Linux Mint'ten MX Linux'ta geçilir mi?

giovanni3453

Picopat
Linux Mint kullanıyorum da biraz hantal geliyor. Bana sizce onun yerine MX Linux kullanılır mı? Ya da önerebileceğiniz başka bir dağıtım var mı Debian/Ubuntu tabanlı?

Mint'in hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Belki cinnamon hantal gelmiştir.

Son düzenleme:
3 sene MX Linux kullandım. Çok memnun kaldım. Tools falan işinizi epey kolaylaştırır.
Tek bir sorun vardı. Kurulum sırasında konuumu Türkiye yaparsanız sistemi terminalden güncelleyemiyordunuz. Fetched kısmında takılıyordu. Konumu Amerika yapınca sorun olmuyor.
18, 19 ve 21 sürümlerinde vardı bu sorun. 23'ü henüz denemedim. Forumlarına birkaç kez yazmıştım. Belki çözmüşlerdir. Aklınızda bulunsun.
Bunun dışında mükemmel dir dağıtımdır, tavsiye ederim.

3 sene MX Linux kullandım. Çok memnun kaldım. Tools falan işinizi epey kolaylaştırır.
Tek bir sorun vardı. Kurulum sırasında konuumu Türkiye yaparsanız sistemi terminalden güncelleyemiyordunuz. Fetched kısmında takılıyordu. Konumu Amerika yapınca sorun olmuyor.
18, 19 ve 21 sürümlerinde vardı bu sorun. 23'ü henüz denemedim. Forumlarına birkaç kez yazmıştım. Belki çözmüşlerdir. Aklınızda bulunsun.
Bunun dışında mükemmeldir dağıtımdır, tavsiye ederim.

Şu an o sorun yok yeni kurdum ve güncelledim eskiden bende aynı sorunu yaşıyordum şimdi tekrar fluxbox olarak kurdum sence Linux Mint'e göre tercih edilebilir mi? Linux Mint bayağı kasıyor normal Xfce de olmasına rağmen o yüzden fluxbox olarak MX geçtim genel olarak deneyimlerini ve dağıtım hakkındaki çıkarımlarından bahsedersen güzel olurdu dağıtıma ısınmaya çalışıyorum şu an.

Mint'in hangi sürümünü kullanıyorsunuz? Belki cinnamon hantal gelmiştir.

Xfce olarak şu anki mevcut sürümü kullanıyordum.

@giovanni3453 Mint'in kasmasının sebebi Ubuntu forku olması. Sevenler kızmasın ama Ubuntu ağır ve hantal bir dağıtım. Mint fena değil de bir yere kadar hafifletebilmişler.
MX'e gelecek olursam XFCE sürümü fluxbox'tan daha az kaynak tüketir. htop üzerinden kontrol edebilirsin. Taskbar yan gelir Tweaks aracıyla kolayca düzeltebilirsin. Aynı zamanda Tweaks kısmında ekran yırılmalarını düzeltmen için de araç var.
Grub ekrarındaki yazıları sevmiyorsan kapatmak için araç var, (ama kapatmanı tavsiye etmem, sistemde bir hata vs olursa görmek için önemli ) aynı araç üzerinden grub geri sayımını arttırabilir veya azaltabilirsin ve grub temasını değiştirebilirsin.
Kendi USB biçimlendirme ve yazma araçları var, işini epey kolaylaştırır. En sevdiğim araçlardan biri; var olan uygulamaların ve özelleştirmelerinle birlikte sistemini ISO olarak kaydetmeni sağlayan araç, bildiğim kadarıyla başka bir dağıtımda yok.
Nvidia kullanıyorsan kapalı kaynak sürücüleri yüklemeni sağlayan bir araç var. Hizmetleri yönetip istediğini devre dışı bırakmanı sağlayan bir araç var. Terminal'i özelleştirip yeni kısayollar eklemeni sağlayacak bir araç var. Varsayılan olarak gelen Widget'ı (Conky) sevmediysen özelleştirip veya kapatmanı sağlayan bir araç var. Aynı zamanda farklı conky'ler seçmeni sağlayan başka bir araç var. (bunlar neden tek bir araç değil bilmiyorum) Kendi Cleaner aracı var. vs. Daha birçok araç var, onları da kendin keşfedersin. İlk aklıma gelenler bunlar.
Varsayılan olarak gelen tema dışında birçok tema seçeneği var, bunları beğenmediysen ve değişik bir şey arıyorsan "Sweet Dark" temasını tavsiye ederim. Nasıl tema ekleyip değiştireceğini bilmiyorsan konusunu aç, beni etiketle yardımcı olurum.
Kendi mağazasının dışında bildiğimiz Synaptic'te var. Aynı zamanda kendi mağazasından Flatpak paketlerine de erişebilirsin. Mağaza görünüm olarak eski gibi görünüyor ama idare et, sadece görünümü öyle ama aradığın herşeyi bulursun.
Bu dağıtımla ilgili en sevdiğim şey de bu kadar aracı ve özelliği bu kadar hafif bir ortamda sunması. Bu açıdan şuan için rakibi yok. Bunun kadar hafif dağıtımlar vardır ama hem bu kadar özellik sunup hem de bu kadar hafif olan başka bir dağıtım yok.
Başka merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz. Hem siz hem diğer kullanacak arkadaşlar güle güle kullansın.

