Çözüldü Linux Mint'te Firefox takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Fortress Vader
Linux'a yeni geçtim. FireFox'ta özellikle kaydırırken hafif hafif donuyor gibi oluyor. W10'da Edge tarayıcısına girdiğim zaman akıcı bir şekilde kaydırabiliyorum. Bunun sebebi ne olabilir? FireFox harici bir uygulamada kasma hissine rastlamadım.
Sistemim:
i7 6700HQ
960M
8 GB RAM
240 GB SSD

Linux Mint Cinnamon kurdum. 30 GB yer verdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia-465 sürücüsünü kurmayı dener misin? Ardından sistemi yeniden başlat.

Eki Görüntüle 1072828
Bu şekilde yaptım. Birazcık düzeldi gibi, ancak hala hissediliyor.

Bunu mu demek istediniz?
1623964142086-png.1072832.png

Bir de şu performans seçenekleri ne durumda? Önerilen performans ayarları seçeneği ile donanım ivmelendirme seçeneği pasif mi?
Maalesef Chrome'da da aynı sorun var. Birazcık daha stabil ancak gözle fark ediliyor hala.
Bence sorun Distro kaynaklı o zaman. Bende de oldu çünkü aynısı Mint'de. Belki çözümü vardır ama bilemiyorum bende araştırmıştım o zaman bulamamıştım. @OzgunP arkadaşımız çözer belki. Olmadı farklı bir Distro denersiniz.

Bence sorun Distro kaynaklı o zaman. Bende de oldu çünkü aynısı Mint'de.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen her dağıtım için, yukarıdaki benzer bir sürü bağlantı bulunabilir! Bu Firefox lag sorunu dağıtım ve masaüstü ortamı bağımsız görülebiliyor.

TLP started in AC mode (manual). Bu cevap geldi koddan sonra. Ne yapmalıyım

Bir şey yapmana gerek yok aslında. Eğer işe yaramadıysa, şu komutu çalıştır.

Kod:
sudo xed /etc/tlp.conf

Bu şekilde TLP'nin yapılandırma dosyası açılacak. Şu satırı bul ve önündeki # işaretini sil ve powersave yazan yere performance yazıp dosyayı kaydet.

Kod:
#CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC=powersave

Yani satır aşağıdaki gibi görünecek.

Kod:
CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC=performance

Ardından aşağıdaki komutları çalıştırman yeterli.

Kod:
sudo tlp bat
sudo tlp ac

Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.

Eğer sorun çözülmezse, aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp sistemini yeniden başlatmayı denersin. Bu komutlar Nvidia GPU Prime Sync özelliğini etkinleştiriyor. Nvidia GPU ile hem yırtılma sorununu çözüyor hem de sha akıcı kullanıma olanak sağlıyor.

sudo touch /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf; echo 'options nvidia-drm modeset=1' | sudo tee /etc/modprobe.d/nvidia-drm-nomodeset.conf
sudo sudo update-initramfs -u

Komutları aşağıdaki şekilde düzelttim, yukarıdaki şekilde satırlar tam anlaşılmıyordu.

Kod:
sudo touch /etc/modprobe.d/zz-nvidia-modeset.conf; echo 'options nvidia-drm modeset=1' | sudo tee /etc/modprobe.d/nvidia-drm-nomodeset.conf
Kod:

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hemen her dağıtım için, yukarıdaki benzer bir sürü bağlantı bulunabilir! Bu Firefox lag sorunu dağıtım ve masaüstü ortamı bağımsız görülebiliyor.

Bir şey yapmana gerek yok aslında. Eğer işe yaramadıysa, şu komutu çalıştır.

Kod:
sudo xed /etc/tlp.conf

Bu şekilde TLP'nin yapılandırma dosyası açılacak. Şu satırı bul ve önündeki # işaretini sil ve powersave yazan yere performance yazıp dosyayı kaydet.

Kod:
#CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC=powersave

Yani satır aşağıdaki gibi görünecek.

Kod:
CPU_SCALING_GOVERNOR_ON_AC=performance

Ardından aşağıdaki komutları çalıştırman yeterli.

Kod:
sudo tlp bat
sudo tlp ac

Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.

Eğer sorun çözülmezse, aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştırıp sistemini yeniden başlatmayı denersin. Bu komutlar Nvidia GPU Prime Sync özelliğini etkinleştiriyor. Nvidia GPU ile hem yırtılma sorununu çözüyor hem de sha akıcı kullanıma olanak sağlıyor.

Komutları aşağıdaki şekilde düzelttim, yukarıdaki şekilde satırlar tam anlaşılmıyordu.

Kod:
Kod:
Dediğiniz şekilde yaptım. Ancak sorun hala devam ediyor.

Bir de modesetting yerine intel modülünü deneyebilirsin SNA hızlandırmayla.

Arkadaş yeni, nasıl deneyecek göstermeden?

Ondemand yerine doğrudan NVIDIA GPU'yu etkinleştirmeyi dener misin? GPU değişikliğini paneldeki gereçten yapıp oturumu kapatıp açacaksın. Böylece tüm sistem NVIDIA GPU tarafından işlenecek.

Olmazsa bahsedilen şekilde klasik Intel sürücüsü için bir yapılandırma oluştururuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ondemand yerine doğrudan Nvidia GPU'yu etkinleştirmeyi dener misin? Olmazsa bahsedilen şekilde, klasik intel sürücüsü için bir yapılandırma oluştururuz.
Sanırsam bu sorunu çözdü. Ancak yine de hafif bir kasma var gibi. Kafayı mı yiyorum anlamadım. Daha akıcı olması için yapabileceğimiz farklı bir ayar var mı? Öyle bir ayar yoksa bu şekilde kullanacağım. Teşekkür ederim.

İşlemci de performans kipinde çalışıyor. Sorun kaydırma sırasında oluşuyorsa, şunları da uygulamayı deneyebilirsin. Firefox/Tweaks - ArchWiki

Şimdi Intel GPU açıkken kullanılabilecek bir yapılandırma dosyası oluşturmayı deneyelim. Bunun için aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştır.

Kod:
sudo xed /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf

Açılan metin düzenleyiciye aşağıdaki satırları kopyalayıp yapıştır ve dosyayı kaydet.

Kod:
Section "OutputClass"
    Identifier "intel"
    MatchDriver "i915"
    Driver "intel"
    Option "TearFree" "true"
EndSection

Sonra paneldeki gereçten Intel GPU'yu seç, ama ardından oturumu kapatıp açmak yerine sistemi yeniden başlat. Sistemi yeniden başlatınca paneldeki gereçten Intel GPU'nun seçili olup olmadığını kontrol edersin. Intel GPU seçili gösteriliyorsa, Firefox'u bir de bu şekilde denersin.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra, bir de aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -Gxx

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı