Linux mu Windows mu macOS mu?

Hangi İşletim Sistemi

• Oy verenlerin toplamı
    135
HDD kullanıyor olabilirsin. SSD ve C2D gibi aşırı eski olmayan bir PC'de Windows kasmaz. Ya da bir ihtimal donanımlarından biri sorunlu 3. parti Windows sürücüsü kullanıyor ve bu sistemi kararsız hale getiriyor olabilir.
Bayağıdır SSD kullanıyorum, fakat HDD'de de denemiştim zamanında, bir fark yapar mı diye.
Hatta GNU/Linux'a geri dönme sebebimden biriydi bu Windows 10'un aşırı yavaş olması. İlk başta hızdan dolayı geçtim.

Şu anda olan yeni sistemimde iki işletim sistemi de aşırı yavaş çalışmıyor, fakat GNU/Linux Windows'tan açık ara daha hızlı. Her şey çok daha hızlı oluyor, sanki Windows'a dönünce bilgisayarım eskimiş gibi hissediyorum. Garip bir his.

Bayağıdır SSD kullanıyorum, fakat HDD'de de denemiştim zamanında, bir fark yapar mı diye.
Hatta GNU/Linux'a geri dönme sebebimden biriydi bu Windows 10'un aşırı yavaş olması. İlk başta hızdan dolayı geçtim.

Şu anda olan yeni sistemimde iki işletim sistemi de aşırı yavaş çalışmıyor, fakat GNU/Linux Windows'tan açık ara daha hızlı. Her şey çok daha hızlı oluyor, sanki Windows'a dönünce bilgisayarım eskimiş gibi hissediyorum. Garip bir his.

Belki de Windows'a çok fazla program yüklüdür. Ona ta en başından değindim zaten. Yükledikçe ağırlaşır performans 2 katına kadar düşebilir. O yüzden cidden ihtiyacım olmayan hiç bir programı yüklemiyorum. Kusursuz OS yok ama bana göre en sorunsuzu Windows tabii kullanım şekli de çok önemli. En yaygın işletim sisteminde çok fazla zararlı yazılım olur bunlardan bilinçli kullanıcı olarak kaçınmak falan yani her şeyi yüklememek önemli. Bunları esas sorun olarak görüyorsanız kullanmazsınız ama bence sırf bunlar yüzünden alternatif platforma geçmeye değmez.

Belki de Windows'a çok fazla program yüklüdür. Ona ta en başından değindim zaten. Yükledikçe ağırlaşır performans 2 katına kadar düşebilir. O yüzden cidden ihtiyacım olmayan hiçbir programı yüklemiyorum.
Bunun olma ihtimalini bildiğimden dolayı Windows'u yeni kurup denemiştim. Zaten çok program kullanan biri değilim.

Bunları esas sorun olarak görüyorsanız kullanmazsınız ama bence sırf bunlar yüzünden alternatif platforma geçmeye değmez.
Kimse bundan dolayı GNU/Linux'a geçmiyor zaten.

GNU/Linux'a geçen özgür yazılım, gizliliğe önem veren, Windows'tan daha stabil ve daha hafif olduğundan dolayı geçiyor genellikle. Tabii ki özelleştirme için geçen bir kitle de bulunuyor.

Sizin mesela Linux'de tek satır kodunuz var mı? Linux'ü siz mi ürettiniz? Çekirdeğine bir katkınız oldu mu? Linux'ün çöp ve berbat bir şey olmasından siz mi sorumlusunuz? Bu ne şiddet ne celal diyorum.
Kendi Linux distroma sahibim. Neredeyse her gün özgür yazılıma kod bakımından ve insanlara yardımda bulunuyorum.

Çekirdeğe yardımım da bir gün olacak inşallah, fakat şu anlık yok. Linux'a contribute edecek kadar kernel development bilmiyorum, fakat bu konuda gittikçe kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Peki sen ne yaptın? NT'de tek satır kodun var mı? NT'yi sen mi ürettin? Çekirdeğine bir katkın oldu mu? Windows'un çöp ve berbat bir şey olmasından sen mi sorumlusun? Bu şiddet ne celal diyorum.

Ayrıca bu Linux diye gezen ve fanlığını yapan çoğu kişi 100 kişiden 90 tanesi diyeyim, en fazla 1 ay kullanıp Windows'a geri dönüyor. Bu hemen hemen hiç değişmiyor. Sadece 9 tanesi Dual boot kullanırken tek sistem olarak kullanan 100 kişide 1 kişi oluyor.
Senin aksine objektif yaklaşmaya çalışıyorum. Sunduğun argümanlarda kanıt ve mantık yok.

Şahsen ben şu anda BSD'de daha memnunum, birkaç sebepten dolayı GNU/Linux'ta kalıyorum.

Kendi Linux distroma sahibim. Neredeyse her gün özgür yazılıma kod bakımından ve insanlara yardımda bulunuyorum.

Çekirdeğe yardımım da bir gün olacak inşallah, fakat şu anlık yok. Linux'a contribute edecek kadar kernel development bilmiyorum, fakat bu konuda gittikçe kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Peki sen ne yaptın? NT'de tek satır kodun var mı? NT'yi sen mi ürettin? Çekirdeğine bir katkın oldu mu? Windows'un çöp ve berbat bir şey olmasından sen mi sorumlusun? Bu şiddet ne celal diyorum.

Bir gün çekirdeğe yardımın olur umarım yalnız bu ay çekirdeği değil tabii 🤣

Ben senin gibi sinirlenmiyorum ki Windows'a istersen 1000 kez çöp diyebilirsin ben seviyorum ve memnunum.

Windows yüzde 85'in tercihi ayrıca senin babanın maaşını bile ATM'de Windows makine verir. Sen BSD'ye devam et. Parayı bulunca Mac sever olursun ama bütçe şimdilik kısıtlı sanırım.

Ben senin gibi sinirlenmiyorum ki Windows'a istersen 1000 kez çöp diyebilirsin ben seviyorum ve memnunum.
Sinirlendiğim halim bu değil. Technopat Sosyal'de sadece bir kez sinirlendiğim olmuştur.

Burada X işletim sisteminin kötü yanlarını yazınca millet saldırıya geçiyor.
"Çöp" demek kötü bir yan değil, hiçbir zaman da olmadı bu arada.

Windows yüzde 85'in tercihi ayrıca senin babanın maaşını bile ATM'de Windows makine verir. Sen BSD'ye devam et. Parayı bulunca Mac sever olursun ama bütçe şimdilik kısıtlı sanırım.
Aldığım bilgisayarın fiyatı ile rahatlıkla bir M1 Mac alabilirdim, para sıkıntım yok Allah'a şükür.
Windows'un nerede kullanıldığı beni ilgilendirmez, konumuz da bu değil. O ATM'yi yapanın seçimi.

İsterse herkesin tercihi olsun, kullanım yüzdesi ile işletim sistemi karşılaştırılmaz.

Sinirlendiğim halim bu değil. Technopat Sosyal'de bir kez sinirlendiğim olmuştur.

"Çöp" demek kötü bir yan değil, hiçbir zaman da olmadı bu arada.

Aldığım bilgisayarın fiyatı ile rahatlıkla bir M1 Mac alabilirdim, para sıkıntım yok Allah'a şükür.
Windows'un nerede kullanıldığı beni ilgilendirmez, konumuz da bu değil. O ATM'yi yapanın seçimi.

İsterse herkesin tercihi olsun, kullanım yüzdesi ile işletim sistemi karşılaştırılmaz.

Yani tüm desktop bilgisayar kullananlar gidip o şahane Linux'u yüklemeyi akıl edemiyorlar? Sen yüzde 85'den akıllısın o zaman. Ya da sence hiç duymadılar? Eğer reklam yapılmadığından bilinmiyorsa yüzde 90 sunucuya ne diyeceksin? Öyle sağlam çöp ki (Desktop OS olarak) kimse kullanmıyor işte.

Yani tüm desktop bilgisayar kullananlar gidip o şahane Linux'u yüklemeyi akıl edemiyorlar? Sen yüzde 85'den akıllısın o zaman. Ya da sence hiç duymadılar? Eğer reklam yapılmadığından bilinmiyorsa yüzde 90 sunucuya ne diyeceksin? Öyle sağlam çöp ki (desktop OS olarak) kimse kullanmıyor işte.
Alışkanlık, Linux distrolarının reklamlarının yapılmaması, çoğu bilgisayarda hazır Windows gelmesi gerçeği Linux'un marketsharesinin Windows'tan daha düşük olma sebeplerinden birkaçıdır. Sebeplerinde "çöp" olması yoktur, bir işletim sistemini yapıp yaygınlaştırmak iki apayrı bir iştir.

İsterseniz dünyanın en iyi işletim sistemini yapın, doğru düzgün reklamı yapılmazsa, insanlar bu işletim sistemine alışmazsa, bilgisayarlarda bu işletim sistemi hazır gelmezse kullanım oranı az olur. Linux'ta da bu problem mevcut.

Sunucu konusunda Red Hat, SUSE gibi firmalar şirketlere gerekli avantajları açıkça gösteriyor zaten. Bir şirketin bir işletim sistemini kullanması için reklama da ihtiyacı olmadığını ekleyeyim.

Alışkanlık, Linux distrolarının reklamlarının yapılmaması, çoğu bilgisayarda hazır Windows gelmesi gerçeği Linux'un marketsharesinin Windows'tan daha düşük olma sebeplerinden birkaçıdır. Sebeplerinde "çöp" olması yoktur, bir işletim sistemini yapıp yaygınlaştırmak iki apayrı bir iştir.

İsterseniz dünyanın en iyi işletim sistemini yapın, doğru düzgün reklamı yapılmazsa, insanlar bu işletim sistemine alışmazsa, bilgisayarlarda bu işletim sistemi hazır gelmezse kullanım oranı az olur. Linux'ta da bu problem mevcut.

Peki sence donanım üreticileri neden Linux yüklü bilgisayar satmıyorlar? Bak lisans ücreti de yok. Böylelikle bilgisayarın fiyatı da şişmez. Ön yüklü Windows'dan 3 kar ediyorlarsa, ucuz Linux'lü bilgisayar satıp 5 kar ederler. Adamlar sürümden daha çok kazanırlar. Peki neden Linux yükleyip satmıyorlar? Sakın insanlar Linux'lü bilgisayarları tercih etmiyor olmasın? Mesela Linux yüklenmiş laptoplar da var. Fakat bunlar yaygınlaşmıyor? Neden acaba?

Ben sana Linux'e alışılamama sebebini de söyleyeyim. Desktop OS olarak o kadar berbat ve kullanımı o denli zor ki, ben bile kullanabildiğim halde, üşendiğim için o saçmalığa gelemiyorum.

Linux'ün tam olması gerektiği gibi pratik bir versiyonu var (BSD hibrit çekirdeği ile) onun da kullanım oranı sadece %10. Haydi Apple donanım biraz pahalı ondan diyelim yine de %30 falan olması gerekirdi.

Sebep: Windows her ikisinden de oldukça üstün ve her yönden avantajlı. Gerçek bence kesinlikle budur.

Yeni konular

Geri
Yukarı