Çözüldü Linux Mint'te Firefox takılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
5
Yer
Fortress Vader
Linux'a yeni geçtim. FireFox'ta özellikle kaydırırken hafif hafif donuyor gibi oluyor. W10'da Edge tarayıcısına girdiğim zaman akıcı bir şekilde kaydırabiliyorum. Bunun sebebi ne olabilir? FireFox harici bir uygulamada kasma hissine rastlamadım.
Sistemim:
i7 6700HQ
960M
8 GB RAM
240 GB SSD

Linux Mint Cinnamon kurdum. 30 GB yer verdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sürücü Yöneticisini açıp Nvidia-465 sürücüsünü kurmayı dener misin? Ardından sistemi yeniden başlat.

Eki Görüntüle 1072828
Bu şekilde yaptım. Birazcık düzeldi gibi, ancak hala hissediliyor.

Bunu mu demek istediniz?
1623964142086-png.1072832.png

Bir de şu performans seçenekleri ne durumda? Önerilen performans ayarları seçeneği ile donanım ivmelendirme seçeneği pasif mi?
Ardından CTRL+ALT+BACKSPACE (GERİ) tuşlarına birlikte, böylece X yeniden başlatılacak. Bu esnada açık dosyan olması, çünkü oturum da yeniden başlatılacak.
Hocam bu adımdan sonra masaüstü böyle oldu:
1624028765585.png

Bir de sudo tlp ac komutuyla, CPU performans kipinin etkin olduğundan emin ol.
TLP started in AC mode (manual). Böyle diyor hocam.

Şu mesajdaki düzenlemeye geri dön bakalım (böylece masaüstündeki sorun çözülecek). Çözüldü: Linux Mint'te Firefox takılıyor

Ardından CTRL+ALT+BACKSPACE ile X'i yeniden başlatırsın.

Masaüstüne ulaşınca Sistem Ayarlarından, Genel bölümünü aç ve Vsync metodu olarak Fallback seçeneğini seçip, Tam ekran pencereler için compositing kapatma özelliğini etkinleştir. Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.

Son düzenleme:
Şu mesajdaki düzenlemeye geri dön bakalım (böylece masaüstündeki sorun çözülecek). Çözüldü: Linux Mint'te Firefox takılıyor

Ardından CTRL+ALT+BACKSPACE ile X'i yeniden başlatırsın.

Masaüstüne ulaşınca Sistem Ayarlarından, Genel bölümünü aç ve Vsync metodu olarak Fallback seçeneğini seçip, Tam ekran pencereler için compositing kapatma özelliğini etkinleştir. Bu şekilde sonucu gözlemle bakalım.
Masaüstü düzeldi. Ancak eskiden olan şu buton kayboldu.
1624031972991.png

Firefox düzelmedi :(

Masaüstü düzeldi. Ancak eskiden olan şu buton kayboldu.

Yaptığımız işlemlerin bununla bir ilgisi yok, bu tamamen temayla alakalı. Temayı yeniden etkinleştirmeyi dene.

Firefox'u kapatıp aşağıdaki komutla uçbirimden açmayı dene bakalım.

Kod:
(MOZ_X11_EGL=1 firefox &)

Bir de şunları yapmış mıydın (about:config ile açılan kısımdan yapılacak)? Firefox/Tweaks - ArchWiki

Yaptığımız işlemlerin bununla bir ilgisi yok, bu tamamen temayla alakalı. Temayı yeniden etkinleştirmeyi dene.

Firefox'u kapatıp aşağıdaki komutla uçbirimden açmayı dene bakalım.

Kod:
(MOZ_X11_EGL=1 firefox &)

Bir de şunları yapmış mıydın (about:config ile açılan kısımdan yapılacak)? Firefox/Tweaks - ArchWiki
Ayarları yaptım. Smooth scrollingi kapattığı için daha kötü duruyor. O yüzden o da işe yaramadı. Terminal üzerinden de açtım. İşe yaramadı.

Şuradan Waterfox Classic sürümü indirmeyi dener misin? Waterfox - Download - Free & Open Web Browser

Özellikle Klasik sürümü indirip dene bakalım. İndirdiğin arşivi çıkartıp, içindeki waterfox dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsin.

Bir kaç öneri daha var aklımda, Mesa kütüphanelerini güncelleme, Xanmod çekirdek kurulumu, Nvidia sürücüsü sürüm değiştirme vb. gibi.

Şuradan Waterfox Classic sürümü indirmeyi dener misin? Waterfox - Download - Free & Open Web Browser

Özellikle Klasik sürümü indirip dene bakalım. İndirdiğin arşivi çıkartıp, içindeki waterfox dosyasına çift tıklayarak çalıştırabilirsin.

Bir kaç öneri daha var aklımda, Mesa kütüphanelerini güncelleme, Xanmod çekirdek kurulumu, Nvidia sürücüsü sürüm değiştirme vb. gibi.
Hocam bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra sol tuşu kullanılamaz hale geldi. Linux fena halde kasıyordu. Klasörler yarı saydamdı. Bu durumdan sonra tekrardan yeniden başlattım. Sol tuş hala çalışmıyor. W10 üzerinden yazıyorum şu anda. Nasıl bir yol izlemem gerek?

Geri
Yukarı