Son düzenleme:
@giovanni3453 Mint'in kasmasının sebebi Ubuntu forku olması. Sevenler kızmasın ama Ubuntu ağır ve hantal bir dağıtım. Mint fena değil de bir yere kadar hafifletebilmişler.
MX'e gelecek olursam Xfce sürümü Fluxbox'tan daha az kaynak tüketir. Htop üzerinden kontrol edebilirsin. Taskbar yan gelir tweaks aracıyla kolayca düzeltebilirsin. Aynı zamanda tweaks kısmında ekran yırılmalarını düzeltmen için de araç var.
GRUB ekrarındaki yazıları sevmiyorsan kapatmak için araç var, (ama kapatmanı tavsiye etmem, sistemde bir hata vs olursa görmek için önemli ) aynı araç üzerinden GRUB geri sayımını arttırabilir veya azaltabilirsin ve GRUB temasını değiştirebilirsin.
Kendi USB biçimlendirme ve yazma araçları var, işini epey kolaylaştırır. En sevdiğim araçlardan biri; var olan uygulamaların ve özelleştirmelerinle birlikte sistemini ISO olarak kaydetmeni sağlayan araç, bildiğim kadarıyla başka bir dağıtımda yok.
NVIDIA kullanıyorsan kapalı kaynak sürücüleri yüklemeni sağlayan bir araç var. Hizmetleri yönetip istediğini devre dışı bırakmanı sağlayan bir araç var. Terminal'i özelleştirip yeni kısayollar eklemeni sağlayacak bir araç var. Varsayılan olarak gelen Widget'ı (conky) sevmediysen özelleştirip veya kapatmanı sağlayan bir araç var. Aynı zamanda farklı Conky'ler seçmeni sağlayan başka bir araç var. (bunlar neden tek bir araç değil bilmiyorum) kendi cleaner aracı var. vs. daha birçok araç var, onları da kendin keşfedersin. İlk aklıma gelenler bunlar.
Varsayılan olarak gelen tema dışında birçok tema seçeneği var, bunları beğenmediysen ve değişik bir şey arıyorsan "sweet Dark" temasını tavsiye ederim. Nasıl tema ekleyip değiştireceğini bilmiyorsan konusunu aç, beni etiketle yardımcı olurum.
Kendi mağazasının dışında bildiğimiz Synaptic'te var. Aynı zamanda kendi mağazasından flatpak paketlerine de erişebilirsin. Mağaza görünüm olarak eski gibi görünüyor ama idare et, sadece görünümü öyle ama aradığın her şeyi bulursun.
Bu dağıtımla ilgili en sevdiğim şey de bu kadar aracı ve özelliği bu kadar hafif bir ortamda sunması. Bu açıdan şu an için rakibi yok. Bunun kadar hafif dağıtımlar vardır ama hem bu kadar özellik sunup hem de bu kadar hafif olan başka bir dağıtım yok.
Başka merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz. Hem siz hem diğer kullanacak arkadaşlar güle güle kullansın.

O zaman Xfce olarak kullanayım peki bu dağıtımın desteği nasıldır? Yani arkasında dağıtımı geliştiren ve destekleyen büyük bir topluluk var gibi değil mi? Yoksa bu kadar çok özellik ekleyip bu kadar hafif olamazdı. Son olarak sence şu an Debian yerine kullanılması hakkında ne düşünüyorsun?

Buyuk ihtimalle depo adresini Turkiye olarak degistirdiginden dolayi sorun oluyor. Turkiye depolarina cogu zaman zaten erisim sorunu yasaniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı