeniden başlat.

Eki Görüntüle 1072828
Bu şekilde yaptım. Birazcık düzeldi gibi, ancak hala hissediliyor.

Bunu mu demek istediniz?
1623964142086-png.1072832.png

Bir de şu performans seçenekleri ne durumda? Önerilen performans ayarları seçeneği ile donanım ivmelendirme seçeneği pasif mi?
Aşağıdaki komutun çıktısını paylaş öncelikle.

Kod:
inxi -SGxx
Kod:
System:
  Host: user-Inspiron-7559 Kernel: 5.4.0-74-generic x86_64 bits: 64
  compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 4.8.6 wm: muffin dm: LightDM
  Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focal
Graphics:
  Device-1: Intel HD Graphics 530 vendor: Dell driver: i915 v: kernel
  bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:191b
  Device-2: NVIDIA GM107M [GeForce GTX 960M] vendor: Dell driver: nouveau
  v: kernel bus ID: 02:00.0 chip ID: 10de:139b
  Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
  resolution: 1920x1080~60Hz
  OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 530 (SKL GT2) v: 4.6 Mesa 20.2.6
  direct render: Yes

Kod:
LC_ALL=C apt update

Önce yukarıdaki komutu çalıştır ve ardından Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia GPU sürücüsünü kurmayı dene. Ardından sistemi yeniden başlat, BIOS ayarlarından secureboot muhakkak kapalı olsun. Masaüstüne ulaşınca panele kendiliğinden eklenen bir gereç göreceksin, bu aktif GPU'yu gösteriyor. Buradan ondemand (hazırda bekle) kipini seç ve ardından oturumu kapat ve yeniden aç. Böylece ondemand kipi etkinleşecek. Şimdi menüden Firefox'u bulup, sağ tıklayarak Nvidia GPU ile açmayı deneyebilirsin. Bu şekilde kullanımda değişilik olup olmadığını gözlemlersin.

Kod:
LC_ALL=C apt update

Önce yukarıdaki komutu çalıştır ve ardından Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia GPU sürücüsünü kurmayı dene. Ardından sistemi yeniden başlat, BIOS ayarlarından secureboot muhakkak kapalı olsun. Masaüstüne ulaşınca panele kendiliğinden eklenen bir gereç göreceksin, bu aktif GPU'yu gösteriyor. Buradan ondemand (hazırda bekle) kipini seç ve ardından oturumu kapat ve yeniden aç. Böylece ondemand kipi etkinleşecek. Şimdi menüden Firefox'u bulup, sağ tıklayarak Nvidia GPU ile açmayı deneyebilirsin. Bu şekilde kullanımda değişilik olup olmadığını gözlemlersin.
Etkin profil:NVIDIA Hazırda-Kal şu anda. Ancak Firefox'u NVIDIA ile nasıl açacağımı anlayamadım. Sağ tık yapıp Birlikte Aç üzerinden baktığımda NVIDIA'yı göremedim.

Geri
Yukarı