Çözüldü Linux Mint'te Firefox takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Fortress Vader
Linux'a yeni geçtim. FireFox'ta özellikle kaydırırken hafif hafif donuyor gibi oluyor. W10'da Edge tarayıcısına girdiğim zaman akıcı bir şekilde kaydırabiliyorum. Bunun sebebi ne olabilir? FireFox harici bir uygulamada kasma hissine rastlamadım.
Sistemim:
i7 6700HQ
960M
8 GB RAM
240 GB SSD

Linux Mint Cinnamon kurdum. 30 GB yer verdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia-465 sürücüsünü kurmayı dener misin? Ardından sistemi yeniden başlat.

Eki Görüntüle 1072828
Bu şekilde yaptım. Birazcık düzeldi gibi, ancak hala hissediliyor.

Bunu mu demek istediniz?
1623964142086-png.1072832.png

Bir de şu performans seçenekleri ne durumda? Önerilen performans ayarları seçeneği ile donanım ivmelendirme seçeneği pasif mi?
İşlemci de performans kipinde çalışıyor. Sorun kaydırma sırasında oluşuyorsa, şunları da uygulamayı deneyebilirsin. Firefox/Tweaks - ArchWiki

Şimdi Intel GPU açıkken kullanılabilecek bir yapılandırma dosyası oluşturmayı deneyelim. Bunun için aşağıdaki komutları uçbirimde çalıştır.

Kod:
sudo xed /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf

Açılan metin düzenleyiciye aşağıdaki satırları kopyalayıp yapıştır ve dosyayı kaydet.

Kod:
Section "OutputClass"
    Identifier "intel"
    MatchDriver "i915"
    Driver "intel"
    Option "TearFree" "true"
EndSection

Sonra paneldeki gereçten Intel GPU'yu seç, ama ardından oturumu kapatıp açmak yerine sistemi yeniden başlat. Sistemi yeniden başlatınca paneldeki gereçten Intel GPU'nun seçili olup olmadığını kontrol edersin. Intel GPU seçili gösteriliyorsa, Firefox'u bir de bu şekilde denersin.

Sistemi yeniden başlattıktan sonra, bir de aşağıdaki komutun çıktısını paylaşırsın.

Kod:
inxi -Gxx
Hocam yeniden başlattıktan sonra böyle bir uyarı geldi. Nasıl bir yol izlemem gerek?
1624026200825.png

Graphics: Device-1: Intel HD Graphics 530 vendor: Dell driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:191b Device-2: NVIDIA GM107M [GeForce GTX 960M] vendor: Dell driver: N/A bus ID: 02:00.0 chip ID: 10de:139b Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: intel unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1920x1080~60Hz OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 530 (SKL GT2) v: 4.6 Mesa 20.2.6 direct render: Yes
prime-select query
intel

1624026704122.png

Buna ne diyeyim?

Bir de Intel GPU için UXA hızlandırmayı deneyelim. Bunun için aşağıdaki komutla çalıştır yine, daha önce düzenlediğimiz dosya açılacak.

Kod:
sudo xed /usr/share/X11/xorg.conf.d/10-intel.conf

Dosya içeriğini silip aşağıdaki satırları yapıştır içine ve dosyayı kaydet.

Kod:
Section "OutputClass"
    Identifier "intel"
    MatchDriver "i915"
    Driver "intel"
    Option  "AccelMethod"  "uxa"
EndSection

Ardından CTRL+ALT+BACKSPACE (GERİ) tuşlarına birlikte, böylece X yeniden başlatılacak. Bu esnada açık dosyan olması, çünkü oturum da yeniden başlatılacak.

Bir de sudo tlp ac komutuyla, CPU performans kipinin etkin olduğundan emin ol.

Kod:
Section "OutputClass"
Identifier "intel"
MatchDriver "i915"
Driver "intel"
Option "AccelMethod" "uxa"
EndSection
Bunu yazıp kaydettikten sonra terminalde böyle bir yazı çıktı. Normal mi?
** (xed:5578): WARNING **: 17:51:42.188: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::xed-spell-language ataması desteklenmiyor ** (xed:5578): WARNING **: 17:51:42.188: Set document metadata failed: Öznitelik metadata::xed-encoding ataması desteklenmiyor

Geri
Yukarı