Linux nasıl kurulur?

Paul Walker

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Ben dün Mint'i denemeye çalıştım boot ettim ama bitince tekrar yapma tuşu geldi (deneyecektim) her neyse kurdum diyelim bu Dual boot nasıl işliyor? Linux'u seçtiğim zaman oyunlari Linux üstünden ki calistiracagim? Steam vs. nasıl oluyor? Oyunlar D diskinde bu ne fark edecek detaylı anlatır mısınız?

Ben dün Mint'i denemeye çalıştım boot ettim ama bitince tekrar yapma tuşu geldi (deneyecektim) her neyse kurdum diyelim bu Dual boot nasıl işliyor? Linux'u seçtiğim zaman oyunlari Linux üstünden ki calistiracagim? Steam vs. nasıl oluyor? Oyunlar D diskinde bu ne fark edecek detaylı anlatır mısınız?

Her açılışta sana hangi işletim sistemine girmek istediğini soruyor.

1-hocam Dual boot olayında bir bilgisayarda iki işletim sistemi olmasına Dual boot deriz ve aralarında kolayca geçiş yapabilirsiniz.
2-oyunlar için Steam'in proton adında geliştirdi program var bu programın içinde 3 farklı programla birlikte geliyor bunlar oyunları çalıştırmanız için gereken şeyleri oluşturur.
3-D diskinde oyunların olayını tam anlayamadım detay verir misiniz?

D diski NTFS olduğunu varsayıyorum. NTFS normalde Windows'un kendi kapalı kaynak sistem yazılımı olduğu için normalde Linux okuyamaz. Herşeyi silip Ext4'e formatlamanız gerekecek.

NTFS'i Linux'ta kullanmya yolları var AMA iyi değil. Windows NTFS'in kodunu paylaşmadığı için NTFS okuyucu Linux sürücüleri ters mühendislik ile yapılıyor. Hata verip yavaş olabiliyorlar.
Sana tavsiyem D sürücüsünü ikiye kesmek. Mesela 1 TB ise 500GB NTFS 500GB Ext4 yap. Bu şekilde yarısını Windows'ta yarısı Linux'ta kullanabilirsin.

Dual Boot için Mint'i kurarken sana zaten soracaktır. "Windows'un yanındamı kurulsun" diye. Evet de. Windows'u silip indirme.

Bilgisayarı açınca GRUB diye birşey çıkıcak hem Mint hem Windows. Oradan seçiceksin istediğini.

D diski NTFS olduğunu varsayıyorum. NTFS normalde Windows'un kendi kapalı kaynak sistem yazılımı olduğu için normalde Linux okuyamaz. Her şeyi silip Ext4'e formatlamanız gerekecek.

NTFS'i Linux'ta kullanmya yolları var AMA iyi değil. Windows NTFS'in kodunu paylaşmadığı için NTFS okuyucu Linux sürücüleri ters mühendislik ile yapılıyor. Hata verip yavaş olabiliyorlar.
Sana tavsiyem D sürücüsünü ikiye kesmek. Mesela 1 TB ise 500GB NTFS 500GB Ext4 yap. Bu şekilde yarısını Windows'ta yarısı Linux'ta kullanabilirsin.

Dual Boot için Mint'i kurarken sana zaten soracaktır. "Windows'un yanındamı kurulsun" diye. Evet de. Windows'u silip indirme.

Bilgisayarı açınca GRUB diye bir şey çıkacak hem Mint hem Windows. Oradan seçiceksin istediğini.

Linux olarak baslattigimda oyun oynayabiliyor muyum? 30GB yer vereceğim SSD'den.

30gb alana oyun inmeyecwk D diskinde oyunlar var. Linux veya Windows olarak baslatmam bir şeyi değiştiriyor mu oyunlarda onun için yazdım.
1-hocam Dual boot olayında bir bilgisayarda iki işletim sistemi olmasına Dual boot deriz ve aralarında kolayca geçiş yapabilirsiniz.
2-oyunlar için Steam'in proton adında geliştirdi program var bu programın içinde 3 farklı programla birlikte geliyor bunlar oyunları çalıştırmanız için gereken şeyleri oluşturur.
3-D diskinde oyunların olayını tam anlayamadım detay verir misiniz?

Linux olarak baslattigimda oyun oynayabiliyor muyum? 30GB yer vereceğim SSD'den.

30GB alana oyun inmeyecwk D diskinde oyunlar var. Linux veya Windows olarak baslatmam bir şeyi değiştiriyor mu oyunlarda onun için yazdım.

Performans kaybı yaşayabilirsiniz tam net cevap verilemez ama çok büyük bir kayıp yaşamazsın Linux'e 30 GB yerine daha fazla alan vermenizi öneririm bu arada.

Geri
Yukarı